Šílený závěr v dešti! Norris smutní, stá výhra Hamiltona, Verstappen druhý

Autor: ČTK, adl
0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Úřadující mistr světa Brit Lewis Hamilton vybojoval ve Velké ceně Ruska jubilejní 100. vítězství ve formuli 1 a dostal se do čela průběžného pořadí seriálu. Na prvním místě vystřídal Nizozemce Maxe Verstappena, který dojel v Soči druhý poté, co kvůli výměně motoru startoval z konce roštu. Třetí místo obsadil Španěl Carlos Sainz.

Závod dlouho vedl vítěz sobotní kvalifikace Brit Lando Norris, který startoval z pole position poprvé v životě. V závěru se však spustil déšť a jednadvacetiletý pilot McLarenu doplatil na to, že na rozdíl od soupeřů včas nezajel pro pneumatiky do mokra. Vyjel mimo trať a klesl pořadím, až pak se vydal do depa. Do cíle dojel jako sedmý.

„Lando odvedl úžasnou práci, byl neskutečně rychlý. McLaren odvádí skvělé služby, bylo to hořkosladké. Je prima vidět můj bývalý tým vpředu,“ ocenil Hamilton svého mladého krajana.

Sedminásobný světový šampion si jubilejním triumfem upevnil pozici nejúspěšnějšího jezdce historie. Druhý v pořadí Němec Michael Schumacher, který během své kariéry získal rovněž sedm titulů, vyhrál 91 Velkých cen.

Lewis Hamilton dosáhl na další úžasný kariérní milník

„Trvalo to dlouho, než jsem se dopracoval ke 100 výhrám. Nebyl jsem si ani jistý, že se to povede. Jsem neuvěřitelně vděčný všem u nás v továrně,“ uvedl Hamilton, který vyrážel do závodu ze čtvrté pozice. „Tým v závěru přišel s výborným rozhodnutím. Začalo pršet a naskytla se šance. I Max musel jet výborně, aby se dostal na druhé místo,“ zmínil svého rivala v boji o titul, před kterým má po 15 dílech MS dvoubodový náskok.

Šestatřicetiletý Brit prodloužil kralování Mercedesu v Soči, kde jeho tým ovládl všech dosavadních osm Grand Prix. Jeho stájový kolega a loňský vítěz Fin Valtteri Bottas skončil pátý po startu z 16. příčky, na kterou ho odsunula taktická výměna motoru po kvalifikaci, v níž byl sedmý.

Hamilton i Verstappen se vrátili na stupně vítězů po nepovedené Velké ceně Itálie, v níž po vzájemné kolizi nedojeli. Brit měl v cíli náskok 53 sekund. „Když jsem se ráno probudil, rozhodně jsem takovýhle výsledek nečekal. Po té penalizaci být jen o místo horší, to rozhodně není špatné. Nebyl to jednoduchý závod, protože bylo dost těžké se prodrat dopředu. Když se za někým zaseknete, snadno poškodíte pneumatiky. Naštěstí nám pak k tomu poslednímu posunu pomohl déšť,“ uvedl Verstappen, který za sebou nechal třetího Sainze o devět sekund. Čtvrtý byl vítěz předchozího závodu v Monze Australan Daniel Ricciardo.

Velká cena Ruska, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Soči:

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:30:41,001, 2. Verstappen (Niz./Red Bull) -53,271, 3. Sainz (Šp./Ferrari) -1:02,475, 4. Ricciardo (Austr./McLaren) -1:05,607, 5. Bottas (Fin./Mercedes) -1:07,533, 6. Alonso (Šp./Alpine) -1:21,321, 7. Norris (Brit./McLaren) -1:27,224, 8. Räikkönen (Fin./Alfa Romeo) -1:28,955, 9. Pérez (Mex./Red Bull) -1:30,076, 10. Russell (Brit./Williams) -1:40,551.

Nejrychlejší kolo: Norris.

Průběžné pořadí MS (po 15 z 22 závodů): 1. Hamilton 246,5 b., 2. Verstappen 244,5, 3. Bottas 151, 4. Norris 139, 5. Pérez 120, 6. Sainz 112,5, 7. Leclerc (Mon./Ferrari) 104, 8. Ricciardo 95, 9. Gasly (Fr./Alpha Tauri) 66, 10. Alonso 58.

Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 397,5, 2. Red Bull 364,5, 3. McLaren 234, 4. Ferrari 216,5, 5. Alpine 103, 6. Alpha Tauri 84, 7. Aston Martin 59, 8. Williams 23, 9. Alfa Romeo 7.