Moravec v Oberhofu v první dvacítce, vládl Bö. Z Češek nejlepší Puskarčíková

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

V sobotní stíhačce Světového poháru v německém Oberhofu úřadoval lídr seriálu Johannes Thingnes Bö, jenž vyhrál před Němcem Peifferem. Z českého dua, které do 12,5 kilometru dlouhého závodu zasáhlo, byl tím úspěšnějším Ondřej Moravec. Češky neudržely pozice ze čtvrtečního sprintu. Eva Puskarčíková klesla z dvanácté na jednadvacátou příčku. Markéta Davidová, která vyrážela z 19. místa, po selhání na střelnici ani nebodovala. Suverénně vyhrála vítězka sprintu Lisa Vittozziová z Itálie.

Johannes Thingnes Bö pokračuje v nadvládě

Vítěz sprintu Alexander Loginov o vedení hned na první střelbě. Do čela se dostal J. T. Bö, na něhož se ale po třetí položce dotáhl Martin Fourcade. Francouzský obhájce celkového triumfu v SP ale na závěrečné stojce udělal dvě chyby, zatímco Bö minul jen jeden terč. Fourcade se propadl mimo stupně vítězů a Bö uhájil vedení před domácím Arndem Peifferem. Ten ve finiši porazil Itala Lukase Hofera.

Ondeřej Moravec vyrážel ze třináctého místa a stejně jako v pátečním sprintu bojoval o umístění v elitní desítce. Naději mu dlouho dávala přesná střelba, ale na trati se jinak trápil. Dvacátou ránu navíc netrefil a propadl se na 17. příčku. "Byla to kalibrová rána. Škoda, že nespadla, protože před ním bylo určitě sedm míst hratelných," řekl České televizi trenér mužské reprezentace Zdeněk Vítek.

Krčmář, který skončil ve sprintu na 34. místě, se hned po jednom trestném kole po první střelbě propadl mimo bodované pozice. Celkem nakonec nasbíral šest chyb a uzavřel pátou desítku. Obdobně dopadla mezi ženami Davidová, jež minula dokonce osmkrát a klesla na 42. příčku.

Mezi ženami vládla Vitozziová, Davidová pohořela

Češky vyklidily pozice v první dvacítce hned na první položce. Davidová minula dva terče a Puskarčíková dokonce tři. Zkušenější Puskarčíková se z toho oklepala a v dalším průběhu přidala jen jednu chybu, což jí přineslo návrat z páté desítky po první střelbě na 21. příčku. Naopak Davidová chybovala pak ještě šestkrát a klesla až na 42. příčku. Od bodované čtyřicítky ji dělilo 4,6 sekundy.

Vittozziová, která ve čtvrtek zažila premiérové vítězství ve Světovém poháru, měla na trati společnost jen do první střelby. Tam se díky nule odpoutala od Francouzky Anais Chevalierové a už ji nikdo nedohonil. Udělala sice dvě chyby, ale ve větru v Oberhofu chybovaly i její pronásledovatelky. Druhá nakonec skončila Slovenka Anastasia Kuzminová, třetí příčku obsadila Chevalierová.

Na pátou pozici se ze 24. místa posunula vedoucí žena SP Dorothea Wiererová z Itálie. Skokankou závodu se stala domácí Franziska Preussová, která vylétla z 45. místa až na šestou příčku.

Závody SP v biatlonu v Oberhofu (Německo):

Muži - stíhací závod (12,5 km):

1. J. T. Bö (Nor.) -34:29,8 (3), 2. Peiffer (Něm.) -15,1 (1), 3. Hofer (It.) -15,8 (0), 4. M. Fourcade (Fr.) -32,6 (3), 5. Loginov (Rus.) -42,4 (4), 6. Desthieux (Fr.) -51,8 (1), 7. Doll (Něm.) -1:30,7 (4), 8. J. Eberhard -1:41,8 (5), 9. Eder (oba Rak.) -2:00,5 (1), 10. Garaničev (Rus.) -2:01,5 (1), ...17. Moravec -2:22,8 (1), 50. Krčmář (oba ČR) -5:10,1 (6).

Průběžné pořadí SP (po 10 z 26 závodů): 1. J. T. Bö 542, 2. Loginov 412, 3. M. Fourcade 342, 4. Desthieux 336, 5. Eder 328, 6. Peiffer 307, ...17. Moravec 190, 18. Krčmář 18

Ženy - stíhací závod (10 km):

1. Vittozziová (It.) 32:32,9 (2), 2. Kuzminová (SR) -14,5 (4), 3. Chevalierová -27,9 (5), 4. Bescondová (obě Fr.) -36,2 (4), 5. Wiererová (It.) -37,4 (3), 6. Preussová (Něm.) -54,7 (2), 7. Dunkleeová (USA) -1:01,2 (5), 8. Öbergová (Švéd.) -1:03,2 (5), 9. Herrmannová (Něm.) -1:03,2 (4), 10. Krjuková (Běl.) -1:17,4 (4), ...21. Puskarčíková -2:17,1 (4), 42. Davidová (obě ČR) -3:44,2 (8).

Průběžné pořadí SP (po 10 z 26 závodů): 1. Wiererová 438, 2. Vittozziová 396, 3. P. Fialková (SR) 374, 4. Chevalierová 329, 5. Kuzminová 327, 6. Röiselandová (Nor.) 309, ...35. Puskarčíková 101, 41. Davidová 79, 47. Vítková 69, 64. Charvátová 19, 73. Jislová (všechny ČR) 10.