30. července 2009 • 16:15

Basketbalisté si věří i bez Welsche

Autor:
Tomáš Satoranský
TOP VIDEA
Rozhodčí od videa při derby Sparta - Slavia: Všechny situace byly jasné Rozhodčí od videa při derby Sparta - Slavia: Všechny situace byly jasné
Sparta - Slavia: Tecl upadl ve vápně, video se zpožděním poradilo penaltu, Škoda proměnil – 3:3 Sparta - Slavia: Tecl upadl ve vápně, video se zpožděním poradilo penaltu, Škoda proměnil – 3:3
VŠECHNA VIDEA ZDE

Už jen šest dní dělí české basketbalisty od chvíle, kdy v baráži zahájí boje o udržení v elitní skupině evropských týmů. Reprezentanti věří, že v konkurenci Maďarska, Estonska a Ukrajiny obsadí ve skupině potřebné první nebo druhé místo.A to i přesto, že se zřejmě budou muset obejít bez svého tahouna Jiřího Welsche. Kdyby z A skupiny evropské kvalifikace sestoupili, ztratí v příštím roce možnost bojovat o účast na evropském šampionátu v roce 2011.

"Sázíme na týmovou práci a pracujeme na tom, abychom Jirku dokázali nahradit a zvládli to i bez něj," řekl trenér Michal Ježdík na dnešní tiskové konferenci na pražské Folimance, kde národní tým od 8. do 14. srpna sehraje všechny tři domácí zápasy.

Welsch se stále nezapojil do přípravy s národním týmem, protože po vypršení smlouvy v Málaze dál marně shání angažmá a v barážových soubojích nechce riskovat možné zranění. Na druhou stranu není vyloučena možnost, že se Welschova situace může rychle změnit a druhý český zástupce v NBA se k týmu urychleně připojí.

Reprezentaci bude chybět i druhá hvězda - zraněný kanonýr z Barcelony Luboš Bartoň.Zatímco Bartoňova absence je už několik týdnů jasnou věcí, v případě Welsche čeští trenéři stále věří v obrat.

"Tým celou dobu připravujeme na varianty, že se k nám připojí, nebo ne. V tuhle chvíli je bezpředmětné to řešit, protože to neovlivníme. Prostě se k nám buď připojí, za což budeme jenom rádi, nebo ne, na což se také snažíme nachystat. Kdybychom byli negativní a litovali, že s námi není, tak na tréninky ani nemusíme chodit," uvedl Ježdík.

"Už v přípravě bylo vidět, že pracujeme výborně, což bylo podpořené i velmi dobrými výsledky," přidal se pivot Petr Benda a poukázal na bilanci pěti výher v sedmi utkáních, mezi nimiž se vyjímá hlavně nedávný cenný skalp Itálie.

"Na rozdíl od loňska jsme i v přípravě nyní dokázali vyhrávat těžké a vyrovnané zápasy. To je před baráží velké povzbuzení. V ní bude klíčové, jestli udržíme domácí neporazitelnost," uvedl Ježdík.

Reprezentace se sice bez Welsche připravuje už měsíc, ale jeho pomoc by uvítala, i kdyby se měl připojit těsně před prvním zápasem příští středu v Estonsku, nebo i v průběhu baráže.

"I kdyby jen měl sedět na střídačce a hrát třeba jen pár minut, tak by to pro nás byla velká vzpruha. A také soupeři by jistě měli větší respekt," řekl kapitán Ladislav Sokolovský, jediný "třicátník" ve výrazně omlazeném českém výběru, který v úterý oslavil 32. narozeniny.

V baráži čekají na šanci neokoukané tváře: především devatenáctiletý Jan Veselý z Partizanu Bělehrad, který za sebou má vynikající sezonu a blýskl se i v prestižní Evropské lize. Na premiéru také čeká jednadvacetiletý pivot Tomáš Hampl z Bilbaa.

Kanonýrské vlohy by mohl prokázat osmnáctiletý David Jelínek z Badalony a na rozehrávce se vedle sedmnáctiletého Tomáše Satoranského z USK Praha představí David Marek, který letos dokončil studia na univerzitě v Utahu."Mladí kluci zapadli výborně, sám jsem byl překvapený, na jaké jsou úrovni," řekl Sokolovský.

Reprezentaci by mohl doplnit Jiří Hubálek, který během léta zkoušel štěstí v letní lize NBA a nyní se vrátil zpět do České republiky. I jeho však zatím brzdí menší zdravotní problémy.Český tým zahájí baráž příští středu v Estonsku, pak jej čeká trojblok zápasů na Folimance: 8. srpna s Maďarskem, 11. srpna s Ukrajinou a 14. srpna s Estonskem.

Fanoušci mohou na emailové adrese czechnt@email.cz žádat o vstupenky na domácí duely. V Maďarsku se Ježdíkův tým představí 17. srpna a o tři dny později baráž ukončí na Ukrajině. První dva celky se v elitní skupině udrží.

MS v hokeji 2018: program a skupiny >>

Témata:  sport, basketbal, Česko
 Klasická verze
Mobilní verze