8. listopadu 2018 • 21:19

Kyjev v EL porazil Rennes, Petrohrad remizoval v Bordeaux

Fotbalisté Dynama Kyjev v Evropské lize doma porazili Rennes s brankářem Tomášem Koubkem 3:1. Ukrajinský tým se přiblížil postupu ze skupiny K, v níž má osm bodů stejně jako Astana. Ta na svém hřišti zdolala Jablonec 2:1. Petrohrad remizoval v Bordeaux 1:1 a dál vede skupinu C o bod před pražskou Slavií, která doma hrála bez branek s Kodaní.

Koubka v Kyjevě poprvé překonal ve 13. minutě Benjamin Verbič hlavičkou po rohu. V 68. minutě přidal druhý gól Vitalij Mykolenko opět hlavou po standardní situaci. Chvíli po něm přidal třetí zásah přesnou střelou Mykola Šaparenko. V předposlední minutě už pouze zmírnil porážku hostů střídající Theoson Siebatcheu.

Rennes potřetí ve skupině prohrálo a je třetí se třemi body. V příštím kole se za tři týdny představí na hřišti posledního Jablonce, který ve čtyřech zápasech získal dva body.

Bordeaux začalo lépe. Francois Kamano nejprve zamířil do tyče, ale v 35. minutě už vstřelil vedoucí gól z penalty. Domácí však těsný náskok neudrželi a v 72. minutě po zaváhání obrany vyrovnal nepokrytý Anton Zabolotnyj. Girondins se záložníkem Jaroslavem Plašilem v sestavě získali první bod v soutěži a v příštím kole hostí Slavii.

Dalšímu reprezentačnímu brankáři Tomáši Vaclíkovi se vedlo lépe než Koubkovi a se Sevillou v tureckém Akhisaru oslavil výhru 3:2. Španělskému mužstvu zajistili dvoubrankové poločasové vedení Nolito a Luis Muriel. V 52. minutě však snížil Elvis Manu a chvíli nato byl hostující Sergi Gómez vyloučen po druhé žluté kartě.

Při penaltě domácích měl Vaclík štěstí, protože Güray Vural trefil tyč. V 78. minutě přece jen vyrovnal Onur Ayik, ale těsně před koncem Seville vrátil náskok Éver Banega z druhého pokutového kopu.

Další český gólman Petr Čech poprvé v tomto ročníku Evropské ligy nastoupil za Arsenal a pomohl k domácí remíze 0:0 se Sportingem Lisabon. Londýnský tým poprvé ve skupině E zaváhal, přesto mu bod stačil k postupu do play off.

Účast v jarní vyřazovací fázi Evropské ligy si s předstihem zajistila také Chelsea, který zdolala BATE 1:0 a ve skupině L vyhrála i počtvrté. O triumfu favorizovaných "Blues" v Borisově rozhodl v 53. minutě Olivier Giroud. Domácí však třikrát trefili brankovou konstrukci.

Dinamo Záhřeb porazilo Trnavu 3:1 a rovněž se zařadilo mezi postupující. Svěřenci Radoslava Látala ve skupině D prohráli potřetí za sebou a jsou třetí se třemi body. Celý zápas za Spartak odehrál český záložník Jakub Rada, jeho krajan Jiří Kulhánek naskočil na posledních sedm minut.

Ve skupině H vybojovaly postup Frankfurt i Lazio. Eintracht zvítězil v Limassolu 3:2 a udržel stoprocentní úspěšnost v soutěži. Římský tým doma zdolal Marseille 2:1. Francouzský finalista minulého ročníku získal ve čtyřech kolech jediný bod. Leverkusen ve skupině A zdolal Curych 1:0 a obě mužstva si zajistila místo ve vyřazovací fázi.

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 14. kola Fortuna ligy »

15. kolo Fortuna ligy:

Mladá Boleslav - Dukla (pá 9.11., 18:00), Karviná - Sparta (so 10.11., 14:00), Slovácko - Liberec (so 10.11., 17:00), Opava - Baník Ostrava (ne 11.11., 14:00), Jablonec - Bohemians (ne 11.11., 15:00), Plzeň - Příbram (ne 11.11., 15:00), Teplice - Olomouc (ne 11.11., 15:00), Slavia - Zlín (po 5.11., 17:00)