Ivo Pospíšil
12. února 2018 • 16:05

Olympijský zápisník: Korejská síla tygra. I v měkkosti maskota "ochránce"

TOP VIDEA
Neuvěřitelné gesto fair play! Fotbalista zakopl míč před prázdnou bránou, aby mohli ošetřit protihráče po hrozivé srážce Neuvěřitelné gesto fair play! Fotbalista zakopl míč před prázdnou bránou, aby mohli ošetřit protihráče po hrozivé srážce
Machovský o návratu ze zámoří: Byl to ztracený rok. Na tlak ve Spartě jsem připravený Machovský o návratu ze zámoří: Byl to ztracený rok. Na tlak ve Spartě jsem připravený
VŠECHNA VIDEA ZDE

Někde vám ukazují, kudy se máte vydat, někdy vás lákají na společné focení, jinde vás zase chtějí jen uvítat. Po nespecifikovaném žlutém rošťákovi Viniciovi z Ria de Janeiro, lednímu medvědovi ze Soči či až bizarnímu emzákovi Wenlockovi vsadili Korejci, co se maskotů týče, na dvojici bílého tygra Soohoranga a černého medvěda Bandabiho. Není to nijak kontroverzní volba.Nikoho nevyděsí, jako před šesti lety ufon Wenlock, proti kterému se i sepisovaly protestní dopisy, že rozplakává děti… I ten měl sice z mého pohledu kouzlo, hlavně v originalitě (vždyť kterou velkou akci si vezme pod patronát němě zírající, bez uší monitorující, jednooký mimozemšťan), letošní maskoti však přeci jen zůstávají na této planetě.

Usmívají se, vypadají mile, a když je dáte dětem na spaní, neriskujete tím ryk ani pláč. Jsou vděční od chvíle, co vylezete z letištní haly a oni vám ukazují, jakým směrem se vydat, nebo když se s nimi můžete vyfotit před jakýmkoliv stadionem.

Vlastně jsou to i oni, kdo vám na propagačních letácích radí, jak neškodně kýchnout a dát si správně svou tlapku před pusu. Pro Korejce jsou navíc symboličtí… jako bílý tygr pro hokejový Liberec.

Tygr je totiž posvátné zvíře – životní ochránce. I slovo "sooho" ve jméně maskota znamená v korejštině ochranu a rovněž Korejský poloostrov je přirovnáván svým tvarem k tygřímu tělu. Bílého tygra jste mohli vidět už i během úvodního ceremoniálu a byl i maskotem před třiceti lety na olympiádě v Soulu. Tehdy se jmenoval Hodori.

Jednoho plyšového tygra dostávají pravidelně i olympijští medailisté, takže už ho v rukou v sobotu třímala i Veronika Vítková. Černý medvěd Bandabi zvolený jako hlavní maskot pro paralympiádu je zase zvířetem provincie Kangwondo, v níž Pchjongčchang leží.

A že se už oba zažili – již na ně narazíte i v emoticonech na KakaoTalk, populární aplikaci v Jižní Koreji. Jejich popularita i cena roste.

Byť ta je specifická a kolísavá podle toho, jak velký suvenýr si s nimi pořídíte. Tak třeba cena propisky 4 tisíce wonů (75 korun), menší plyšák za 10 tisíc (190 korun), zrcátko za 15 tisíc (280 korun), čepice s ušními kryty za 23 tisíc (440 korun), polštářek za 30 tisíc (570 korun), a tak bychom mohli jít dál.

Na některé magnetce Soohorang hraje hokej, jinde curling, nebo se rozhodne mířit na biatlonový terč. Vůbec nejcennější je v tomto merchandisingu jeho plyšová podoba v tradičním korejském oblečení za 110 000 wonů (přes 2 tisíce korun).

Jen pro porovnání: půl litr coca coly v tiskovém středisku přijde na 2700 a večeře pro novináře na 20 000.

 

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Program a výsledky Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hraje od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostí 11 ruských měst a 12 stadionů, finále se odehraje v Moskvě na stadionu Lužniki.

 Skupina A * Skupina B * Skupina C *Skupina D * Skupina E * Skupina F * Skupina G * Skupina H
Klasická verze
Mobilní verze