Jan Barák
16. května 2017 • 11:16

Superlife na Pražském maratonu: Díky atmosféře a organizaci životní zážitek

Autor:
Vlastislav Běhoun se do cílePražského maratonu dostal v oficiálním čase 3:26:50.
TOP VIDEA
Belgický novinář o posile, která míří do Sparty: Stanciu byl v Anderlechtu flop Belgický novinář o posile, která míří do Sparty: Stanciu byl v Anderlechtu flop
Liberec - Litvínov: Kantor vypěnil a hokejka letěla vzduchem Liberec - Litvínov: Kantor vypěnil a hokejka letěla vzduchem
VŠECHNA VIDEA ZDE

Fanoušci běhu ví, Pražský maraton vyhrál zkraje května Etiopan Gebretsadik Abraha v čase 2:08:46, ženský traťový rekord zase časem 2:21:57 překonala Keňanka Valary Aiyabeiová. Jasně, na startu závodu ale nebyli jen profíci z Afriky, nýbrž i tisíce nadšenců a běžců amatérů. Mezi nimi i dva, kteří se start mohli postavit díky aplikaci Superlife.Vlastislav Běhoun a Zdeňka Svatá vyhráli díky aplikaci startovné a v neděli 7. května tak v dopoledních hodinách mohli vyběhnout na trať slavného závodu.

"Bylo to super, životní zážitek, běžel jsem i s manželkou, takže jsme si to oba maximálně užili. Opravdu ten závod má jedinečnou atmosféru, diváci nás podporovali," rozplýval se v rozhovoru Běhoun, který se do cíle dostal v oficiálním čase 3:26:50.

"Rok jsem na to trénoval, ten čas byl přesně takový, jako jsem chtěl zaběhnout, takže jsem maximálně spokojený," hlásil spokojený rodák z Čluneku, kterého organizátoři registrovali v cíli na 747. místě.

Jeho slova jen podtrhla i ženská závodnice Zdeňka Svatá. "Nemůžu vypíchnout jen jeden moment, celý ten závod byl skvělý zážitek, bavila mě vlastně celá ta cesta do cíle, celý běh jsem si maximálně užívala. A v cíli to pak byla hlavně obrovská úleva," vyprávěla 40letá logistička z Jilemnice. S časem 3:53:15 skončila na 1847. místě.

"Jsem amatérka, takže spokojenost. Ale připravit jsem se snažila a musím říci, že aplikace Superlife je skvělý trenér, hlavně výzvy jsou super. Lákají člověka, aby se popasoval s ostatními a sportoval, je to skvělá motivace, snažila jsem se plnit skoro všechny. Chodila jsem běhat čtyřikrát týdně, do toho nějaké kolo a pěší turistika, v mém sedavém zaměstnání je to opravdu potřeba," vyznala se s úsměvem Svatá.

Jaký byl pro oba závodníky krizový okamžik? "Já ho měl na 30. kilometru, kdy mě opravdu strašně začala pálit stehna. Přeci jen nejsem vůbec zvyklý běhat po asfaltu, spíše běhám v lese a po polních cestách, ale zvládnul jsem to překonat," těšilo Běhouna.

"Já měla krizovku asi čtyři kilometry před cílem, snažila jsem se poctivě občerstvovat na každé stanici, ale pak už mě začaly opravdu bolet nohy a bylo to hodně na morál," doplnila Svatá.

Mistry republiky Pechek a Pastorová

Závodníky Superlife jsme probrali, a jak si vedli nejlepší Češi na Maratonu? Mistrem republiky se popáté stal Petr Pechek před Vítem Pavlištou, ženský titul získala Petra Pastorová.

Útok na třetí letošní titul se tak nevydařil mistru republiky v půlmaratonu a v běhu na 10.000 metrů na dráze Pavlištovi. Maraton rozběhl podle plánu na 2:17, ale nasazené tempo neudržel a Pechek ho na 35. kilometru předstihl. Závodník Maratonstavu Úpice tak obhájil titul v čase 2:21:22.

"Jsem maximálně spokojený, mám radost, nečekal jsem to," uvedl Pechek. Když se Pavlištovi přibližoval, motivovalo ho to. "Myslel jsem, že poběžím kousek za ním, ale on běžel poměrně pomalu a ani se mě nezachytil. Měl jsem toho plné kecky, ale tohle mi dodalo energii do závěru," řekl staronový šampion. Pavlišta nakonec na Pechka ztratil více než dvě minuty. Bronzovou medaili získal boskovický Jan Kohut. Na startu chyběl Jiří Homoláč, který před dvěma týdny běžel maraton ve Vídni.

Ženský mistrovský závod pro sebe při absenci nejlepší české vytrvalkyně Evy Vrabcové rozhodla Pastorová. Od začátku měla před Churaňovou mírný náskok. Vítkovická běžkyně cílem proběhla v čase 2:46:34, Churaňová na ni ztratila minutu a 35 sekund. Bronzovou medaili mezi českými ženami získala Tereza Ďurdiaková (2:48:59).

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze