Autor: nit
0
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

Mlýny ragbyové historie melou. Wales slaví na úkor Francie postup do semifinále mistrovství světa po zápase, který zrcadlově připomínal osm let starý boj o finále z MS na Novém Zélandu. Tehdy doplatili velští Dragons na vyloučení Sama Warburtona. Tentokrát zaplatili červenou měnou Francouzi za hloupý faul druhořadníka Sebastiena Vahaamahina a Velšané v dramatickém závěru se štěstím otočili skóre na 19:18.

„Cítíme, že osud zápasu nám byl červenou kartou vyrván z rukou,“ povzdechl si trenér velšského týmu Waren Gattland před osmi lety.

Teď se Novozélanďan na lavičce Dragons ocitnul na opačné straně. Po dramatickém boji mu nezbylo než uznat: „Lepší tým prohrál.“

Ale je to jeho Wales, kdo si uhrál další šanci bojovat s Jižní Afrikou o historické finále mistrovství světa. V roce 2011 hráči v červeném polykali vztek za velmi sporné vyloučení jejich kapitána Sama Warburtona. I bez něho tehdy udrželi Les Bleus na bodový odstup, Leigh Halfpenny ale v závěru z půlky hřiště o několik decimetrů netrefil trestný kop do háčka.

V neděli v Óitě bylo všechno obráceně. Francouzi na hřišti létali v bleskových kombinacích a v osmé minutě položili už svou druhou pětku. Wales reagoval, ale v poločase prohrával o výrazných devět bodů. V 48. minutě však rozhodčímu nezbylo, než ukázat červenou kartičku Francouzi Sebastienu Vahaamahinovi. Ten se v boji dostal do půtky s Aaronem Wainwrightem a napřímo ho napálil loktem do brady…

„Červená karta samozřejmě zápas zásadně ovlivnila,“ uznal Gatland. „Nebyl to asi nejhezčí zápas na světě, ale jsem na kluky pyšný, že se nevzdali. Stále čekali na příležitost, o níž věděli, že přijde. Bylo to podobné jako v roce 2011, kdy jsme dostali červenou a prohráli jsme o bod. Ukázali jsme charakter.“

Francouzi se i ve čtrnácti hráčích tvrdě bránili. Byli nebezpeční i v útoku, žádnou akci ale nedotáhli. Ani Wales se nemohl prosadit. Jen trestný kop Dana Biggara mu přinesl tři body, Les Bleus měli však stále šestibodový náskok k dobru.

Zápas zlomila až hektická situace v 74. minutě. Francouzi po mlýnu zaváhali, Justin Tipuric jim vypíchl míč, s nímž pak doběhl pro pětku Ross Moriarty, jehož otec Paul byl velšským kapitánem na MS 1987. Wales získal díky Biggarově úspěšné konverzi poprvé v zápase vedení, a to už uhájil.

„Zahráli jsme skvělý první poločas, ale když jsme dostali červenou kartu, ztratili jsme nad zápasem kontrolu,“ hodnotil francouzský kapitán Guilhem Guirado. „Jsem na nás pyšný, ale skončit zápas takhle je tvrdé.“