4. října 2017 • 14:24

"Kachna" stylem vyhrál pětkrát na OH: Kdybych běhal jako ostatní, plácal bych se vzadu

Autor: ,
Michael Johnson vybojoval během své kariéry pět zlatých olympijských medailí
TOP VIDEA
Legendární Hašek o Francouzovi: Vždycky se mi líbilo, jak chytá Legendární Hašek o Francouzovi: Vždycky se mi líbilo, jak chytá
LIGA NARUBY: Rosického sako, tanec s ježkem a žvýkačka, která nezaskočí LIGA NARUBY: Rosického sako, tanec s ježkem a žvýkačka, která nezaskočí
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nosil zlaté tretry, přezdívalo se mu Kachna a byl rychlý jako vítr. Americký běžec Michael Johnson vybojoval během své kariéry pět zlatých olympijských medailí a devět titulů mistra světa, kromě toho mu dlouho patřily světové rekordy na dvoustovce i čtyřstovce. Ačkoli o obě maxima i po jednom nejcennějším kovu z OH i MS přišel, stále je jedním z nejslavnějších atletů všech dob.V září oslavil padesátiny. Johnsona proslavil originální vzpřímený běh s krátkými krůčky, jímž postavil na hlavu všechny teorie o ideálním postoji. Když se ho novináři ptali, jestli by nebyl ještě rychlejší, kdyby běhal jako ostatní, odpověděl: "Kdybych běhal jako ostatní, plácal bych se někde vzadu s nimi."

Sbírku medailí ze světových šampionátů načal rodák z Dallasu v roce 1991 v Tokiu, kde vyhrál dvoustovku. O dva roky později ve Stuttgartu poprvé triumfoval i na dvojnásobné trati, v Göteborgu si dokonce připsal double. Na pěti světových šampionátech vybojoval celkem devět titulů: čtyři na čtyřstovce, dva na dvoustovce a tři ve čtvrtkařské štafetě. Dařilo se mu i na olympijských hrách, odkud si odvezl pět zlatých medailí.

V Barceloně 1992 byl členem vítězné štafety na 4x400 metrů, v Atlantě 1996 jako první běžec v historii kraloval na tratích 200 i 400 metrů a v Sydney 2000 vyhrál čtvrtku i štafetu. Z MS v Seville a OH v Sydney byla americká štafeta později diskvalifikována kvůli dopingu.

"Vím, že ta medaile nebyla vyhraná poctivě, není čistá. I když je to obtížné, vrátím ji Mezinárodnímu olympijskému výboru, protože ji nechci. Cítím se podvedený, zrazený a ponížený," uvedl Johnson ještě před diskvalifikací poté, co se jeho kolega ze štafety Antonio Pettigrew přiznal k užívání nedovolených látek.

Světový rekord zaběhl dohromady osmkrát, jeho osobní maxima na dvoustovce i čtyřstovce dlouho nikdo nepřekonal. Kratší ze dvou vzdáleností prolétl v olympijském finále v Atlantě v čase 19,32 sekundy, lepší byl až po 12 letech fenomenální Jamajčan Usain Bolt. Historicky nejlepší výkon na "čtvrtce" 43,18 vydržel ještě o pět let déle.

Kariéru ukončil dvojnásobný nejlepší světový atlet roku po hrách v Sydney. Poté se věnoval komentování atletických závodů, psaní sloupků do novin či trénování. V roce 2007 otevřel v texaském McKinney vlastní tréninkové centrum, měl i konzultační agenturu.

Je podruhé ženatý, z prvního manželství má syna Sebastiana. "Jsem pyšný na to, že se na mne bude vzpomínat jako na sportovce, který posunul hranice možného. Všichni si mysleli, že je nemožné vyhrát na jedné akci dvoustovku i čtyřstovku, ale já to dokázal a zapsal se do historie sportu," řekl Johnson. "Tvrdě pracuji, abych se zdokonalil jako člověk, otec, manžel i manažer," dodal perfekcionistický milovník vína.

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze