Autor: nit
2
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Ve svém zamilovaném horském městečku si Ester Ledecká opět užívá velkého úspěchu. Ve sjezdu Světového poháru v Cortině d´Ampezzo, výrazně zkráceném kvůli silnému větru, vybojovala třetí místo. Na stupně se vrátila do roka a do dne od svého vítězství z Crans Montany v lednu 2021.

Poslední zkouška v její hlavní lyžařské disciplíně pro olympijské hry vyšla Ledecké skvěle. Na slavné sjezdovce Olympia delle Tofane před rokem dvakrát o setinky přišla o medaili na světovém šampionátu, tentokrát ale byla na správné straně rychlostní rulety.

Ledecká se od prvních mezičasů držela mezi nejlepšími a v cíli byla o 0,26 sekundy za Italkou Sofií Goggiaovou, o sedm setin před čtvrtou Švýcarkou Corinne Suterovou. Přesto, že se ve sprintu na zkrácené trati dostala párkrát do citlivé situace.

„Bravo! Bravo! Je si vědoma těch chybiček, ale dneska tam udělaly chybičky všechny. Snaží se za každou cenu nechat lyže jet. Příčí se jí příčit lyže, což je moc dobře,“ chválila Ledeckou v přímém přenosu České televize bývalá reprezentantka Klára Křížová.

Ledecká se v lyžařském Světovém poháru dostala na stupně vítězů pošesté v kariéře a opět se přesvědčila, že je v rychlostních disciplínách na správné cestě k olympijskému Pekingu. Tam se pro ni právě sjezd jeví jako nejnadějnější disciplína.

„Vlastně jsem si celou dobu říkala, jak jedu blbě a dělám spoustu chyb. Ale dole se mi konečně povedla zajet linie, kterou jsme plánovali s Franzem (Gamperem) a s Tomasem (Bankem), takže mám radost a doufám, že oni budou mít taky, aspoň z té poslední pasáže,“ řekla Ledecká.

V Cortině dnešní závod výrazně ovlivnilo počasí. Silný vítr donutil organizátory zkrátit start přibližně o 200 výškových metrů. Závodnice tak přišly o úvodní prudkou pasáž včetně padáku Tofana Schuss mezi dvěma skalními masivy.

„Z pohledu diváků i závodnic mě velmi mrzí, že závod není v klasické délce. Pořadatelé neměli na výběr, se silným větrem jsou skoky mnohem nebezpečnější. Jakmile by jim fouklo zespodu do lyží, skok by mohl být až fatální,“ hodnotila Křížová.

Závod byl tak rychlou ruletou, kde rozhodovala každá chyba. Málokdo se ale zaváhání vyhnul, včetně vítězné Italky Sofie Goggiaové, která se na trati hned dvakrát dostala do kritické chvíle. I tak ale zvítězila o dvě desetiny před Rakušankou Ramonou Siebenhoferovou.

Pro Goggiaovou to byl velký triumf. V Cortině z různých důvodů nestartovala čtyři roky a minulý víkend si prožila trable, když ve sjezdu v Zauchensee upadla.

„Je to moje nejkrásnější vítězství ve Světovém poháru. Udělala jsem opravdu spoustu chyb, ale chtěla jsem přijet do cíle a potěšit fanoušky. Nezávodila jsem tady čtyři roky, teď jsem tady zpátky. A byla to neuvěřitelná jízda, jsem opravdu šťastná,“ pochvalovala si Goggiaová.

Brit Ryding vyhrál v Kitzbühelu slalom

Dave Ryding se stal prvním britským vítězem závodu Světového poháru v alpském lyžování v historii. Pětatřicetiletý lyžař vyhrál v hustém sněžení slalom v Kitzbühelu, v rakouském zimním středisku uspěl před dvojicí Norů Lucasem Braathenem a Henrikem Kristoffersenem.

Trojnásobný účastník olympijských her Ryding se v elitním seriálu prosadil na stupně vítězů počtvrté. Poprvé to dokázal v roce 2017 právě v Kitzbühelu, kde byl ve slalomu druhý. O dva roky později přidal další druhé místo v městském závodu v Oslu a vloni byl opět ve slalomu v Adelbodenu třetí.

V Kitzbühelu dnes zaútočil z šestého místa po prvním kole. „Už když jsem dojel, vařila se ve mně spousta emocí a teď vůbec nevím, co mám říct. V hlavě mám úplně prázdno. Obvykle mi slova nechybí, ale tentokrát ano,“ řekl poté, co v cíli sledoval, jak nejlepších pět závodníků prvního kola své jízdy pokazilo nebo vůbec nedokončilo.

„Už je mi 35 let, ale nikdy jsem nepřestal věřit. Nikdy jsem se nepřestal snažit. A to, že jsem první výhru pro Velkou Británii v SP získal právě v Kitzbühelu... Nevím, jestli vůbec sny mohou být lepší,“ dodal Ryding.

V konečném součtu závodu, v němž v náročných podmínkách se zhoršenou viditelností nakonec bodovalo jen 19 slalomářů, porazil po úvodní jízdě devátého Braathena o 38 setin. Ještě větší zlepšení předvedl Kristoffersen, jenž se nejrychlejším výkonem druhého kola posunul na stupně vítězů z 24. příčky. Napodobil tak Braathena, který minulý týden senzačně vyhrál slalom ve Wengenu z 29. místa po prvním kole.

Už v úvodním kole, které nezvládlo 22 lyžařů, skončil i jediný český reprezentant ve startovním poli. Ondřej Berndt nedokončil první kolo ani při svém třetím startu ve slalomu SP v sezoně.

Závod SP ve sjezdovém lyžování v Cortině d'Ampezzo (Itálie):

Ženy - sjezd:
1. Goggiaová (It.) 1:06,98, 2. Siebenhoferová (Rak.) -0,20, 3. Ledecká (ČR) -0,26, 4. C. Suterová (Švýc.) -0,33, 5. Puchnerová (Rak.) -0,37, 6. Gisinová (Švýc.) -0,44, 7. Reisingerová (Rak.) -0,57, 8. Mowinckelová (Nor.) -0,59, 9. Gutová-Behramiová (Švýc.) -0,68, 10. Weidleová (Něm.) -0,81.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 9 závodů): 1. Goggiaová 400 b., 2. Siebenhoferová 264, 3. Johnsonová (USA) 240, 4. C. Suterová 231, 5. Puchnerová 211, 6. Nadia Delagová (Švýc.) 173, ...9. Ledecká 123.

Průběžné pořadí SP (po 23 z 37 závodů): 1. Shiffrinová (USA) 966, 2. Vlhová (SR) 929, 3. Goggiaová 769, 4. Hectorová (Švéd.) 582, 5. Brignoneová (It.) 559, 6. Siebenhoferová 517, ...31. Ledecká 172, 48. Dubovská (ČR) 108.

SP ve sjezdovém lyžování v Kitzbühelu (Rakousko):

Muži - slalom:
1. Ryding (Brit.) 1:41,26 (51,40+49,86), 2. Braathen -0,38 (51,57+50,07), 3. Kristoffersen (oba Nor.) -0,65 (52,27+49,64), 4. Matt -0,78 (51,73+50,31), 5. Strolz (oba Rak.) -0,80 (51,95+50,11), 6. Sala (It.) -0,86 (51,52+50,60), 7. Meillard -0,88 (51,95+50,19), 8. Rochat (oba Švýc.) -0,96 (51,36+50,86), 9. Maurberger (It.) -1,01 (52,52+49,75), 10. Zubčič (Chorv.) -1,09 (52,14+50,21), ...Berndt (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 5 z 9 závodů): 1. Braathen 235, 2. Foss-Solevaag (Nor.) 180, 3. Yule (Švýc.) 162, 4. Ryding 160, 5. Razzoli (It.) 154, 6. Meillard 152.

Průběžné pořadí SP (po 23 z 35 závodů): 1. Odermatt (Švýc.) 1120, 2. Kilde (Nor.) 785, 3. Mayer 642, 4. Kriechmayr (oba Rak.) 544, 5. Feuz (Švýc.) 479, 6. Pinturault (Fr.) 411.