7. dubna 2017 • 14:47

Češi frčí Amerikou na koloběžkách. Ujeli 4000 km i zpívali koledy

Autor: ,
Mezi nejznámější české koloběžce patří Zdeněk Valenta (ilustrační foto)
TOP VIDEA
14. den na ZOH: Češi vs. ruští kameramani a prů*er s peklem ve skocích 14. den na ZOH: Češi vs. ruští kameramani a prů*er s peklem ve skocích
To nejlepší ze vzpomínek na Nagano: Tanec v letadle a euforie byla víc než alkohol To nejlepší ze vzpomínek na Nagano: Tanec v letadle a euforie byla víc než alkohol
VŠECHNA VIDEA ZDE

Běh, jasně, ten je nejčastější aktivitou uživatelů sportovní aplikace Superlife. Amatérští i profisportovci ji však mohou využít i k jiným činnostem, jízdě na kole, in-line bruslích, nebo koloběžce. A právě o té budou následující řádky, skupina Čechů povýšila obyčejnou vyjížďku na regulérní dobrodružnou výpravu po Jižní Americe. Jak se koloběžkovým odvážlivcům zhruba v polovině cesty vede?  Skupina Čechů, kteří se loni v listopadu vydali na koloběžkách napříč Latinskou Amerikou, už urazila cestu dlouhou 4000 km. Před sebou má přinejmenším jednou tolik. Momentálně sjíždějí z třítisícových vrcholků hor do povodí Amazonie, chystají se přejet z Kolumbie do Ekvádoru. ČTK to sdělil Marek Jelínek, který se cesty účastní. Termín návratu do Česka odhadl na konec června, záležet bude na počasí a fyzických silách.

Původně sedmičlenná parta se po čtyřech měsících cestování zúžila na dva členy, ostatní se neplánovaně rozhodli prozkoumat park Tayrona a navštívit festival v Baranquille na severu Kolumbie. "Víme, že jsou nyní 500 kilometrů za námi ve městě Santander," uvedl Jelínek. Ke dvojici se nedávno připojila kolumbijská cyklistka, která má s nimi společnou cestu do Bolívie.

O zajímavá setkání skupina nemá nouzi po celou dobu cesty. V prosinci se setkali v Salvadoru se dvěma Čechy jedoucími na kole. "Chvíli jsme cestovali společně, trávili spolu Vánoce, udělali si rybu a pustili si uprostřed Střední Ameriky české koledy," popsal setkání Jelínek. Po týdnu oba potkali v Nikaragui a oslavili společně Silvestra. Skupinky Čechů ale nadšenci na koloběžkách potkali zatím v každé zemi.

Lidé v Latinské Americe Českou republiku příliš neznají, je pro ně vzdálená. Fotbalovým fanouškům vytane na paměti brankář Petr Čech a indiánské ženy, které pletou náramky, znají korálky z Jablonce nad Nisou. "Občas vidíme starší škodovku," zmínil Jelínek. Domorodci jsou vesměs milí a o cestovatele na koloběžkách se zajímají. Nejvřelejší přijetí skupina zažila na kolibří farmě v Kolumbii, kam přijela unavená, hladová a na pokraji sil. "Postarali se o nás tak úžasně, že jsme nakonec místo jednoho dne zůstali deset dní," uvedl Jelínek.

V Jižní Americe je nyní období dešťů, což je pro jízdu na koloběžce nepříjemné. Kromě kluzkých silnic jízdu komplikují i výmoly, občas silný provoz, ale také všudypřítomní psi. "Máme recept, jak tomu čelit - stačí zastavit a dát najevo, že nemáte strach," prozradil Jelínek.

V příštích dnech čeká dobrodruhy podle Jelínka "srdce Amazonie". Z Ekvádoru poplují do peruánského Iquitosu lodí po řece Napo, která je přítokem amazonského veletoku. Peru v posledních týdnech zasáhly záplavy a sesuvy půdy, které si vyžádaly už nejméně 90 obětí. Nejhorší situace je na severním pobřeží, tam ale skupina nemá namířeno. "Uvidíme, jaká situace bude na místě. Do doby, než tam dorazíme, se situace může několikrát změnit," uvedl Jelínek. Většina cest je sjízdná, zjistil na internetu.

Čtyři kluci a tři dívky ve věku od 24 do 33 let se na 11.000 kilometrů dlouhou cestu vydali v listopadu po půlročních přípravách. Chtějí si tak splnit svůj sen. "Opustit komfortní zónu a vydat se vstříc nástrahám a dobrodružstvím v našich životech," řekl ČTK ještě před odletem do mexického Cancúnu Jelínek. Po čtyřech měsících tvrdí, že to stojí za to. Lidé by se neměli bát cestovat, poznají tak sami sebe. "Začněte teď hned," vzkazuje z Kolumbie.

Výhody aplikace Superlife: Patroni a motivační prvek

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze