ME v atletice: Mäki byla ve finále šestá, trápení ženských štafet

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Kristiina Mäki doběhla na mistrovství Evropy v Mnichově šestá ve finále patnáctistovky, od medaile ji dělily zhruba dvě sekundy. Zvítězila britská favoritka Laura Muirová. V kvalifikaci uspěli všichni tři čeští oštěpaři, stříbrný olympijský medailista Jakub Vadlejch kvalifikaci vyhrál výkonem 81,81 metru, postoupili i bronzový z Tokia Vítězslav Veselý a nováček na velké akci Martin Konečný. Účast ve finále si zajistila i štafeta čtvrtkařů. V rozběhu uspěly také jejich kolegyně, ale byly diskvalifikovány kvůli špatnému pohybu při předávce mezi Nikoletou Jíchovou na druhém a Martinou Hofmanovou na třetím úseku. Výprava proti diskvalifikaci podala protest. Celý den sledujte ONLINE.

Druhé zlato v Mnichově získala Nizozemka Femke Bolová, která po středečním triumfu na hladké čtvrtce suverénně ovládla i finále běhu na 400 metrů překážek.

Třicetiletá česká rekordmanka Mäki se v průběhu finálového závodu pohybovala nejčastěji na devátém místě, v cílové rovince si však výrazně polepšila. Nezastavila ji ani nepříjemnost s Ellie Bakerovou.

Finále běžela i na loňských olympijských hrách v Tokiu, kde skončila třináctá. Šestým místem se přiblížila čtyři roky starému výsledku Simony Vrzalové, která skončila na ME v Berlíně pátá.

Suverénní evropská jednička letošní sezony a obhájkyně zlata z Berlína 2018 Muirová převzala vedení dvě kola před koncem a o 400 metrů později nasadila k finiši. Jejímu tempu dokázala čelit jen Irka Ciara Mageeanová, zatímco Polka Sofia Ennaouiová vedoucí dvojici marně stíhala.

Finále běhu na 400 metrů překážek suverénně ovládla Bolová a po středečním triumfu na hladké čtvrtce má druhé zlato. Dvaadvacetiletá nizozemská favoritka vyhrála s propastným náskokem více než půldruhé sekundy. Dvě zlaté medaile získal v Mnichově také norský běžec Jakob Ingebrigtsen, nejrychlejší na 1500 i 5000 metrů.

V mužském finále na 400 metrů překážek obhájil zlato Nor Karsten Warholm. Olympijský vítěz a světový rekordman zvítězil podobně jednoznačně v čase 47,12, i on měl více než sekundový náskok. Vynahradil si tak nezdar z finále červencového MS v Eugene, kde při návratu po zranění v závěru nestačil a skončil sedmý.

Teprve devatenáctiletý Litevec Mykolas Alekna vyhrál finále diskařů v rekordu šampionátu 69,78 metru a navázal na otce Virgilijuse, který triumfoval v roce 2006 na ME v Göteborgu a má i dvě zlaté medaile z OH a dvě z MS. V páté sérii sesadil z prvního místa mistra světa Kristjana Čeha a nakonec slovinského vrhače zdolal o metr a půl.

Sprint na 200 metrů vyhrál Brit Zharnel Hughes, v lehkém protivětru zvítězil v čase 20,07. Zlato přidal ke stříbru ze stovky a dvěma titulům z Berlína 2018. Ženské finále ovládla Švýcarka Mujinga Kambundjiová, britskou obhájkyni prvenství Dinu Asherovou-Smithovou předčila o 11 setin. Ta si nicméně stříbrem spravila chuť po stovce, na které skončila kvůli menstruačním bolestem ve finále poslední.

Pro zlato na 3000 metrů překážek si doběhl Fin Topi Raitanen. Trojskokankám vládla v osobním rekordu 15,02 metru Ukrajinka Maryna Bechová-Romančuková, která dosud sbírala úspěchy spíše jako dálkařka.

Do finále oštěpu i český nováček

V kvalifikaci oštěpařů nikdo nesplnil limit 83,50, Vadlejchovi stačil k vítězství jeden platný pokus. V první sérii přešlápl, třetí hod už neabsolvoval. „První hod jsem možná trochu podcenil. Zbytečně jsem nabíhal rychle. Byla mokrá dráha, urychlilo mi to nohy a napadl jsem na levou nohu, vypustil jsem oštěp. Hod se víceméně nepočítal. A druhým hodem jsem hodil skoro až na jistotu, bych řekl,“ uvedl Vadlejch.

Veselý skončil výkonem 79,27 celkově čtvrtý. V první skupině vyhrál a poslední pokus už vynechal. Přemýšlel o tom, že nebude házet ani ten druhý. „Říkal jsem si, že by byl zázrak, kdyby to ve druhé skupině všichni naházeli. Pak jsem si důvod našel, že když jsem dlouho neházel, tak si to aspoň zkusím. Ale zase bych mohl pošetřit achilovku... Nechtěl jsem si hrát na mistra, že to zabalím po prvním pokusu a přitom nemám ani kvalifikační limit. Zkusil jsem si ho, na ten třetí už jsem se vybodl,“ řekl devětatřicetiletý oštěpař, který kvůli zánětu průdušek přišel o červencové mistrovství světa. Konečný postoupil s hodem dlouhým 77,49 jako devátý.

Dvanáctičlenné finále je na programu v neděli. Bude bez obhájce titulu Němce Thomase Röhlera, jenž hodil jen 71,31 a potvrdil svůj výkonnostní útlum. „Asi má něco se zády,“ poznamenal na jeho adresu Vadlejch. Má stříbro a bronz z mistrovství světa, ale bude útočit na první cenný kov z evropského šampionátu. Bývalý mistr světa Veselý již má z ME zlato a dvě stříbra.

V sobotu budou o medaile bojovat oštěpařky včetně české trojice Barbora Špotáková, Nikola Ogrodníková a Nikol Tabačková. „Myslím, že tohle opravdu ukazuje, že jsme oštěpařská velmoc. Na tohle nikdo nemůže říct jediné slovo. Jsem hrozně rád, že Nikča (Tabačková) i Martin postoupili, protože pro ně je to obrovská škola. To finále je zase hlavou úplně něco jiného, načerpají obrovské zkušenosti,“ řekl Vadlejch.

Úspěšná štafeta čtvrtkařů ovládla svůj rozběh a postoupila do finále

Čtvrtkaři Matěj Krsek, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm vyhráli druhý rozběh časem 3:02,07 minuty, kterým zaostali o 44 setin za národním rekordem, který vytvořili před měsícem ve finále světového šampionátu v Eugene. Finišman Šorm v těsném doběhu porazil o dvě setiny Francouze Téa Andanta. Pomohla mu i pozice supermana, ve které probíhal fotobuňkou.

„V posledních metrech před cílem mě napadlo, že tam dám ruku.Tohle hodně dělají Poláci, tak jsem ji tam zkusil dát a vyšlo to. Málem jsem spadnul. Tretry, jak jsou nové, vysoké, ne úplně balančně vyladěné, tak jsem měl hodně problémy to ustát do cíle,“ líčil Šorm. Třetí postupové místo obsadili Britové.

V úvodním rozběhu byly čtyři týmy rychlejší než české kvarteto. Zvítězili Španělé za 3:01,27. Obhájci titulu z Belgie postoupili ze čtvrtého místa časem. Mimo postupové příčky zůstali překvapivě Poláci. Češi chtějí zabojovat o medaili. „Furt v to věřím, že si tu medaili odvezeme. Ale bude nás na ni šest a medaile jsou jenom tři,“ poznamenal Šorm.

Ženské čtvrtkařské štafetě ve složení Tereza Petržilková, Nikoleta Jíchová, Martina Hofmanová a Lada Vondrová se povedlo v úvodním rozběhu vybojovat čtvrté místo výkonem 3:26,71. Z postupu časem se však české běžkyně radovaly jen chvíli. Pak byly vyloučeny kvůli porušení pravidla, které hovoří o překážení soupeřům při předávce. Po jejich diskvalifikaci postoupily do finále domácí Němky, které byly čtvrté v druhém rozběhu.

V rozbězích vypadly obě české sprinterské štafety. Ženy po chybě na druhé předávce nedokončily, muži skončili s časem 39,41 ve svém běhu šestí.

Mistrovství Evropy v atletice v Mnichově:

Finále:

Muži:

200 m (vítr -0,3 m/s): 1. Hughes 20,07, 2. Mitchell-Blake (oba Brit.) 20,17, 3. Tortu (It.) 20,27, 4. Dobson (Brit.) 20,34, 5. Hartmann (Něm.) 20,50, 6. Retamal (Šp.) 20,63.

400 m př.: 1. Warholm (Nor.) 47,12, 2. Happio (Fr.) 48,56, 3. Copello (Tur.) 48,78, 4. Vaillant (Fr.) 48,79, 5. Abuaku (Něm.) 48,79, 6. Watrin (Belg.) 48,98.

3000 m př.: 1. Raitanen (Fin.) 8:21,80, 2. Abdelwahed 8:22,35, 3. O. Zoghlami (oba It.) 8:23,44, 4. Arce (Šp.) 8:25,00, 5. Bebendorf (Něm.) 8:26,49, 6. Martos (Šp.) 8:26,68.

Disk: 1. Alekna (Lit.) 69,78, 2. Čeh (Slovin.) 68,28, 3. Okoye (Brit.) 67,14, 4. Pettersson 67,12, 5. Stahl (oba Švéd.) 66,39, 6. Gudžius (Lit.) 65,40.

Ženy:

200 m (vítr +0,4 m/s): 1. Kambundjiová (Švýc.) 22,32, 2. Asherová-Smithová (Brit.) 22,43, 3. Karstoftová (Dán.) 22,72, 4. Williamsová (Brit.) 22,85, 5. Klaverová (Niz.) 22,88, 6. Grebová (Fr.) 23,06.

1500 m: 1. Muirová (Brit.) 4:01,08, 2. Mageeanová (Ir.) 4:02,56, 3. Ennaouiová (Pol.) 4:03,59, 4. Snowdenová (Brit.) 4:04,97, 5. Kleinová (Něm.) 4:05,49, 6. Mäki (ČR) 4:05,73.

400 m př.: 1. Bolová (Niz.) 52,67, 2. Tkačuková 54,30, 3. Ryžykovová (obě Ukr.) 54,86, 4. Gallegová (Šp.) 54,97, 5. Iuelová (Nor.) 55,32, 6. Lehikoinenová (Fin.) 55,58.

Trojskok: 1. Bechová-Romančuková (Ukr.) 15,02, 2. Mäkeläová (Fin.) 14,64, 3. Minenková (Izr.) 14,45, 4. Eckhardtová-Noacková (Něm.) 14,43, 5. Mamonaová (Portug.) 14,41, 6. Metzgerová (Brit.) 14,33.

Rozběhy a kvalifikace:

Muži:

Oštěp: 1. Vadlejch 81,81, ...4. Veselý 79,27, 9. Konečný (všichni ČR) 77,49 - postoupili do finále.

4x100 m: 1. Německo 37,97, ...12. ČR (Stromšík, Polák, Jirka, Kolář) 39,41 - nepostoupila do finále.

4x400 m: 1. Španělsko 3:01,27, ...5. ČR (Krsek, Maslák, Desenský, Šorm) 3:02,07 - postoupila do finále.

Ženy:

800 m - semifinále: 1. Lamoteová (Fr.) 2:00,23.

Výška: 1. Apostolovská (Slovin.), Jungfleischová (Něm.), Topičová (Srb.), Vukovičová (Č. Hora) všechny 187.

4x100 m: 1. Británie 42,83, ...ČR (Kubíčková, Lamačová, Kožuškaničová, Kaiserová) nedokončila.

4x400 m: 1. Británie 3:23,79, ...ČR (Petržilková, Jíchová, Hofmanová, Vondrová) diskvalifikována.