Martin Hašek
19. února 2020 • 10:00

Neporazitelné! České ragbistky prodávají buchty i rande. A jsou Týmem roku!

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews
Zima dohnal(a) Slavii, Trpišovského díl viny. Sparta má víc herní nadstavby
VŠECHNA VIDEA ZDE

Žádný Nový Zéland. Ani Anglie. Nejlepším ženským ragbyovým týmem minulého roku bylo vyhlášeno Česko. Tým, který podruhé za sebou ovládl Evropský pohár, už dva roky neprohrál. Proto porazil i velmoci. Hráčky jsou přitom amatérky, které si na činnost vydělávají pečením buchet nebo nabídkou dostaveníček s večeří.



Šly přímo ze dna. Když před dvěma lety ragbyové unii došly peníze na ženský reprezentační tým, hrozil jim konec.

„Přemýšlelo se o tom, jestli jsme schopní ženskou reprezentaci udržet,“ připouští propagátor ragby Martin Charvát. „Načež se do toho vložily dámy samy, postavily nový realizační tým a od té doby to vedou samy, naprosto úžasně.“

Ženský ragbyový tým od té doby nejenom funguje, ale dokonce ještě nepohrál. I proto byl oceněn prestižním webem scrumqueeens.com, který se specializuje na ženské ragby, jako nejlepší patnáctkový tým loňského roku.

„Je to nejváženější portál, jsou tam ragbyoví odborníci. Český tým v posledním roce nepohrál ani jedno utkání, to se nepovedlo žádnému jinému týmu na světě,“ říká Charvát. „Tabulkově jsme pod Angličankami a Novozélanďankami, ale ony v loňském roce nedosáhly takové výsledky jako naše holky.“

Všechny hráčky jsou přitom amatérky a ragby hrají vedle svých civilních zaměstnání.

„Je to pro nás velká věc,“ říká reprezentantka Aneta Šmejdová, která nedávno nastoupila jako radiologický asistent. „Chce to trochu odhodlanosti se sebrat z práce rovnou na trénink, vracet se podeváté, podesáté domů a hned zase ráno vstávat.“

Nasazení problém není. Šlo ale o peníze. Bez nich by tým nemohl za svými soupeřkami cestovat po světě. Proto tým zorganizoval několik crowdfundingových kampaní. A činil se také na ragbyových zápasech, kde hráčky prodávaly třeba párky, nebo koláče a buchty, jež samy upekly.

„Byly jsme postavené před hotovou věc, že to s financemi není valné, že se musíme snažit. Stmelilo nás to, nápady byly dobré,“ usmívá se Šmejdová. „Ráno jsme napekly, odpoledne jsme šly prodávat na dětský turnaj a odpoledne jsme proti sobě hrály. Ještě jsme ochutnávaly, jak každá dobře peče, myslím, že půlku jsme snědly samy.“

A ještě to nebylo všechno. Ragbistky taky prodávaly čepice a trička a fanoušci měli dokonce možnost jít s nimi za poplatek na rande.

„Některé hráčky si koupili jejich partneři,“ směje se další reprezentantka Kristýna Plevová, v civilu fyzioterapeutka. „S čepicemi a tričky jsme jezdily po Praze a rozdávaly jsme Ježíška. Snažily jsme se před Vánoci všechno splnit.“

A stálo to za to. Po vítězstvích ve Švýcarsku a doma s Finskem už Češky vloni na jaře vyhrály Evropský pohár, nejstarší mezinárodní soutěž ženského ragby, která se hraje už od roku 1988. Kdysi se jednalo o elitní soutěž, v současnosti hraje šest nejlepších zemí turnaj Six Nations, další čtyři týmy se účastní evropského šampionátu. Pod ním už je Evropský pohár.

Do konce roku pak Česko vyhrálo i další ročník, v němž se utkaly s Finskem, Švýcarskem a Švédskem.

„Já to beru jako velký úspěch, nejenom toho týmu, ale i osobní, že jsme to s holkami daly takhle dohromady,“ pochvaluje si manažerka týmu Kateřina Pokorná. „Holky mají za sebou neuvěřitelný kus práce, na hřišti i mimo něj.  Po téhle sezoně jsme finančně na nule. Doufám, že jsme ukázaly, že jsme taky ragbisti, i když jsme holky, že stojí do nás investovat.“

České ragbistky bojují za svou reprezentaci
České ragbistky bojují za svou reprezentaci

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud