Martin Hašek
30. dubna 2024 • 04:20

Provalil se čínský skandál: doping z kuchyně?! Plavci zuří, Čech se nediví

Vstoupit do diskuse
2
TOP VIDEA
SESTŘIH: Liberec - Jablonec 0:5. Potupa Slovanu v derby na severu Čech
Zlomený Kulich: O Devils už nechci slyšet. V kabině New Jersey se těšili na pivo
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nedávné odhalení, že světová antidopingová agentura WADA pustila na Hry v Tokiu 23 čínských plavců navzdory pozitivním testům na látku TMZ, má vliv i na aktuální olympijskou sezonu. Na čínském šampionátu v Šen-čenu zazářilo několik tehdy usvědčených plavců. „Všechny je potrestejte a nikdy jim nedovolte závodit,“ komentoval události na síti X britský plavec James Guy.



Reprezentant Jan Šefl si před pár lety prošel malým peklem kvůli pozitivnímu dopingovému testu, který mu podle jeho tvrzení způsobil kamarád kanadským žertíkem – vsypal mu do pití kokain. Šefl dostal dvanáctiměsíční trest zákazu startů, přišel o místo v reprezentaci i resortním centru.

V posledních dnech pak jako celý sportovní svět sledoval překvapivý případ 23 čínských plavců, kteří v roce 2021 mohli závodit dál, ačkoli měli pozitivní test na látku TMZ. WADA tehdy přijala vysvětlení čínské antidopingové agentury, že problém způsobila kontaminace v hotelové kuchyni. Všechno se to provalilo teprve nedávno díky investigaci německé televizi ARD a amerického deníku The New York Times.

„Mě to vůbec nepřekvapuje. Ani mě nepřekvapuje ta WADA. Svět se nezastavil, ale já k tomu nic víc nemám. Nejsem pohoršený. Mně to je nějak jedno,“ reagoval Štefl. „Nejsme naivní, že je všem měřeno stejně...“

Na vysvětlenou, TMZ neboli trimetazidin, je látka, která se používá k léčbě srdečních onemocnění, například anginy pectoris. Právě na tuhle látku byla měsíc před zimními Hrami v Pekingu testována ruská krasobruslařka Kamila Valijevová. Na olympiádě sice závodila, ale později byla diskvalifikována.

V téhle kauze čínští plavci naopak žádnému trestu čelit nemuseli. Před třemi lety do Tokia odletěli a vybojovali tam šest medailí, z toho tři zlaté – ty získali Čang Jü-fej na dvoustovce motýlkem žen, kraulová štafeta žen na 4x200 metrů a a Wang Šun v krátké polohovce mužů.

„Wow. Všechny je potrestejte a nikdy jim nedovolte závodit. Hned dejte zlatou medaili Slamovi,“ napsal na síti X James Guy s použitím přezdívky týmového kolegy Duncana Scotta, který v Tokiu na krátké polohovce doplaval o 28 setin sekundy druhý za Wang Šunem. I on byl mezi pozitivními plavci, stejně jako Čang Jü-fej.

„Kdo má z téhle netransparentnosti a utajení skutečný prospěch? Jsem WADA tak zklamán,“ reagoval britský prsař Adam Peaty, trojnásobný olympijský vítěz, který se v Paříži bude muset potýkat s úřadujícím mistrem světa Čchin Chaj-jangem. I ten patřil v roce 2021 mezi pozitivně testované.

Protesty ale zatím nic nezměnily. Číňané navíc v minulém týdnu ukázali, že jsou před letošní olympiádou v Paříži ve výborné formě. Na národní kvalifikaci v Šen-čenu se předvedl například devatenáctiletý krauler Pchan Čan-le, jenž na únorovém mistrovství světa v Dauhá vyhrál ve světovém rekordu. Tentokrát za historickým časem 46,97 zůstal o 17 setin.

Další čerstvá světová šampionka Tchang Čchien-tching zaplavala v Šen-čenu na stovce prsa asijský rekord 1:04,68 minuty a jeví se jako výzva světové rekordmance Lilly Kingové. Wang Šun se připomněl vítěznou krátkou polohovkou ve svém třetím nejlepším čase 1:55,35.

WADA pod mezinárodním tlakem pověřila švýcarského právníka Erica Cottiera, aby případ prozkoumal a do dvou měsíců, včas před začátkem olympijských her v Paříži, přišel s řešením. Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach ale už teď předpokládá, že by čínští plavci, kteří měli v roce 2021 pozitivní test, měli v Paříži startovat.

„Pokud prošli všemi procedurami, není důvod, aby tam nemohli být,“ uvedl Bach podle webu Inside the Games.

V opozici je především americká antidopingová agentura USADA.

„Když odhlédnete od jejich rétoriky, fakta zůstanou taková, jaká byla uvedena: WADA nedokázala sportovce dočasně suspendovat, zrušit jejich výsledky a pozitivní sportovce veřejně označit,“ uvedl generální ředitel USADA Travis Tygart. „Jedná se o hrubá selhání, i když uvěříte jejich verzi, že šlo o kontaminaci a silný lék se 'zázračně objevil' v kuchyni a vedl k 23 pozitivním testům elitních čínských plavců.“

Šéf antidopingového výboru: Něco ututlat je nereálné

Ředitel Antidopingového výboru Martin Čížek oceňuje, že se o případu pozitivních testů čínských plavců před OH v Tokiu veřejně diskutuje. „Ukazuje se, že cesta něco tzv. „ututlat“ je velmi nereálná,“ říká Čížek. Zároveň věří, že WADA postupovala správně a neočekává, že by Číňanům hrozil zpětný trest.

„Myslím, že je dobře, že se to téma takto aktivně diskutuje v podstatě na světové úrovni. Dává to signál, že se žádná kauza tohoto typu nenechá jen tak bez pozornosti a prověření. V tuto chvíli nemáme v antidopingovém hnutí, a to ani v zahraničí, žádné informace, které by měly zpochybňovat správný postup WADA v této záležitosti,“ uvedl Čížek.

Světová antidopingová agentura je pod palbou kritiky kvůli tomu, že před třemi lety přijala čínskou argumentaci, že 23 pozitivních testů na látku TMZ pocházelo z kontaminovaného jídla z hotelové kuchyně a případ navíc nebyl zveřejněn.

„Jsem přesvědčen, že WADA velmi důsledně vyhodnotila svůj postup na základě pádných argumentů a rozhodla se dle objektivních skutečností. Nemám důvod pochybovat o správnosti postupu WADA,“ uvedl Čížek.

Sama WADA pověřila právníka Erica Cottiera, aby případ prověřil. Čížek však neočekává, že by Číňanům hrozil trest.

„Určitě vítám, že se případem někdo nezávislý zabývá. To je určitě dobře i s ohledem na budoucí podobné situace, že se ukazuje, že cesta něco tzv. „ututlat“ je velmi nereálná,“ uvedl Čížek. „Dovedu si představit, že zpětný trest by přišel pouze v případě, že by se objevila závažná procesní pochybení, což ale nepředpokládám.“

Vstoupit do diskuse
2
Články odjinud


Články odjinud