Ivo Pospíšil
12. února 2018 • 16:05

Olympijský zápisník: Korejská síla tygra. I v měkkosti maskota "ochránce"

TOP VIDEA
Vrba: Postup je důležitý pro nás i pro český fotbal kvůli koeficientu Vrba: Postup je důležitý pro nás i pro český fotbal kvůli koeficientu
14. den na ZOH: Češi vs. ruští kameramani a prů*er s peklem ve skocích 14. den na ZOH: Češi vs. ruští kameramani a prů*er s peklem ve skocích
VŠECHNA VIDEA ZDE

Někde vám ukazují, kudy se máte vydat, někdy vás lákají na společné focení, jinde vás zase chtějí jen uvítat. Po nespecifikovaném žlutém rošťákovi Viniciovi z Ria de Janeiro, lednímu medvědovi ze Soči či až bizarnímu emzákovi Wenlockovi vsadili Korejci, co se maskotů týče, na dvojici bílého tygra Soohoranga a černého medvěda Bandabiho. Není to nijak kontroverzní volba.Nikoho nevyděsí, jako před šesti lety ufon Wenlock, proti kterému se i sepisovaly protestní dopisy, že rozplakává děti… I ten měl sice z mého pohledu kouzlo, hlavně v originalitě (vždyť kterou velkou akci si vezme pod patronát němě zírající, bez uší monitorující, jednooký mimozemšťan), letošní maskoti však přeci jen zůstávají na této planetě.

Usmívají se, vypadají mile, a když je dáte dětem na spaní, neriskujete tím ryk ani pláč. Jsou vděční od chvíle, co vylezete z letištní haly a oni vám ukazují, jakým směrem se vydat, nebo když se s nimi můžete vyfotit před jakýmkoliv stadionem.

Vlastně jsou to i oni, kdo vám na propagačních letácích radí, jak neškodně kýchnout a dát si správně svou tlapku před pusu. Pro Korejce jsou navíc symboličtí… jako bílý tygr pro hokejový Liberec.

Tygr je totiž posvátné zvíře – životní ochránce. I slovo "sooho" ve jméně maskota znamená v korejštině ochranu a rovněž Korejský poloostrov je přirovnáván svým tvarem k tygřímu tělu. Bílého tygra jste mohli vidět už i během úvodního ceremoniálu a byl i maskotem před třiceti lety na olympiádě v Soulu. Tehdy se jmenoval Hodori.

Jednoho plyšového tygra dostávají pravidelně i olympijští medailisté, takže už ho v rukou v sobotu třímala i Veronika Vítková. Černý medvěd Bandabi zvolený jako hlavní maskot pro paralympiádu je zase zvířetem provincie Kangwondo, v níž Pchjongčchang leží.

A že se už oba zažili – již na ně narazíte i v emoticonech na KakaoTalk, populární aplikaci v Jižní Koreji. Jejich popularita i cena roste.

Byť ta je specifická a kolísavá podle toho, jak velký suvenýr si s nimi pořídíte. Tak třeba cena propisky 4 tisíce wonů (75 korun), menší plyšák za 10 tisíc (190 korun), zrcátko za 15 tisíc (280 korun), čepice s ušními kryty za 23 tisíc (440 korun), polštářek za 30 tisíc (570 korun), a tak bychom mohli jít dál.

Na některé magnetce Soohorang hraje hokej, jinde curling, nebo se rozhodne mířit na biatlonový terč. Vůbec nejcennější je v tomto merchandisingu jeho plyšová podoba v tradičním korejském oblečení za 110 000 wonů (přes 2 tisíce korun).

Jen pro porovnání: půl litr coca coly v tiskovém středisku přijde na 2700 a večeře pro novináře na 20 000.

 

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze