Obří slalom ovládl Carlo Janka

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Švýcarský lyžař Carlo Janka se stal mistrem světa v obřím slalomu. Svůj první titul dnes vybojoval s náskokem sedmi desetin sekundy před Rakušanem Benjaminem Raichem. Bronz získal Američan Ted Ligety.

Jediný Čech na startu Kryštof Krýzl obsadil díky šestému nejlepšímu času v druhém kole celkově 22. místo.Krýzl se o lepší výsledek připravil opatrným prvním kolem, po němž byl šestadvacátý. V druhém kole předvedl skvělý výkon, v celkovém pořadí to však stačilo na posun jen o čtyři příčky.

Dvaadvacetiletý lyžař vyrovnal svůj nejlepší výsledek v obřím slalomu mezi elitou z prosincového závodu Světového poháru v Beaver Creeku."Určitě jsem si vylepšil chuť z prvního kola," řekl v cíli českým novinářům Krýzl. Zlepšení přisoudil i o čtyři centimetry delším lyžím, které si na druhé kolo vzal. "Byly stabilnější v oblouku, neměly sice tak krátký rádius, ale jely rychleji a podržely v zatáčkách.

V první jízdě to byly samé 'krizovky'," konstatoval talentovaný lyžař.I proto ho méně povedené první kolo hodně mrzelo. "Byl to s kratšími lyžemi risk, ale mohlo to vyjít.

Je tady hodně těžká trať, byl to náročný závod," uvedl. V první kole ho trochu trápil kašel a nedostatek sil. "Lékaři mi dali nějaký sirup a bylo to lepší. A tady na té trati docházejí síly všem," usmál se.

Stejně starý Janka potvrdil, že se mu ve Val d'Isere daří. Získal zde bronz ve sjezdu a v prosinci tu vyhrál poprvé závod Světového poháru právě v obřím slalomu.

"To je pro Daniela," prohlásil Janka, který je blízkým přítelem a častým spolubydlícím Daniela Albrechta, jenž byl po těžkém pádu Kitzbühelu až do čtvrtka tři týdny v umělém spánku. "Hrozně mě povzbudilo, když jsem se dozvěděl, že bude v pořádku," prohlásil na tiskové konferenci po závodu.

Lékaři dnes oznámili, že zranění nebude mít trvalé následky.V prvním kole Janka předvedl bezkonkurenčně nejrychlejší jízdu a vykročil za premiérovým titulem mistra světa, což potvrdil i v druhém kole.

V něm sice v první polovině trati zaváhal a ztratil něco ze svého náskoku, ovšem v závěrečné pasáži přidal a ještě své vedení zvýšil."Udělal jsem ve druhém kole velkou chybu," přiznal Janka.

"Ale zůstal jsem klidný, protože jsem měl dost velký náskok," doplnil muž, který se na závod připravoval ve švýcarském Veysonnaz, kam po superkombinaci z Francie odjel. "Dole už to bylo v pořádku, i když tam bylo několik chytáků," prohlásil.

"Je to dnes fantastický den," pochvaloval si slunečný pátek.Doma v Rakousku se na tento závod připravoval i stříbrný Raich, který dosud nevýrazné Rakušany spasil. "Jsem rád i za stříbro," komentoval svůj výkon třicetiletý muž, který obvykle nic jiného než zlato nebere.

"Jasně, že jsem chtěl vyhrát, ale tentokrát to byla těžká a náročná situace. Tak těžký závod jsem ještě nejel," řekl. "Na Janku dneska prostě nikdo neměl," přiznal.Janka se tak stal již šestým lyžařem, který ve Val d'Isere vybojoval první titul mistra světa.

Na úspěchy z minulosti dosud navázal pouze Nor Aksel-Lund Svindal. V obřím slalomu se mu to však nepovedlo, když jako obhájce vítězství z Aare skončil devátý.Velká radost zavládla v táboře rakouské výpravy. Raich svým druhým místem zajistil mužské části reprezentaci vůbec první medaili na šampionátu a odvrátil historickou blamáž.

Ještě nikdy se nestalo, aby si alespoň jeden z Rakušanů neodvezl ze světového šampionátu medaili. Povedený rakouský den potvrdil čtvrtým místem Marcel Hirscher.Nejrychlejší jízdou druhé kola se na bronzovou příčku vyhoupl Američan Ted Ligety, který byl po prvním kole devátý.

"Snažil jsem se do druhého kola uvolnit, věděl jsem, že se mi první nepovedlo," vykládal Američan v cíli. "Měl jsem štěstí," dodal muž, který byl v druhé části skoro o sekundu rychlejší než vítězný Janka.