3. ledna 2014 • 21:17

Volejbalisté zahájili kvalifikaci MS porážkou, Češky vyhrály

0
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

Čeští volejbalisté zahájil boj o postup na letošní mistrovství světa porážkou. Národní tým prohrál v Opavě svůj úvodní kvalifikační zápas s Nizozemskem 0:3 po setech 14:25, 19:25 a 33:35. V sobotu se čeští hráči utkají s Kyprem. Volejbalistky naopak vstoupily do boje o světový šampionát vítězně.

Volejbalistům vázla souhra, což se projevilo především v prvních dvou setech, v kterých trenér Zdeněk Šmejkal hledal ideální složení na palubovce. "Hledali sestavu, která by byla schopna bojovat," řekl kouč České televizi.

Až ve třetím setu se čeští reprezentanti začali prosazovat a vybudovali si i náskok. Za stavu 24:22 měli první dva setboly, ale nevyužili ani dalších sedm. Naopak při třetím mečbolu Nizozemců po špatném příjmu set i zápas ztratili.

"Důležitý byl servis. Tím můžeme soupeře trápit, ale v podstatě jsme to neodpodávali a byli jsme pořád pod tlakem ztrátování," řekl Šmejkal.

V prvním utkání skupiny si favorizované Bulharsko bez problémů poradilo s Kyprem, kterému ve třetím setu povolilo jen pět bodů.

Z pěti kvalifikačních skupin postoupí vítězové, na šampionát se dostane i nejlepší celek z druhého místa.

ČR - Nizozemsko 0:3 (-14, -19, -33)
Sestava ČR: A. Bartoš 1, Štokr 13, Boula 6, Michálek 7, Mach 11, Široký 3, libero Kryštof - D. Konečný 12, Hudeček 5, P. Bartoš, Sobotka 5. Rozhodčí: Seifried (Slovin.), Cambre (Belg.). Čas: 88 min. Diváci: 3000.

Volejbalistky úvod zvládly

České volejbalistky začaly boj o zářijové mistrovství světa vítězstvím. Svěřenkyně italského trenéra Carla Parisiho dnes nedaly šanci Bělorusku a v Samokovu vyhrály přesvědčivě 3:0 po setech 25:20, 25:15 a 25.18. V sobotu se český výběr střetne s domácím Bulharskem.

V nejvyrovnanější první sadě volejbalistky vedly už o sedm bodů, ale před druhým technickým oddechovým časem se soupeř dotáhl na rozdíl bodu. Trenér Parisi poslal na servis místo Pastulové Hodanovou a střídání mu vyšlo. Podání Hodanová nedokázaly Bělorusky třikrát dobře zpracovat a náskok už Češky nepustily.

Druhou sadu měly volejbalistky pod kontrolou, tlačily Bělorusky kvalitním servisem a úspěšně bránily na síti i v poli. Na začátku třetího setu Češky pustily soupeřky poprvé v utkání do vedení, ale tříbodovou ztrátu smazaly a koncovku zvládly.

V prvním utkání skupiny Bulharky porazily Slovensko 3:1 na sety

Z pěti kvalifikačních skupin žen postoupí na MS v Itálii vítězové a dva týmy z druhých míst.

ČR - Bělorusko 3:0 (20, 15, 18)
Sestava ČR: Pastulová, Havlíčková, Bednářová, Vanžurová, Sajdová, Vincourová, libero Dostálová - Hodanová, Svobodníková. Rozhodčí: Ovuka (Bosna), Timermanis (Lit.).

Bulharsko - Slovensko 3:1 (13, 19, -24, 24).