Slovensko slaví! Vlhová vybojovala na MS v obřím slalomu historické zlato

0
SESTŘIH: Toronto - Boston 2:4. Bruins znovu vedou, Pastrňák asistoval
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák

Petra Vlhová vyhrála obří slalom na mistrovství světa ve švédském Aare a stala se první slovenskou světovou šampionkou ve sjezdovém lyžování. Druhá skončila po prvním kole vedoucí Němka Viktoria Rebensburgová, která na Vlhovou ztratila 14 setin sekundy.

V Aare se na obří slalom oteplilo a v úvodním kole bylo na teploměru sedm stupňů Celsia. Zatímco první kolo stavěl trenér Vlhové a branky byly hodně zavřené, kouč Italek vytyčil ve druhém kole rychlejší obří slalom.

Po prvním kole byla Vlhová druhá a na olympijskou vítězku z Vancouveru 2010 Rebensburgovou ztrácela 19 setin sekundy. Ve druhém kole zajela Vlhová i s chybou třetí nejlepší čas a čekala, jak zvládne svoji jízdu Němka.

Rebensburgová na všech mezičasech vedla, na posledním před cílem ještě o čtyři desetiny. Jenže v závěrečných brankách ztratila a Vlhová mohla slavit. "Je to skvělé, i když jízdy nebyly ideální. Máme malý tým, jsme z malé země a jsem nesmírně pyšná, že jsem získala zlato pro Slovensko," radovala se Vlhová.

Třiadvacetiletá lyžařka vybojovala v Aare druhý cenný kov. V kombinaci jí zlatá medaile unikla o pouhé tři setiny. Šanci na další medaili bude mít ještě v sobotním slalomu, v kterém by měla být největší konkurentkou Shiffrinové.

Capová byla po prvním kole 43. a vešla se mezi šedesátku postupujících. "Na to, jak jezdím v poslední době obřáky, tak to byla slušná jízda," řekla Capová v České televizi. Ve druhé jízdě jela lépe a posunula se o šest míst.

Kateřina Pauláthová první kolo nedokončila. Z trati vyjela kvůli problémům s kolenem, které si poranila v kombinačním slalomu.

Druhé kolo začalo s čtvrthodinovým zpožděním, protože kvůli silnému větru nemohly závodnice na start jezdit lanovkou, ale využívaly skibusy a skútry.

Švédské středisko Aare přineslo před dvanácti lety první zlatou sjezdařskou medaili i Česku. Šárka Strachová, tehdy jezdící pod dívčím jménem Záhrobská, vyhrála na šampionátu v roce 2007 zlato ve slalomu.

Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování v Aare (Švédsko):

Ženy - obří slalom:

1. Vlhová (SR) 2:01,97 (1:01,10+1:00,87), 2. Rebensburgová (Něm.) -0,14 (1:00,91+1:01,20), 3. Shiffrinová (USA) -0,38 (1:01,35+1:01,00), 4. Mowinckelová (Nor.) -0,50 (1:01,28+1:01,19), 5. Brignoneová (It.) -0,87 (1:01,86+1:00,98), 6. Worleyová (Fr.) -1,09 (1:01,64+1:01,42), 7. Hectorová (Švéd.) -1,94 (1:02,97+1:00,94), 8. Direzová -2,21 (1:03,42+1:00,76), 9. Frasseová Sombetová (obě Fr.) -2,27 (1:02,56+1:01,68), 10. Ellenbergerová (Švýc.) -2,42 (1:03,05+1:01,34), ...37. Capová -7,62 (1:05,67+1:03,92), Pauláthová (obě ČR) nedokončila 1. kolo.

SVĚTOVÉ HVĚZDY V ČESKU
Po 8 letech se do Špindlerova Mlýna vrací Světový pohár v alpském lyžování. Světové hvězdy v čele s Mikaelou Shiffrinovou a Petrou Vlhovou budou 8. a 9. března 2019 soupeřit v obřím slalomu a slalomu. Jedna z nejvýznamnějších sportovních akcí pořádaná na území ČR v roce 2019 slibuje jedinečnou podívanou v moderním Skiareálu Špindlerův Mlýn, a to nejen v samotných závodech, ale rovněž i v rámci doprovdoných aktivit. Veškeré informace najdete na stránkách https://www.worldcup2019.cz/.