14. dubna 2017 • 13:09

USA podle Dostála: Dřina, zápasy NHL i drama na potápějícím se kajaku

Autor: ,
TOP VIDEA
17. den na ZOH: Němci senzační i ve finále, česká spokojenost s medailemi 17. den na ZOH: Němci senzační i ve finále, česká spokojenost s medailemi
Slovácko - Sparta: Stanciu vykoupal dva obránce, Drchal dal svůj první gól – 1:0 pro Spartu Slovácko - Sparta: Stanciu vykoupal dva obránce, Drchal dal svůj první gól – 1:0 pro Spartu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Dvojnásobný olympijský medailista z Ria de Janeiro a patron aplikace Superlife Josef Dostál za šest týdnů v Kalifornii napádloval 750 kilometrů. Čtyřiadvacetiletý kajakář si na prahu sezony zvykal na vodu a rozvíjel hlavně vytrvalost a sílu. Ze zámoří se vrátil v pondělí v noci, příští týden vyrazí na další soustředění do Račic.Mistr světa na kilometru z roku 2014 trénoval na jezeře u San Diega. Do Ameriky jezdí dvakrát ročně, dohromady tam strávil už více než rok života. "Soustředění bylo zaměřené hlavně na zvykání si na vodu. V zimě jsem byl na trenažérech, takže začátky byly krušné. Intenzita se postupně zvyšovala, až na konci jsem jel kilometr naplno," vyprávěl Dostál ČTK.

V tréninkových dnech byl na vodě třikrát denně, kajakářskou přípravu prokládal ještě běháním a posilovnou. Po třech dnech tréninku vždy následoval den volna, který ale navzdory únavě nebyl věnovaný jen odpočinku. Vyrážel na výlety, zašel se podívat na zápas hokejové NHL a také rybařil. "Síla nebyla, ale vůle byla. Ta je někdy silnější než tělo. Pak jsem toho někdy na tréninku litoval," přiznal Dostál.

Jedna z rybářských výprav byla poměrně dobrodružná, i když si Dostál možné hrozící nebezpečí v tu chvíli neuvědomoval. S parťákem vyrazili na oceán ve starším kajaku pro dva. "Když jsme byli jeden a půl kilometru od břehu na širém moři, tak jsme zjistili, že se potápíme. Museli jsme vylézt do vody, vylít z lodi vodu a dostat se ke břehu. To se nám podařilo. Přišli jsme jenom o jedny háčky, to se ztratí," líčil.

Na rozdíl od předchozích sezon už nebude jezdit na čtyřkajaku, se kterým získal dva olympijské bronzy. Místo toho bude mezi singlkajakáři vedle kilometru závodit také na poloviční trati. Kvůli tomu měl v tréninku více rychlých úseků. "Ve čtyřkajaku je ale taky potřeba rychlejší záběr, z toho bych mohl na pětistovce těžit. Pětistovka je navíc pořád doplňková trať k tomu kilometru," doplnil Dostál.

Vedle kanoisty Martina Fuksy je tváří světového šampionátu v rychlostní kanoistice, který se uskuteční na konci srpna v Račicích. Ten pro něj bude vrcholem sezony.

Dostál a Cristovao: z kimona šli do kajaku... a pak obráceně!

Kajakář Josef Dostál vyrazil na vltavskou náplavku se sestrou Magdalénou.
Kajakář Josef Dostál vyrazil na vltavskou náplavku se sestrou Magdalénou.

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze