Švýcarsko - Česko 5:2. Florbalistky na MS bez medaile, boj o bronz nezvládly

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

České florbalistky podlehly na mistrovství světa ve švédské Uppsale v boji o bronz Švýcarsku 2:5 a skončily popáté za sebou čtvrté. Opět se jim nepodařilo navázat na dosud jediný medailový úspěch z roku 2011 ze St. Gallenu, kde stejného soupeře v duelu o 3. místo porazily. Švýcarky získaly na 13. šampionátu desátou medaili, vedle jedné zlaté a čtyř stříbrných braly popáté bronz.

Český tým pod vedením švýcarského kouče Saschy Rhynera nastoupil do svého sedmého duelu o 3. místo na světových šampionátech za sebou po sobotní prohře 4:5 s Finskem, Švýcarky schytaly debakl od favorizovaných Švédek 1:14, nejvyšší v historii bojů o finále. Úvodní dějství ale patřilo obhájkyním stříbra z minulého šampionátu v Neuchatelu, kde sebraly Rhynerovu výběru finále obratem z 1:6 na 7:6 v prodloužení.

V úvodu sice minula v šanci Nadia Cattaneová, ale v 9. minutě dostala prostor jít do otevřené obrany rychlým protiútokem Corin Rüttimannová a otevřela skóre. Zároveň se osamostatnila v historické tabulce střelkyň světových šampionátů před Dánkou Cecilií Di Nardovou. Za 102 sekund se dostala k zakončení před velkým brankovištěm a svým 56. gólem na MS ze 42 utkání zvýšila.

Brankářka Jana Christianová ještě v úvodní části zlikvidovala šanci Julie Suterová. Do druhé části stáhl Rhyner hru na dvě formace. Přesně tři minuty po pauze se český tým poprvé radoval. Denisa Ratajová přenesla hru z levé strany na pravou a Michaela Kubečková překonala přesouvající se gólmanku Laru Heiniovou. Za 36 sekund bylo vyrovnáno. Zpoza branky vyběhla Vendula Beránková, připravila si střeleckou pozici a zamířila přesně.

Švýcarky ale během 66 sekund v 36. a 37. minutě opět získaly dvoubrankový náskok. Nejdříve si šikovně zpracovala balonek Isabelle Gerigová, která stihla gólovou střelu, přestože ji ještě skoro zblokovala Michaela Mlejnková. Potom si Michelle Wikiová narazila míček s Rüttimannovou a upravila na 4:2. Před druhou pauzou dostala do švýcarské branky balonek kapitánka Eliška Krupnová, ale bylo to až po vypršení hrací doby.

V úvodu závěrečné třetiny sice Wikiová minula odkrytou branku, ale ve 46. minutě po předchozí šanci Krupnové už udeřila podruhé v utkání. Zpracovala si dlouhou přihrávku Fluriny Martiové a z otočky od levého mantinelu překvapila Christianovou. Češkám se nepodařilo snížit při vyloučení Nathalie Spichigerové ani při power play, ke které sahal Rhyner už od 55. minuty.

Švédky mají zlato

Švédky vyhrály šampionát poosmé za sebou a celkově podesáté v historii. Ve finále zdolaly Finsko 4:3 v prodloužení. Rozhodla o tom v čase 62:35 Emelie Wibronová. Švédky na šestém MS za sebou neprohrály ani v jednom utkání a jejich vítězná série se natáhla už na 44 zápasů.

Švédky, které v základní skupině porazily Finsko 9:3 a krátce po polovině utkání nad ním vedly už 7:0, vstoupily dobře i do finálové bitvy. Po 86 sekundách našla Klara Lonebergová na středu nepokrytou Ellen Backstedtovou a ta otevřela skóre. Ve 4. minutě se ale po střele Daniely Weterlundové dostala k dorážce Veera Kauppiová a vyrovnala.

V polovině úvodní části vrátila Švédsku vedení po přihrávce Moay Gustafssonové Wilma Johanssonová a v 16. minutě zvýšila střelou z levé strany od mantinelu Ellen Rasmussenová. Krátce po polovině utkání ale střelou z otočky dala svou 15. branku na turnaji jeho nejlepší střelkyně Veera Kauppiová a v čase 50:53 v přesilové hře vyrovnala po přihrávce Jenny Saariové zpoza branky ze vzduchu Sara Piispaová.

V prodloužení neuspěla Veera Kauppiová a po pasu Maji Viströmové rozhodla Wibronová.

Mistrovství světa florbalistek v Uppsale (Švédsko):

Finále: Švédsko - Finsko 4:3 v prodl. (3:1, 0:1, 0:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 2. Backstedtová (Lonebergová), 11. W. Johanssonová (Gustafssonová), 16. Rasmussenová (Anderssonová), 63. Wibronová (Viströmová) - 4. V. Kauppiová (Weterlundová), 32. V. Kauppiová, 51. Piispaová (Saariová). Rozhodčí: Reichelt, Kostinek (oba ČR). Vyloučení: 2:1. Využití: 0:1. Diváci: 2587.

O 3. místo: ČR - Švýcarsko 2:5 (0:2, 2:2, 0:1)
Branky a nahrávky
: 23. Kubečková (Ratajová), 24. Beránková (Krupnová) - 9. Rüttimannová (Martiová), 10. Rüttimannová (Gerigová), 36. Gerigová (Stellaová), 37. Wikiová (Rüttimannová), 46. Wikiová (Martiová). Rozhodčí: Kirjonen, Sirkka (oba Fin.). Vyloučení: 0:1. Bez využití.
Sestava ČR: Christianová - Beránková, Jiráková, Koníčková, Paloncyová, Havlíčková, Keprtová - Ratajová, Krupnová, Bačová - Mlejnková, Suchá, Řepková - Chudá, Kubečková, Trojánková. Trenéři: Sascha Rhyner a Jakub Robenek.

O 5. místo: Polsko - Slovensko 4:3 (0:1, 3:2, 1:0)
Branky: 23. a 56. J. Krzywaková, 22. Z. Krzywaková, 36. Zagórská - 19. Grossová, 26. Ferenčíková, 32. P. Hudáková.

O 7. místo: Dánsko - Norsko 2:3 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)
Branky: 37. Christensenová, 58. Fjorderová - 32. a 64. Kristiansenová, 53. Eriksenová.

Konečné pořadí:

1. Švédsko, 2. Finsko, 3. Švýcarsko, 4. ČR, 5. Polsko, 6. Slovensko, 7. Norsko, 8. Dánsko, 9. Lotyšsko, 10. Německo, 11. Rusko, 12. USA, 13. Estonsko, 14. Singapur, 15. Thajsko, 16. Itálie.

All Star tým: Jana Christianová (ČR) - Moa Tschöpová, Ida Sundbergová - Wilma Johanssonová, Ellen Rasmussenová (všechny Švédsko), Veera Kauppiová (Finsko).
Nejužitečnější hráčka: Veera Kauppiová (Finsko).

Kanadské bodování: 1. V. Kauppiová (Fin.) 6 zápasů/20 bodů (15 branek + 5 asistencí), 2. Tschöpová 6/20 (4+16), 3. W. Johanssonová 6/19 (9+10), 4. Wibronová (všechny Švéd.) 6/17 (11+6), 5. Kitajevová (Rus.) 6/15 (13+2), 6. Di Nardová (Dán.) 7/15 (7+8), 7. Rüttimannová (Švýc.) 6/14 (8+6), 8. F. M. Olssonová (Dán.) 7/14 (7+7), 9. Rasmussenová (Švéd.) 6/13 (6+7), 10. Linhartová (USA) 6/12 (8+4), ...32. Řepková 6/9 (5+4), 51. Krupnová 6/6 (5+1), 54. Mlejnková, Kubečková obě 6/6 (4+2), 61. Ratajová 6/6 (1+5), 69. Plášková (všechny ČR) 6/5 (2+3).

Historické pořadí kanadského bodování: 1. Wijková 36/88 (23+65), 2. Wibronová (obě Švéd.) 36/84 (48+36), 3. Rüttimannová (Švýc.) 42/83 (56+27), 4. Di Nardová (Dán.) 41/79 (54+25), 5. Lindströmová (obě Švéd.) 24/73 (37+36).

0

Mistrovství světa ve florbale 2022

Program a výsledky Skupiny Česká nominace

Mistrovství světa ve florbale 2022 proběhne ve dnech 5. - 13. listopadu ve Švýcarsku. Letošní šampionát je čtrnáctý v historii, triumf nakonec obhajují Švédové.