Moravec ve sprintu v TOP 10, vyhrál Bö. Českým biatlonistkám se nedařilo

3
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Biatlonista Ondřej Moravec střílel i ve druhém závodu sezony bezchybně a ve sprintu Světového poháru v Kontiolahti skončil desátý. Všech deset terčů zasáhl i Michal Krčmář, který obsadil 16. místo. Ženám se nedařilo, nejlépe skončila Markéta Davidová až na 37. místě.

První vítězství v sezoně si připsal favorizovaný Nor Johannes Thingnes Bö a mezi biatlonistkami se radovala Švédka Hanna Öbergová.

Moravec v sobotu sestřelil 20 terčů a skončil pátý. I ve sprintu měl pevnou ruku a znovu se prosadil do desítky. Po stojce vyjížděl ze střelnice pátý, ale na trati na špičku ztrácel a o pět míst si pohoršil.

„Máme tady zatím štěstí (na podmínky), takže není čas ztrácet na střelnici čas,“ řekl Moravec České televizi a k běhu dodal: „Je to fofr, ale myslím si, že to nebylo úplně špatný. V posledním kole jsem nepředvedl úplně blbý výkon, musím to brát.“

V 36 letech zahájil sezonu skvěle. „Na druhého nejstaršího chlapa na startu to není špatný,“ pochvaloval si Moravec. „Marně vzpomínám, jestli jsem takový rozjezd někdy měl, asi je můj druhý nejlepší vůbec,“ uvedl. Před šesti lety začal zimu druhým místem ve sprintu v Östersundu.

Také Krčmář střílel do černého, jenže běžel ještě o něco pomaleji než Moravec. „Na trati to ještě není ono, s tím nejsem spokojený, ale na střelnici to je super. Další docela slušný výkon,“ hodnotil Krčmář, který před závodem řešil problém se zbraní. Při nástřelu mu praskl úderník a musel ho vyměnit. „Strávil jsme tam víc času, ale na závod to nemělo žádný vliv,“ řekl devětadvacetiletý Krčmář.

Třetím nejlepším českým biatlonistou v závodě byl při premiéře mezi elitou Tomáš Mikyska, který chyboval jednou a skončil šedesátý. O místo za ním byl Jakub Štvrtecký a Adama Václavíka odsunulo pět trestných kol na 82. místo.

Davidová běžela s jedničkou a stejně jako ve vytrvalostním závodu minula tři terče, tentokrát dva na první položce a jeden na druhé. Eva Puskarčíková sice chybovala jen dvakrát, ale běžela pomaleji a obsadila 53. místo. Lucie Charvátová byla 59., na 93. pozici dojela Jessica Jislová a juniorka Eliška Teplá skončila 96.

Obhájce křišťálového glóbu Bö byl v sobotu ve vytrvalostním závodu druhý, ale tentokrát už před sebe nikoho nepustil. Ani on nemusel na trestné kolo a díky nejrychlejšímu běhu zvítězil jasně o 44,1 vteřiny před Švédem Sebastianem Samuelssonem. Öbergová zvládla závod stejně jako Bö, běžela nejrychleji a přesně střílela. Norka Marte Olsbuová-Röiselandová byla druhá se ztrátou 23,9 vteřiny.

Světový pohár pokračuje příští týden znovu ve finském Kontiolahti. Ve čtvrtek jsou na pořadu sprinty a o víkendu stíhací závody a štafety.

Závody SP v biatlonu v Kontiolahti (Finsko) - sprint:

Muži - 10 km: 1. J.T. Bö (Nor.) 23:53,0 (0 trest. kol), 2. Samuelsson -44,1 (1), 3. Ponsiluoma (oba Švéd.) -47,9 (1), 4. Christiansen (Nor.) -51,9 (1), 5. Fak (Slovin.) -53,1 (0), 6. Fillon Maillet (Fr.) -1:01,3 (0), 7. Peiffer (Něm.) -1:03,1 (1), 8. Jacquelin (Fr.) -1:05,1 (2), 9. Lesser (Něm.) -1:09,4 (1), 10. Moravec -1:12,6 (0), ...16. Krčmář -1:24,0 (0), 60. Mikyska -3:04,3 (1), 61. Štvrtecký -3:07,2 (3), 82. Václavík (všichni ČR) -4:01,4 (5).

Průběžné pořadí SP (po 2 závodech): 1. J.T. Bö 114, 2. Samuelsson 92, 3. Lägreid (Nor.) 83, 4. Fillon Mailler 81, 5. Lesser 80, 6. Fak 76, 7. Moravec 71, ...11. Krčmář 55.

Ženy - 7,5 km: 1. H. Öbergová (Švéd.) 21:01,4 (0), 2. Röiselandová -23,9 (0), 3. Knottenová (obě Nor.) -37,8 (0), 4. Skottheimová -44,9 (0), 5. Brorssonová (obě Švéd.) -50,1 (1), 6. Alimbekavová (Běl.) -52,5 (1), 7. Tomingasová (Est.) -56,0 (0), 8. Chevalierová (Fr.) -56,4 (0), 9. Hammerschmidtová (Něm.) -58,7 (0), 10. Pidhrušná (Ukr.) -1:07,4 (1), ...37. Davidová -1:50,6 (3), 53. Puskarčíková -2:13,2 (2), 59. Charvátová -2:22,0 (3), 93. Jislová -3:46,5 (4), 96. Teplá (všechny ČR) -4:15,6 (2).

Průběžné pořadí SP (po 2 závodech): 1. H. Öbergová 96, 2. Skottheimová 91, 3. Wiererová (It.) 79, 4. Alimbekavová 72, 5. Röiselandová 71, 6. Brorssonová 70, ...32. Davidová 24.