Lyžaři běželi po dvou letech štafetu v SP. Za nimi skončila jen Čína

0
Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
Rock vs. Cataloni. Liverpool proti Londýnu v Oktagonu

Česká štafeta běžců na lyžích obsadila v závodě Světového poháru v Beitostölenu poslední 15. místo mezi klasifikovanými týmy. Zvítězilo kvarteto domácího Norska stejně jako v závodě žen, který byl bez české účasti.

Česká mužská štafeta absolvovala po generační výměně první závod po dvou letech v SP. Čtveřice Jonáš Bešťák, Michal Novák, Petr Knop a Adam Fellner zaostávala hned od úvodu a na trati 4x7,5 km ztratila 7:15,1 na vítězné Nory. Za čtrnáctým Kazachstánem dojeli Češi o více než minutu zpět. Horší byla v závodě jen štafeta Číny, jež byla dostižena a stažena.

Norsko si dojelo pro triumf v sestavě Emil Iversen, Martin Johnsrud Sundby, Sjur Röthe a Finn Haagen Krogh. Finišman domácího týmu porazil těsně o sedm desetin sekundy Rusa Andreje Melničenka. Třetí skončilo druhé kvarteta Norska.

Na rozdíl od mužů vyhrály domácí běžkyně úvodní štafetový závod sezony suverénně. Čtyři pětikilometrové úseky zvládly Norky o 37,3 sekundy rychleji než ruské kvarteto, třetí skončily Finky.

Klasickou technikou běžely ve vítězném týmu Heidi Wengová a vedoucí žena SP Therese Johaugová, která na druhém úseku poslala Norky do vedení. Ragnhild Hagaová první místo udržela a finišmanka Ingvild Flugstad Östbergová se vzdálila pronásledovatelkám ještě o dalších dvacet sekund.

Muži - štafeta 4x7,5 km:
1. Norsko I (Iversen, Sundby, Röthe, Krogh) 1:10:38,9, 2. Rusko I (Bělov, Bolšunov, Spicov, Melničenko) -0,7, 3. Norsko II (Tönseth, Holund, Haga, Krüger) -53,4, 4. Švýcarsko -2:09,2, 5. Francie -2:09,6, 6. Německo -2:09,9, ...15. ČR (Bešťák, Novák, Knop, Fellner) -7:15,1.

Ženy - štafeta 4x5 km: 1. Norsko (Wengová, Johaugová, Hagaová, Östbergová) 57:23,6, 2. Rusko II (Durkinová, Žerebjatěvová, Istominová, Sobolevová) -37,3, 3. Finsko (Matintalová, Pärmäkoskiová, Roponenová, Piipová) -37,8, 4. Rusko I -40,9, 5. USA -48,0, 6. Švédsko -50,0.