Muže ve sprintu srazily chyby, Davidová minula až poslední ranou

7
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Ach ta poslední rána! Markéta Davidová v sobotním sprintu v Novém Městě na Moravě útočila na medaili, desátý náboj ale nenapasovala do terče. S jedním trestným kolem skončila na 12. místě. Lucie Charvátová chybovala dvakrát a po skvělém běhu dojela sedmnáctá. Body bere i Jessica Jislová (27.), do nedělní stíhačky se probojovala Eva Puskarčíková (49.). Mezi muži triumfoval Francouz Desthieux, jako jediný z Čechů bodoval Michal Krčmář.

Českým biatlonistům se sprint v domácím prostředí nevydařil. Nejlepší umístění vybojoval Michal Krčmář, který se dvěma trestnými okruhy obsadil 39. místo a jako jediný z Čechů bodoval.

V 29 letech vybojoval první vítězství v elitním seriálu Francouz Simon Desthieux, který vyhrál s náskokem 2,4 sekundy před Švédem Sebastianem Samuelssonem. O další dvě vteřiny zpět skončil třetí rovněž bezchybně střílející Němec Arnd Peiffer.

Světová šampionka ve vytrvalostním závodě Davidová minula až poslední, desátou ránu. "Poslední nedává jen blbec, jak vždycky říkal (trenér) Jindra Šikola. Jsem blbec, no. Byla to moje chyba. Bylo to zbytečné," zlobila se na sebe Davidová.

V cíli ztratila 38 sekund na Eckhoffovou, která měla rovněž jednu střeleckou chybu. Norská hvězda zvítězila o devět sekund před přesně mířící Ukrajinkou Julií Džymovou, třetí byla Italka Lisa Vittozziová.

Sedmnáctým místem si maximum v sezoně vylepšila Lucie Charvátová. "Budu to hodnotit kladně, předvedla jsem solidní výkon," pochvalovala si loňská bronzová medailistka ve sprintu na MS. Bodovala i Jessica Jislová, která obsadila 27. místo. Do nedělního stíhacího závodu postoupila rovněž 49. Eva Puskarčíková.

Krčmář musel na jedno trestné kolo po střelbě vleže a dalších sto padesát metrů navíc jel i po stojce. "Rozhodla střelnice. Dát jedna plus jedna ve sprintu je moc, pokud chcete jet o desítku. Tam je hlavní příčina," řekl český biatlonista.

Zatímco přední biatlonisté si vybrali čísla na začátku startovního pole, Krčmář jel až s jednadevadesátkou. Češi podle znalosti podmínek na Vysočině doufali, že se trať zrychlí, což se nakonec nestalo. "Teplo přes den nebylo až zdaleka takové, jak jsme očekávali, aby ta vysoká čísla k něčemu pomohla. Ale rozhodně by to nemělo být v negativnu. Akorát jsem si musel na start počkat," uvedl Krčmář.

Mezi muži si postup do nedělní stíhačky vedle Krčmáře zajistili Jakub Štvrtecký, který doběhl na 45. místě, a Ondřej Moravec, jenž byl o dvě příčky za ním. Oba minuli rovněž dva terče. "Stíhačka bude pestrá. Jako vždycky budou nuly posouvat. Jsem rád, že jsem to nezkazil natolik, abych nejel," řekl Krčmář.

Adam Václavík skončil se čtyřmi trestnými koly osmdesátý, Milan Žemlička byl se třemi chybami na 88. místě.

Závody SP v biatlonu v Novém Městě na Moravě - sprinty:

Muži (10 km): 1. Desthieux (Fr.) 22:58,0 min. (0 trest. okruhů), 2. Samuelsson (Švéd.) -2,4 (0), 3. Peiffer (Něm.) -4,4 (0), 4. Laegreid -10,4 (1), 5. T. Bö (oba Nor.) -10,6 (1), 6. Doll (Něm.) -14,5 (1), 7. Fillon Maillet -26,9 (2), 8. Jacquelin (oba Fr.) -29,9 (1), 9. Fak (Slovin.) -32,8 (0), 10. Latypov (Rus.) -37,2 (1), ...39. Krčmář -1:30,6 (2), 45. Štvrtecký -1:36,8 (2), 47. Moravec -1:41,9 (2), 80. Václavík -2:39,6 (4), 88. Žemlička (všichni ČR) -2:53,6 (3).

Průběžné pořadí SP (po 20 z 26 závodů): 1. J. T. Bö (Nor.) 901, 2. Laegreid 882, 3. Dale (Nor.) 743, 4. Fillon Maillet 714, 5. T. Bö 703, 6. Samuelsson 671, ...23. Krčmář 244, 36. Moravec 147, 72. Žemlička 17, 82. Krupčík (ČR) 7, 84. Štvrtecký 6.

Ženy (7,5 km): 1. Eckhoffová (Nor.) 18:48,4 (1 trest. okruh), 2. Džymová (Ukr.) -9,3 (0), 3. Vitozziová (It.) -15,0 (0), 4. Alimbekavová (Běl.) -16,1 (0), 5. Wiererová (It.) -16,3 (1), 6. Tandrevoldová -17,4 (0), 7. Röiselandová (obě Nor.) -18,5 (2), 8. Preussová (Něm.) -25,1 (1), 9. Braisazová-Bouchetová (Fr.) -28,7 (1), 10. Herrmannová (Něm.) -29,1 (1), ...12. Davidová -38,1 (1), 17. Charvátová -45,7 (2), 27. Jislová -1:14,7 (1), 49. Puskarčíková (všechny ČR) -1:50,3 (2).

Průběžné pořadí SP (po 20 z 26 závodů): 1. Eckoffová 863, 2. Röiselandová 959, 3. H. Öbergová (Švéd.) 770, 4. Hauserová (Rak.) 682, 5. Wiererová 679, 6. Preussová 672, ...9. Davidová 530, 53. Charvátová 61, 62. Puskarčíková 44, 65. Jislová 35.