Paráda! České házenkářky remizovaly se Slovinskem a postupují na EURO

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

České házenkářky postoupily na prosincové mistrovství Evropy. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v posledním utkání šestidílné kvalifikace doma v Mostě remizovaly se Slovinskem 30:30 a skončily na druhém místě čtyřčlenné tabulky o bod před dnešním soupeřem.

České hráčky postoupily na třetí velký turnaj po sobě. Předloni obsadily na evropském šampionátu desáté místo a vloni v prosinci na mistrovství světa skončily nečekaně na osmé příčce.

Od léta 2010, kdy Bašný převzal národní mužstvo, s ním uspěl v pěti z osmi kvalifikací - ve dvou ze čtyř světových a ve třech ze čtyř evropských. Před jeho příchodem k týmu přitom ženský reprezentační celek startoval na velké akci naposledy v roce 2004.

Češky měly před posledním zápasem kvalifikace jednobodový náskok před třetím Slovinskem, takže jim stačila remíza. Hostující tým vstřelil první dvě branky, ale od té doby v první půli kralovaly domácí hráčky, které okamžitě srovnaly a pak postupně navyšovaly skóre.

Ve 12. minutě Hrbková upravila na 7:4 a za stavu 10:7 si slovinský trenér vzal oddychový čas. Češky tím ale nerozhodil. Hru režírovala nejlepší hráčka bundesligy Luzumová, mezi tyčemi se dařilo Satrapové a při dvou sedmičkách se blýskla její gólmanská kolegyně Kudláčková. Necelé tři minuty před pauzou Adámková zvýšila už na 16:11 a domácí tým šel do šaten s nadějným pětibrankovým vedením.

V úvodu druhé půle ale hrál český celek dvě oslabení a Slovinky se šňůrou tří gólů přiblížily. V 41. minutě dokonce kanonýrka Grosová snížila na rozdíl jedné trefy a začalo drama.

Češky pak několika góly podržela Luzumová, ale domácím se následně přestalo dařit v útoku a Stanková v 54. minutě srovnala na 27:27. Od té doby se oba týmy přetahovaly o každý gól, Slovinky však ani jednou nezískaly postupové vedení.

Stanková vyrovnala v poslední minutě na 30:30 a český kouč si vzal 16 sekund před koncem oddychový čas. Jeho svěřenkyně už zbytek duelu dohrály na soupeřově polovině a udržely potřebnou remízu, která nakonec stačila k postupu na šampionát ve Francii i Slovinkám, coby nejlepšímu týmu z třetích míst.

Utkání skupiny 5 kvalifikace o postup na ME 2018 házenkářek v Mostě:

ČR - Slovinsko 30:30 (17:12)

Sestava a branky ČR: Satrapová, Kudláčková - Galušková, Ryšánková 1, Konečná, Salčáková, Maňáková 2, Kvášová 2, Kordovská 4, Hrbková 5, Luzumová 9, Adámková 2, Marčíková, Šetelíková, Zachová, Malá 5.

Nejvíce branek Slovinska: Grosová, Stanková a Zuličová po 6, Korenová 5. Rozhodčí: Alpaidzeová, Berezkinová (obě Rus.). Sedmimetrové hody: 4/4 - 6/4. Vyloučení: 3:4. Diváci: 1100.