21. ledna 2016 • 15:51

Vakoč poprvé lídrem na WorldTour: Je to čest, chci být do desítky

Autor:
Český cyklista Petr zajel výborný závod (archivní foto)
TOP VIDEA
Česká výprava je třetí nejpočetnější v historii. Účast mohla být ještě vyšší, lituje Kejval Česká výprava je třetí nejpočetnější v historii. Účast mohla být ještě vyšší, lituje Kejval
Stanciu míří do Sparty! Podívejte se na jeho statistiky i úspěchy Stanciu míří do Sparty! Podívejte se na jeho statistiky i úspěchy
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nejen tenistům začíná sezona velkých akcí v Austrálii. Na stejné straně zeměkoule odstartovali rok 2016 také elitní cyklisté, účastnící se etapového závodu Touor Down Under. Jako první z předních Čechů je v akci Petr Vakoč, rovnou pasovaný do role lídra stáje Etixx-QuickStep. Vede si více než slušně, ve 2. etapě dokonce vybojoval páté místo. „Jsem moc rád za tuhle šanci. Rád bych skončil celkově do desítky,“ netají se ambicemi mladý cyklista.V Austrálii si poprvé v životě pochoval klokana, přivyká velkým teplotám a naučil se jezdit po levé straně silnice. To všechno stihl Petr Vakoč (23) během několika týdnů příprav na opačné straně zeměkoule, kde závodí poprvé.

Nyní probíhá „výuka“ nejdůležitější: Vakoč dostal poprvé v kariéře roli lídra týmu na akci nejvyšší kategorie WorldTour. Tradiční Tour Down Under (Vzhůru nohama) je jejím zahajovacím závodem roku 2016.

„Máme tady skvěle připravený tým a bylo by skvělé vyhrát některou z etap, případně se umístit do desítky celkového pořadí,“ přeje si Vakoč, pro kterého je nejnižší startovní číslo z týmu (zároveň s dvouletou smlouvou v kapse) důkazem, že s tím Etixx-QuickStep počítá.

Důvěru proměnil hned ve druhé etapě, v níž důrazným sprintem ze zadních pozic vybojoval 5. místo. Neměl to jednoduché, na posledním kilometru ho zbrzdil pád těsně před jeho předním kolem, takže se kupředu musel prokousat ze zadní pozice. Manévrem po pravé straně kolem ostatních se mu to podařilo.

„Se svojí kondicí jsem velmi spokojený,“ pochvaloval si cyklista. „Mohlo to dopadnout i lépe, ale za daných okolností jsem za páté místo rád. Po mém vítězství na Okolo Polska je tohle můj druhý nejlepší výsledek v rámci kategorie WorldTour, což už něco znamená,“ uvedl.


VIDEO: Na Vakočův dojezd ve 2. etapě (má bílou helmu) se podívejte zde

V celkovém pořadí je po třech etapách zatím na 26. příčce se ztrátou 37 vteřin na vedoucího Simona Gerranse. Z dalších známých jmen jsou třetí Dennis Rohan, pátý Sergio Henao nebo desátý Richie Porte při své premiéře v dresu BMC po odchodu z týmu Sky.

Vakoče chválí i tým

Vakoče chválí i tým. „Pokud se na jeho sprit (ve 2. etapě) podíváte ještě jednou, uvidíte, že jsme měli plán, který vyšel,“ poznamenal sportovní ředitel Rik van Slycke.

„Věřili jsme, že bude nutné udržet Petra chráněného ostatními jezdci na dosah dalších jezdců na celkové pořadí jako jsou Gerrans, Porte nebo Dennis, a ponechat ho tak až do posledních kilometrů. Petr odvedl výbornou práci, tým mu pomohl. Bohužel přišel pád, to naše plány nabouralo, o to zajímavější byl ale Petrův finiš,“ ocenil českého závodníka.

Toho nyní společně s ostatními čeká etapa s tradičním dojezdem na kopec Wilunga Hill, naplánovaná na brzké sobotní ráno českého času. Je to první horský dojezd ve worldtourové sezoně, takže na něho silní vrchaři upínají značnou pozornost.

„Willunga Hill není tak prudký kopec, navíc zde máme výborné vrchaře, takže se nemáme čeho bát. Myslím, že tahle etapa o celkovém pořadí rozhodne,“ myslí si Vakoč. Závod pak končí o den později.
Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

Témata:  sport, cyklistika, Vakoč
 Klasická verze
Mobilní verze