16. října 2016 • 16:49

Z vodního dravce se stal letec. Je to neskutečná závislost, přiznal Hradilek

Autor: ,
TOP VIDEA
Do Slavie přišli Trpišovského koně. V lize pod ním Kúdela, Kolář a Pokorný odehráli 78 zápasů Do Slavie přišli Trpišovského koně. V lize pod ním Kúdela, Kolář a Pokorný odehráli 78 zápasů
Jágr na All Star Cupu? Musel bych ho v Letňanech vyzkoušet, směje se Nedvěd Jágr na All Star Cupu? Musel bych ho v Letňanech vyzkoušet, směje se Nedvěd
VŠECHNA VIDEA ZDE

Bolelo to, hodně a dlouho. Jeho sponzor už měl dokonce připraveny speciální olympijské plechovky s energiťákem, jenže ty skončily v koši. Elitní český vodní slalomář Vavřinec Hradilek se do Ria nepodíval, Jiří Prskavec byl na mistrovství Evropy v Liptovském Mikuláši o setinu rychlejší a do Brazílie letěl on. Co s volným létem? Hradilek ho využil k pilotnímu výcviku a nového koníčka si nemůže vynachválit."Je to úžasný element, který mě chytnul a hrozně mě baví," nadšeně vyprávěl Hradilek.

Když na jaře při mistrovství Evropy v Liptovském Mikuláši měl jistotu, že do Ria nepojede, přemítal, co bude dva měsíce dělat. "Takže jsem si to splnil. A už mám za sebou asi dvanáct hodin sólo letů po Čechách, takže úžasný."

Licenci bude mít Hradilek na malá letadla, nyní používá lehký vrtulový letoun Cessna. Pilotování přirovnává ke slalomu. "Je to hodně podobný. Člověk nesmí ztratit respekt vůči tomu, co dělá, s čím se potýká. A to mě hrozně přitahuje. Je to velká zodpovědnost, protože to nemusí ohrozit jenom pilota, ale i ostatní na zemi. Ale je to pro mě vyloženě soukromá záležitost a hlavně neskutečná závislost," uvedl.

Kvůli přípravě na pilotní zkoušky nyní leží ve skriptech. "Je to náročné, člověk nesmí mít kocovinu, když se učí," žertoval kajakář. "Samozřejmě je to věc, kterou nelze podcenit," dodal vážně. Podklady si hledá na internetu. "Dneska je tam všechno, snažím se sám," řekl. Sešity ze školy z fyziky už nemá. "Kdepak, já už pomalu nevyhrabu ani medaili z Londýna. Sešity nemám, ale to se zvládne. Aspoň jsem trochu rozproudil tu mozkovou kůru," liboval si.

Poprvé letěl sám na konci léta. "Ze začátku jsem byl ve stresu. Když tam sedí instruktor, tak je to těžší na vzlet. Když vystoupí, tak to letadlo vyplave nahoru krásně. Takže to je i poměrně jednoduchý. To je taková euforie a pak si uvědomíš, že nejtěžší je to přistání. To jsem byl strašně nervózní. Naštěstí to bylo vždycky bez problémů," uvedl.

Baví ho i navigace bez GPS. "Orientuji se v mapě, i když jsem taky občas trochu podváděl," pousmál se. Vlastní letadlo si nejspíš nekoupí. "Stojí kolem 700.000, ale je to zbytečný," řekl. Na závody asi sám létat nebude. "Už jsem zjišťoval, kde jsou v těch destinacích letiště. Jenže se mi tam nevejde loď," uvedl se smíchem.

O tom, že by se jednou stal dopravním pilotem, zatím neuvažuje. "I když člověk nikdy neví, za pár let...," pousmál se. Do akrobatické série Red Bull Air Race ale určitě nevstoupí. "Tak to ne," uzavřel Hradilek.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze