Davidová v masáku pátá. Čeští biatlonisté se ve štafetě trápili a nedojeli

6
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Biatlonistka Markéta Davidová byla pátá v závodě s hromadným startem v Anterselvě. Byla ve hře o premiérovou medaili pro český tým v tomto ročníku Světového poháru, ale v závěrečném kole na nejlepší nestačila. Stejně jako před šesti dny v Oberhofu zvítězila Francouzka Julia Simonová. Mužská štafeta v Itálii neuspěla, po dostižení o celé kolo bylo české kvarteto ze závodu staženo.

Davidová udělala při první střelbě jednu chybu a propadla se na 23. místo, ale pak už měla přesnou mušku a posouvala se dopředu. Ze závěrečné stojky díky chybám řady soupeřek odjížděla jako třetí. Rychle se ale sjela pětičlenná vedoucí skupina a Davidová tentokrát nestačila.

Ve sjezdu měla pomalejší lyže než soupeřky a ve stoupáních nedokázala drobné manko zlikvidovat. „Bohužel už mi nezbylo tolik sil, kolik bych si představovala. Už na to nebylo, holky na tom byly líp. Mrzí mě to, že jsem se dneska trefila a ani to nestačilo,“ řekla Davidová České televizi. Z pátého místa měla rozporuplné pocity. „Jsem za něj strašně ráda, do desítky je to pro mě úspěch. Jenom dneska to bylo hodně blízko,“ posteskla si.

Nakonec ji od bronzové Rakušanky Lisy Theresy Hauserové dělilo 14,1 sekundy. Páté místo je pro čtyřiadvacetiletou Češku druhým nejlepším výsledkem v sezoně po čtvrté příčce z předvánočního závodu s hromadným startem v Hochfilzenu. V Anterselvě si spravila chuť po čtvrtečním vytrvalostním závodě, kde poprvé v sezoně nebodovala.

Simonová díky nejrychlejšímu běhu oslavila druhé vítězství v této disciplíně za sebou, ačkoliv musela absolvovat tři trestná kola. Ve finiši nechala o dvě desetiny za sebou dotírající Švédku Hannu Öbergovou.

V mužské štafetě pak Češi propadli. Po návratu Milana Žemličky a Tomáše Krupčíka měli sice papírově silnější sestavu než minulý týden v Oberhofu, ale pomalý běh je od začátku zařadil na závěr startovního pole. Žemlička nabral přes minutu a půl a Ondřej Moravec předával v polovině závodu Krupčíkovi na 19. místě. Pak přišla selhání na střelnici. Krupčík musel na trestné kolo a Jakub Štvrtecký na tři. Po jeho položce vestoje byli Češi ze závodu staženi, protože byli předstiženi o celé kolo.

Podruhé za sebou se radovali z vítězství mistři světa Francouzi. Ze závěrečné střelby odjížděl v čele Nor Johannes Thingnes Bö, ale záhy ho dostihl Emilien Jacquelin. Reprezentant galského kohouta měl v závěrečných stovkách metrů více sil a vyhrál o osm desetin. Třetí příčku zajistil pro Rusko Eduard Latypov.

Výsledky SP v biatlonu v Anterselvě

Ženy - závod s hromadným startem (12,5 km):
1. Simonová (Fr.) 37:05,5 (3 trest. okruhy), 2. H. Öbergová (Švéd.) -0,2 (1), 3. Hauserová (Rak.) -3,5 (1), 4. Preussová (Něm.) -9,0 (1), 5. Davidová (ČR) -17,6 (1), 6. Mironovová (Rus.) -29,3 (2), 7. Röiselandová -35,8 (3), 8. Eckhoffová (obě Nor.) -43,4 (4), 9. Bescondová (Fr.) -55,7 (2), 10. Džymová (Ukr.) -56,6 (1).

Průběžné pořadí SP (po 15 z 26 závodů):
1. Röiselandová 625, 2. Eckhoffová 617, 3. H. Öbergová 616, 4. Wiererová (It.) 509, 5. Hauserová 490, 6. Preussová 490, ...10. Davidová 404, 58. Puskarčíková 40, 59. Charvátová 37, 66. Jislová (všechny ČR) 21.

Muži - štafeta (4x7,5 km):
1. Francie (Guigonnat, Fillon Maillet, Desthieux, Jacquellin) 1:14:25,8 (0 trest. okruhů+9 dobíjení), 2. Norsko (Laegreid, Dale, T. Bö, J.T. Bö) -0,8 (1+9), 3. Rusko (Babikov, Jelisejev, Loginov, Latypov) -50,8 (1+7), 4. Německo -54,4 (0+6), 5. Itálie -1:55,1 (0+7), 6. Rakousko -2:19,0 (0+10), ...19. ČR (Žemlička, Moravec, Krupčík, Štvrtecký) staženi ze závodu.