Sílu na Dakaru zajistí hovězí steaky | iSport.cz
Jiří Uhlíř
2. ledna 2009 • 15:27

Sílu na Dakaru zajistí hovězí steaky

Macháček
TOP VIDEA
Odvážný Trpišovský: Chceme se Barceloně minimálně vyrovnat v držení míče Odvážný Trpišovský: Chceme se Barceloně minimálně vyrovnat v držení míče
Messi a spol. v Praze! U hotelu je vítali fanoušci, hvězdy před nimi prchly Messi a spol. v Praze! U hotelu je vítali fanoušci, hvězdy před nimi prchly
VŠECHNA VIDEA ZDE

Motorový konvoj se naplno rozjíždí. Dakarská rallye po dvouleté odmlce uvrhne závodníky do patnáctidenního martýria napříč Argentinou a Chile. Na startu je i šestnáct českých posádek, které včera prošly technickými přejímkami.„Je tady moc hezkých holek a zdejší lidi si váží závodníků,“ hlásil z argentinské metropole spokojeně Josef Macháček, jezdec na čtyřkolce. Většina českých účastníků přiletěla do Buenos Aires po patnáctihodinovém úmoru devětadvacátého prosince. Co za tu dobu stihli?

Hned den po přistání si všichni vyzvedli závodní techniku. „Docela jsme z toho měli strach. Vždyť veškeré stroje jsme museli poslat před měsícem z francouzského přístavu Le Havre v trajektu po oceánu,“ říkal Aleš Loprais. Řidič kamionu Tatra se však obával zbytečně. „Ani škrábnutí na skle. Vše bylo výborně zorganizované, nikdo si nestěžoval.

9574

tolik kilometrů musí překonat účastníci Dakarské rallye na trase Buenos Aires- Valparaiso-Buenos Aires.

Silvestrovskou noc pak oslavili v decentním stylu. „Dřív se všichni Češi sešli na přípitek. Teď se tak neděje, protože je několik velkých českých týmů a každý je ve svém,“ přiblížil Tomáš Tomeček, který rovněž pojede na tatrovce. „Navíc se pracovalo do noci na závodních speciálech. Technika se musela různě impregnovat, dobít, provést údržbu a zkontrolovat ventily.“

Včera na všechny čekaly technické přejímky, poslední kontrola před startem. Vše muselo být precizně připravené. „Obhlídli jsme si konkurenci. Jenže své vychytávky ukážou všichni až v závodě. I my se snažíme něco skrýt pod pokličkou,“ nebál se Aleš Loprais.

Každý už také pozřel největší lákadlo jihoamerické země - proslulé argentinské steaky. „Ty plánujeme jíst tři dny v kuse a posilnit se tak před startem. V našem týmu všichni milují maso. Aspoň pak bude v průběhu rally co shazovat,“ smál se pilot liazky Martin Macík, jeden ze zakladatelů KM Racing týmu, který v soutěži jako jediný z českých jezdců využívá výhody týmového asistenčního kamionu.

Gurmánskou pohodu však záhy vystřídají drsné podmínky. V lednu vrcholí v Argentině léto a teplota dosáhne ke čtyřicetistupňovým teplotám. „Už po ránu tu je jednadvacet stupňů, odpoledne bylo pětatřicet. Byl to docela šok, když jsme přijeli z mrazivého Česka,“ konstatoval Loprais. „Nejhorší to mají řidiči kamionů. V kabině se budeme péct v padesátistupňové sauně, protože za zády máme motor. Proto jsme si zabalili čtyři kombinézy.“

Ani další argentinské specifikum nebude účastníkům moc šmakovat. Jihoamerická metropole je proslulá velkou kriminalitou. „Hlavně si musíme dát pozor na kapesní zloděje. Dceru jednoho závodníka okradli dokonce hned po příletu,“ varoval Tomeček.

„Je to tu agresivnější než v Africe,“ všiml si Macháček, čtyřnásobný dakarský vítěz. „Africký loupežník ukradne věc a hned s ní uteče. Tady je lupičství civilizovanější a zákeřnější. V televizi vidím samé střílení. Trochu se obávám toho, až vyjedeme z hlavního města.“

Jezdci si také zjišťovali poslední informace ohledně trati. „Letadlem jsme z okýnka shlédli některé etapy. Jsou tam všechny druhy terénů - zeleň, skály i písek,“ svěřil se Loprais, synovec šestinásobného vítěze Dakaru Karla Lopraise.

Celkem na závodníky čeká čtrnáct etap. Přihlášeno je 230 motocyklů, 184 posádek automobilů, 82 posádek závodních kamionů a 30 čtyřkolek. Na všechny čeká zítra superrychlá úvodní etapa z Buenos Aires, která měří přes sedm set kilometrů. „Bude to docela šok, Dakar nikdy tak dlouhou rychlostní zkouškou nezačínal. Ale všichni jsou už nedočkaví. Chceme vyjet,“ zakončil Tomeček.

Dnes je naplánovaný slavnostní pódiový ceremoniál v centru Buenos Aires. Zpravodajství se z Dakarské rallye bude vysílat do 189 zemí, celkem je akreditovaných tři sta médií. Každý večer po desáté hodině večer bude vysílat ČT4 Sport pořad s názvem Dakar 2009.

 

 

 

 

Témata:  sport, dakar
 
Články odjinud


Články odjinud