12. ledna 2016 • 11:33

Kocumová vyhrála kratší Jizerskou 50 a vyhlíží zimní Spartan Race

Autor:
Závodníci na trati Jizerské padesátky, kde se potkávbají profesionální běžci i amatérští nadšenci
TOP VIDEA
TIKI-TAKA: Valentýn? Šmicer koukal s manželkou na Ligu mistrů TIKI-TAKA: Valentýn? Šmicer koukal s manželkou na Ligu mistrů
11. den na ZOH: doping v curlingu (!), Ester coby inspirace a barevní fanoušci 11. den na ZOH: doping v curlingu (!), Ester coby inspirace a barevní fanoušci
VŠECHNA VIDEA ZDE

Takovou Jizerskou 50 ještě nepamatuje. Patronka Superlife, běžkyně na lyžích Zuzana Kocumová, vyhrála v neděli zkrácenou trať známého závodu pro amatéry na 16 km. Mezi ženami neměla konkurenci a zátěž jí dobře posloužila jako příprava na překážkový zimní závod Spartan Race.Zuzana Kocumová na Jizerské 50 ukázala, že umí skvěle odhadnout své možnosti a sport je pro ni přirozenost. Tedy to, co má zdobit každého patrona Superlife.

Poté, co se rozhodla nestartovat v elitní kategorii, vyhrála bez větších potíží zkrácený závod amatérů na 16 km v čase 50:41,4. Stejně jako ostatních víc než 4 tisícovky závodníků všech úrovní se musela spokojit s tím, že kvůli špatným sněhovým podmínkám dostala na tratích v Bedřichově menší porci trápení než obvykle.

Zuzana Kocumová vyhrála zkrácenou Jizerskou 50 pro amatéryZuzana Kocumová vyhrála zkrácenou Jizerskou 50 pro amatéry

„Na jednu stranu jsem si to užila, protože odpadla nervozita před velkým závodem, ale zároveň čím kratší trať, tím rychlejší tempo a tím nepříjemnější pocity. Trať byla náročná. Půlka sprint do kopce, půlka soupaž z kopce a kvůli změně počasí umydlená stopa, kde se skoro nedalo odrazit,“ uvedla bývalá reprezentantka v běhu na lyžích, jež měla původně možnost jet dlouhý závod na 15 okruhů s nejlepšími, ale v rámci svých možností si zvolila 4 okruhy s amatéry.

„Bylo dobré rozhodnutí, že jsem nezávodila s elitou. Tam dojelo do cíle jen sedm holek, protože končila každá, kterou dostihly o jedno kolo. To se mimochodem stalo i Valentyně Ševčenkové na 9. okruhu z 15,“ zmínila Kocumová bronzovou medailistku z mistrovství světa 2009.


Největším přínosem závodu je podle patronky Superlife fakt, že v Jizerských horách vzniknul upravený okruh, na kterém budou moct zbytek zimy jezdit běžkaři. „Tohle je téměř jediný pořádný sníh v republice, takže je nakonec skvělé, že to i přes nepřízeň počasí vzniklo a je tam pěkně připravená stopa.“

Kocumové nahrála zkrácená Jizerská 50 v přípravě na zimní překážkový běh Spartan Race, který se uskuteční už v sobotu 16. ledna v Liberci. Jelikož loni vyhrála mistrovství světa v USA, je velkou favoritkou. Původně měla obavy, že po 50 km na běžkách nebude schopna zregenerovat, aby zvládla bojovat o další vítězství. Absolvovaných 16 km ji ale naopak posloužilo jako dobrý trénink.

Jelikož je běh na lyžích komplexní pohyb, otestovala si, jak je na tom s kondicí před závodem, kde je řada krkolomných terénních překážek.
„Je znát, že jsem tolik neposilovala a také to, že na běžkách nemám tolik najeto. Asi mi to nepůjde tak jako dřív, ale těším se na to. Chtěla bych, aby připadl nějaký sníh. Předpokládám, že to bude stejný typ závodu jako v létě, jen bez vodních překážek,“ říká Kocumová, jež zatím vyhrála všechny čtyři podniky Spartan Race, v nichž nastoupila.

Zážitky patronky Superlife z toho pátého uvidíte ve videoreportáži na iSport.cz.

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze