6. listopadu 2007 • 00:00

Pohár ULEB: Nymburk podlehl Bělehradu

Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
Rock vs. Cataloni. Liverpool proti Londýnu v Oktagonu

Basketbalisté Nymburka dnes v prvním utkání Poháru ULEB, druhé nejprestižnější evropské klubové soutěže, podlehli v dramatickém souboji Crvené Zvezdě Bělehrad až po prodloužení.

Basketbalisté Nymburka dnes v prvním utkání Poháru ULEB, druhé nejprestižnější evropské klubové soutěže, podlehli v dramatickém souboji Crvené Zvezdě Bělehrad 87:94 po prodloužení. Domácí hráče mohlo ztracené utkání hodně mrzet. Vždyť v závěrečné desetiminutovce smazali sedmibodové manko a ještě necelé dvě vteřiny před koncem drželi dvoubodové vedení, ale závěr jim nevyšel. Další zápas sehrají úřadující čeští šampioni příští úterý na palubovce Fortituda Boloňa. Pardubická ČEZ Arena, v níž Středočeši hrají svá domácí utkání ULEB Cupu, sledovala nevídané drama s častými zvraty a napínavou koncovkou základní hrací doby. V poslední minutě se oba týmy střídaly ve vedení, dirigent Nymburka Lee necelých šest vteřin před koncem proměnil oba trestné hody, poslal svůj tým do vedení 79:77 a téměř pět tisícovek diváků, v Česku neobvykle vysoká návštěva na basketbalový zápas, bouřilo nadšením. Ale hosté ze Srbska se nevzdali a udeřili i z posledního útoku. Kikanovič vyrovnal 1,6 vteřiny před klaksonem šťastnou střelou dva metry od koše, při tom byl faulovaný, ale trestný hod neproměnil a zápas tak nechtěně nasměroval do prodloužení. V něm už Nymburk, který se musel obejít bez vyfaulovaných reprezentantů Nečase a Bendy, na favorizovaného soka nestačil. Rozehrávač Crvené Zvezdy Cook nastřílel v rychlém sledu pět bodů za sebou, jeho tým odskočil na rozdíl čtyř bodů (87:83) a v poslední minutě se už hosté o výhru připravit nenechali. Přesto vypjatá bitva nadchla, hlavně nezaujatý fanoušek musel být nadšený z neustálých pokusů o trhák a změn ve skóre. Když Nymburk odhodil počáteční ostych, tak jeho hráči poznali, že se srbskými soupeři mohou hrát vyrovnanou partii. Byť si nyní mohou vyčítat, že v úplném finiši neuhájili dvoubodový náskok, což by pro ně před pokračováním soutěže byla velká vzpruha. Nymburk pestrou hrou v útoku dokázal často rozebírat obranou Crvené Zvezdy, která si nevěděla rady hlavně se Slovákem Rančíkem. Autor 28 bodů se prosazoval agresivním pojetím v těsné blízkosti koše, kde měli Středočeši překvapivě většinou navrch. Nymburk, jenž dobře dirigoval rozehrávač Lee, na konci první čtvrtiny odskočil do vedení 23:15, ale hosté během jedné minuty na startu druhé desetiminutovky manko smazali osmibodovou šňůrou. Crvena Zvezda zase spoléhala na talentovaného křídelního hráče Dragičeviče, který jako jediný odehrál zápas bez střídání a nastřádal stejně bodů jako Rančík. Na palubovce vynikal i znamenitý driblér a střelec Cook. Srbové položili základ ke konečnému úspěchu i při trojkách, kterých nasázeli hned deset, zatímco domácí z perimetru uspěli jen třikrát. Nymburský kouč Muli Kacurin litoval promarněné šance na vítězství, od kterého Nymburk v duelu s Crvenou Zvezdou dělily necelé dvě vteřiny. "Jsme hodně zklamaní, měli jsme možnost zvítězit. Na druhou stranu jsem rád, že jsme ukázali, že tady můžeme hrát vyrovnané zápasy," řekl na pozápasové tiskové konferenci izraelský trenér. Tomu se prý bude ještě dlouho v hlavě přehrávat nepovedený závěr zápasu. Jeho hráči sice ještě 1,6 vteřiny před klaksonem vedli, ale pak skóroval s faulem Kikanovič, vyrovnal, a přestože následnou šestku neproměnil, hosté už prodloužení zvládli lépe. "Na konci jsme to měli ve svých rukou. Jednu sekundu to vypadalo, že vyhrajeme, pak jako když lusknete prstem a všechno bylo pryč. Pro diváky to mohlo být hezké, ale pro trenéra to není nic zábavného," hořce se pousmál Kacurin. Ten přesto své hráče po zápase za předvedený výkon pochválil. "Nepamatuju si, že by můj tým měl skoro všechny statistiky lepší, a přesto prohrál. Soupeř měl jenom lepší trojky, což ale asi nakonec rozhodlo," posteskl si Kacurin. Trenér Crvené Zvezdy Stevan Karadžič připustil, že jeho tým vyhrál hodně šťastně. "Hlavně na konci jsme měli štěstí hodně. Ale věděli jsme, že to tady nebude nic jednoduchého, Nymburk má dobrý tým a každé mužstvo, které sem přijede, to bude mít stejně složité jako my," uvedl Karadžič. Všiml si, že Nymburk jeho mužstvo přehrál pod košem. "S pivoty jsme měli problémy. Ale nakonec je důležité, že odjíždíme s vítězstvím. Máme mladý tým a takové zápasy jsou velkou zkušeností," pochvaloval si Karadžič. Hodně skleslí byli i hráči Nymburka, kteří se také už pomalu viděli s výhrou v kapse. "Taková prohra hodně bolí. Ale musíme se poučit z chyb, které jsme udělali. Přitom máme dost zkušený tým na to, abychom takový závěr byli schopní zvládnout," řekl nejlepší střelec týmu Radoslav Rančík, autor 28 bodů. Ten k sobě byl přesto hodně kritický, právě on prý měl na svědomí chybu, z níž Crvena Zvezda na konci vyrovnala a zápas vzápětí šel do prodloužení. "Odstoupil jsem ze slabé strany, šel jsem moc rychle na rozehrávače, a přitom jsem měl být spíš u svého hráče. Byl to zlom, udělal jsem obrovskou chybu," zpytoval svědomí slovenský podkošový hráč. I po utkání se cítil hodně bídně. "Je to peklo. Ta prohra je katastrofální, nesnáším jakýkoliv neúspěch," zlobil se Rančík. Kapitán Nymburka Ladislav Sokolovský si také situaci ze závěru utkání vyčítal. Při vedení 77:76 pro Nymburk totiž na soupeřův koš vyslal půl minuty před koncem neúspěšný trojkový pokus. "Možná jsem to měl spíš podržet, asi jsem to udělal špatně," litoval Sokolovský. "V šatně je ticho. Každý sedí a přemýšlí, co mohl udělat lépe," popisoval Sokolovský rozpoložení v nymburském týmu těsně po utkání. Sokolovský si uvědomoval, že si Nymburk hned na úvod možná zkomplikoval postupové šance. Crvena Zvezda je totiž jedním z týmů, s nímž by Středočeši měli bojovat o další fázi soutěže. "Teď nám nezbývá než zvládnout další zápasy. Dneska jsme se přesvědčili, že se dá hrát i s takhle dobrým týmem. Jen je škoda, že jsme to nedotáhli do vítězného konce," řekl Sokolovský. Středočeši si ale i přes znatelné zklamání pochvalovali atmosféru v pardubické ČEZ Aréně, kde své domácí zápasy odehrají. "Diváci byli skvělí a musíme jim poděkovat. A doufáme, že příště jich přijde ještě víc. My totiž nehrajeme jen za Nymburk, tohle jsou důležité zápasy pro celý český basket, mohou jej posunout zase o krok dál," uvedl Kacurin. Také Sokolovský měl pro pardubické prostředí jen slova chvály. "Takovou atmosféru jsem už v Česku na basket snad ještě nezažil. Snad nás diváci přijdou povzbudit i příště," věřil Sokolovský.

Výsledek: ČEZ Basketball Nymburk - Crvena Zvezda Bělehrad 87:94 po prodl. (23:15, 41:41, 57:63, 79:79) Nejvíce bodů: Rančík 28, Lee 20, Sokolovský 19, Nečas 8 - Dragičevič 28, Cook 21, Markovič 16. Rozhodčí: Garcia González, Pérez Niz (oba Šp.), Boltauzer (Slovin.). Trestné hody: 27/24 - 34/24. Fauly: 28:28. Pět chyb: 39. Nečas a Benda - 41. Markovič, 45. Bakič. Trojky: 3:10. Diváci: 4560. Další zápasy skupiny F: Panellinios Atény - Telindus Ostende 84:77, Dynamo Moskva - Fortitudo Boloňa 91:66.