František Prachař
2. listopadu 2015 • 17:09

Vylezte z virtuálního pohodlí, radí Kocumová, patronka Superlife

TOP VIDEA
Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu! Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu!
Sparta - Mountfield HK: To byl bodyček! Rozhodčí poslal k zemi Kukumberga Sparta - Mountfield HK: To byl bodyček! Rozhodčí poslal k zemi Kukumberga
VŠECHNA VIDEA ZDE

Žije pohybem. A je jí jedno, jestli startuje na mistrovství světa, nebo jde na pohodový výlet. Navíc ráda sdílí své zážitky. I proto se bývalá běžkyně na lyžích Zuzana Kocumová stala první ženskou patronkou Superlife. Kariéru sice před lety ukončila kvůli zdravotním problémům, ale stále sportuje ve velkém a nedávno se stala šampionkou v extrémním závodě Spartan Race. Nyní ukáže, jak se připravuje na Jizerskou 50 a první zimní Spartan Race v Česku.Jestli chcete zastihnout Zuzanu Kocumovou, největší šanci máte na severní straně Jizerských hor. V přírodě okolo Jablonce nad Nisou a Liberce. Bývalá běžkyně na lyžích, jež dopomohla štafetě na olympiádě v Naganu k 6. místu, je outdoorový živel. Lesy, hory, kopce, vyschlá koryta řek. To jsou místa, kde je nejradši. Vydává se tam po svých, na lyžích i na kole.

„Už odmala jsem trávila s rodinou velkou část života v přírodě a zůstalo mi to. Pokud dnes nejsem každý den alespoň chvíli venku, mám pocit, jako by ten den nebyl,“ říká 36letá Kocumová.
Díky nadšenému přístupu získala všestrannost, za níž v posledních měsících sklízí značné úspěchy. Začátkem října se stala v americkém středisku Squaw Valley světovou šampionkou v extrémním překážkovém závodě Spartan Race. Navíc v této sérii doposud vyhrála všechny čtyři podniky, k nimž nastoupila.

Zuzana Kocumová ukáže jako patronka Superlife, jak se připravuje na Jizerskou 50 a zimní Spartan Race
Zuzana Kocumová ukáže jako patronka Superlife, jak se připravuje na Jizerskou 50 a zimní Spartan Race

„S přibývajícím věkem mě baví víc extrémní sporty, u kterých si hezky vyčistím hlavu,“ popisuje juniorská mistryně světa v běhu na lyžích z roku 1999, jež se ve volném čase účastní mnoha akcí pro rekreační a amatérské sportovce. „Nacházím u toho odreagování a v dnešní civilizaci celkem málo zažívaný pocit, že máte tělo, které funguje, a vy víte o každé jeho části, každém svalu."

Podobné pocity chce Kocumová co nejvíc přiblížit i jako patronka Superlife. V novém projektu serveru isport.cz bude pravidelně přibližovat své aktivity a ukazovat, jak trénuje. Jako nejbližší cíle si vytýčila tradiční Jizerskou 50 (9. ledna) a vůbec první zimní závod Spartan Race na české půdě (16. ledna). Obě akce se uskuteční v Bedřichově, tedy v prostředí, které výborně zná.

„Už sice nejsem vrcholová sportovkyně, ale ráda se porovnávám s ostatními a na závodech mě baví sdílení zážitků a potkávání s lidmi. Jizerská 50 pro mě bude těžší, protože je na ní čím dál větší konkurence. Na Spartan se naopak těším. V létě je na trati hodně bláta, teď budu čekat sníh, který je mi bližší. Ráda ukážu, že příprava není jen o intenzivním tréninku. Sama se snažím používat tělo hlavně přirozeně,“ míní žena, jejíž velkou zálibou je i tanec.

„Pokud chci inspirovat, tak ve smyslu, aby lidi vylezli z pohodlí domova a virtuální reality. Pak je na světě daleko líp. Neměli bychom zapomínat na to, že nejsme jen hlava, ale i tělo, které potřebuje své.“

Výše zmíněná slova platí v případě Kocumové za každého počasí. Tedy i nyní na podzim, kdy se mnoho lidí musí do sportování nutit. V rámci přípravy bude často vyrážet za pohybem za tmy.

„Běhání a ježdění na lyžích s čelovkou má úžasnou atmosféru. Zima a špatné počasí jsou jen výmluvy. Když člověk překoná původní nepohodlí, je pak odměněn lepšími a intenzivnějšími pocity,“ má jasno patronka Superlife.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze