Sáblíková byla čtvrtá v závodě na 3000 m. Vyhrála nová rekordmanka

Autor: ČTK, pav
1
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
Tomášek o fiasku s Färjestadem: Byli jsme jako Boston. Jak zvládá tlak?

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila na Světovém poháru v Heerenveenu čtvrté místo v závodu na 3000 metrů. Třiatřicetiletá česká reprezentantka zajela poprvé v kariéře v hale Thialf čas pod hranici čtyř minut, nestačila ale na trojici Nizozemek a nerozšířila bilanci 90 medailových umístění v seriálu. V novém rekordu dráhy 3:57,15 minuty zvítězila Irene Schoutenová.

Sáblíková v úvodním podniku SP zajela na trojce čas 3:59,21, což je její heerenveenské maximum. Bezprostředně po dojezdu do cíle ale věděla, že tentokrát se mezi trojici nejlepších neprobojuje.

V přímém souboji prohrála s čerstvou evropskou šampionkou ve víceboji Antoinette de Jongovou a v předchozí rozjížďce Schoutenová vylepšila svůj osobní rekord i rekord dráhy. A už ve čtvrté rozjížďce si osobní maximum vylepšila i Joy Beuneová. Sáblíkovou od umístění na stupních vítězů dělilo 31 setin.

V divizi B již dopoledne předvedla vydařenou jízdu Norka Ragne Wiklundová, která zajela absolutně čtvrtý čas a za týden se při druhém dílu SP zařadí mezi medailové aspirantky.

Nikola Zdráhalová si o desetinu sekundy vylepšila nejlepší čas sezony a obsadila 13. místo.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

500 m: 1. Arefjev (Rus.) 34,459, 2. Ntab 34,652, 3. Velema (oba Niz.) 34,740.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 4 závodů): 1. Ntab 114, 2. Arefejev 92, 3. Mulder (Niz.) 80.

Ženy:

500 m: 1. Koková (Niz.) 37,726, 2. Golikovová 37,303, 3. Fatkulinová (obě Rus.) 37,406.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 4 závodů): 1. Koková 120, 2. Golikovová 108, 3. McLeanová (Kan.) 91.

3000 m: 1. Schoutenová 3:57,155, 2. De Jongová 3:58,521, 3. Beuneová (všechny Niz.) 3:58,908, 4. Sáblíková 3:59,215, ...13. Zdráhalová (obě ČR) 4:10,379.