Ivo Pospíšil
12. února 2018 • 16:05

Olympijský zápisník: Korejská síla tygra. I v měkkosti maskota "ochránce"

TOP VIDEA
Sestřih LM: Real Madrid - Plzeň 2:1. Český mistr trápil favorita až do konce Sestřih LM: Real Madrid - Plzeň 2:1. Český mistr trápil favorita až do konce
DEBATA SPORTU k zápasu Real - Plzeň: Plzeň si zasloužila bod, Real se bál o výhru DEBATA SPORTU k zápasu Real - Plzeň: Plzeň si zasloužila bod, Real se bál o výhru
VŠECHNA VIDEA ZDE

Někde vám ukazují, kudy se máte vydat, někdy vás lákají na společné focení, jinde vás zase chtějí jen uvítat. Po nespecifikovaném žlutém rošťákovi Viniciovi z Ria de Janeiro, lednímu medvědovi ze Soči či až bizarnímu emzákovi Wenlockovi vsadili Korejci, co se maskotů týče, na dvojici bílého tygra Soohoranga a černého medvěda Bandabiho. Není to nijak kontroverzní volba.Nikoho nevyděsí, jako před šesti lety ufon Wenlock, proti kterému se i sepisovaly protestní dopisy, že rozplakává děti… I ten měl sice z mého pohledu kouzlo, hlavně v originalitě (vždyť kterou velkou akci si vezme pod patronát němě zírající, bez uší monitorující, jednooký mimozemšťan), letošní maskoti však přeci jen zůstávají na této planetě.

Usmívají se, vypadají mile, a když je dáte dětem na spaní, neriskujete tím ryk ani pláč. Jsou vděční od chvíle, co vylezete z letištní haly a oni vám ukazují, jakým směrem se vydat, nebo když se s nimi můžete vyfotit před jakýmkoliv stadionem.

Vlastně jsou to i oni, kdo vám na propagačních letácích radí, jak neškodně kýchnout a dát si správně svou tlapku před pusu. Pro Korejce jsou navíc symboličtí… jako bílý tygr pro hokejový Liberec.

Tygr je totiž posvátné zvíře – životní ochránce. I slovo "sooho" ve jméně maskota znamená v korejštině ochranu a rovněž Korejský poloostrov je přirovnáván svým tvarem k tygřímu tělu. Bílého tygra jste mohli vidět už i během úvodního ceremoniálu a byl i maskotem před třiceti lety na olympiádě v Soulu. Tehdy se jmenoval Hodori.

Jednoho plyšového tygra dostávají pravidelně i olympijští medailisté, takže už ho v rukou v sobotu třímala i Veronika Vítková. Černý medvěd Bandabi zvolený jako hlavní maskot pro paralympiádu je zase zvířetem provincie Kangwondo, v níž Pchjongčchang leží.

A že se už oba zažili – již na ně narazíte i v emoticonech na KakaoTalk, populární aplikaci v Jižní Koreji. Jejich popularita i cena roste.

Byť ta je specifická a kolísavá podle toho, jak velký suvenýr si s nimi pořídíte. Tak třeba cena propisky 4 tisíce wonů (75 korun), menší plyšák za 10 tisíc (190 korun), zrcátko za 15 tisíc (280 korun), čepice s ušními kryty za 23 tisíc (440 korun), polštářek za 30 tisíc (570 korun), a tak bychom mohli jít dál.

Na některé magnetce Soohorang hraje hokej, jinde curling, nebo se rozhodne mířit na biatlonový terč. Vůbec nejcennější je v tomto merchandisingu jeho plyšová podoba v tradičním korejském oblečení za 110 000 wonů (přes 2 tisíce korun).

Jen pro porovnání: půl litr coca coly v tiskovém středisku přijde na 2700 a večeře pro novináře na 20 000.

 

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 11. kola Fortuna ligy »

12. kolo Fortuna ligy:

Bohemians 1905 - Plzeň (pá 19.10., 18:00), Olomouc - Zlín (so 20.10., 15:00), Slovácko - Teplice (so 20.10., 17:00), Baník - Karviná (so 20.10., 17:00), Příbram - Jablonec (so 20.10., 17:00), Dukla - Opava (ne 21.10., 15:00), Liberec - Slavia (ne 21.10., 17:00), Sparta - Boleslav (po 22.10., 18:00)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze