Z tlouštíka NEJ vytrvalcem v Česku. Zvládl pět triatlonů v pěti dnech na pěti ostrovech | Superlife.cz | iSport.cz
jab
15.1.2018 • 13:53

Z tlouštíka NEJ vytrvalcem v Česku. Zvládl pět triatlonů v pěti dnech na pěti ostrovech

Zkuste si představit, že za šest let pojedete jako vzpěrač na olympiádu. Nebo že se kvalifikujete na CrossFit Games. Nemožné? Přečtěte si příběh Michala Šubrta a pochopíte, že svého cíle můžete dosáhnout z jakékoliv startovní čáry.V roce 2011 Michal Šubrt oslavil 40. narozeniny. Byl obézní, měl vysoký cholesterol, náběh na cukrovku a špatné výsledky jaterních testů.

A přesto se během šesti let dokázal proměnit v jednoho z nejlepších vytrvalců v Česku. V minulém roce absolvoval EPIC5, což je jedna z nejextrémnějších sportovních výzev na světě. Její účastníci absolvují 5 dlouhých triatlonů (3,8 km plavání – 180 km na kole – 42 km běhu) v 5 dnech na 5 Havajských ostrovech. Šílenost!

„V roce 2011 jsem přišel na preventivní prohlídku ke svému lékaři. Když viděl mé výsledky, jen mi podal zdravotní kartu a řekl, ať ji zanesu panu Smetanovi. To je u nás šéf pohřebního ústavu,“ směje se Michal, jehož 108kg tělo bylo komplexní sbírkou civilizačních chorob. „Doktor mi tenkrát nechtěl dát žádné léky. Chtěl, abych se nejprve pokusil změnit životní styl,“ vypráví.

Začalo to sázkou

Tehdy si vzpomněl na tři roky starou sázku s kamarádem, že uběhne půlmaraton. Jenže se o to ani nepokusil. Teď dostal ideální příležitost vytáhnout tohohle kostlivce ze skříně. „Nechtěl jsem půlmaraton jen ujít, ale důstojně uběhnout, tak jsem požádal o pomoc trenéra Petra Kopřivu.“

Kopřiva ho nejenže připravoval na půlmaraton, ale jako několikanásobný ironman ho přivedl také k triatlonu. „Dokud jsem nezhubnul, vůbec mě nenechal běhat. Jezdil jsem na kole a plaval. Pak jsem si zkusil krátký triatlon. Při něm jsem si sice hrábl na dno, ale zároveň jsem mu propadl. A pak už jsme přípravu směřovali na Ironmana v Curychu 2012,“ popisuje svůj přerod v triatlonistu.

Triatlon už ho nepustil. Naopak. Kombinace plavání, cyklistiky a běhu jej pohlcovala čím dál víc. „Jednou za mnou přišel Jarda Hýzl, k němuž jsem přešel jako k trenérovi, že se připravuje na EPIC5. A jestli prý to nechci zkusit s ním. K podobným šílenostem se nenechám dlouho přesvědčovat. Vzal jsem to jako obrovskou výzvu,“ líčí se zápalem v hlase.

Pět dnů bolesti

EPIC5 je možná tou nejtěžší, nejextrémnější a nejšílenější vytrvaleckou výzvou na světě. Zkuste si představit, že byste uplavali v oceánu 3,8 kilometru, pak na kole ujeli 180 km a nakonec si ještě zaběhli maraton. A druhý den znovu. A třetí den zase. A ještě čtvrtý. A pátý. Každý den na jiném havajském ostrově. To je EPIC5.

Začal kvůli tomu trénovat s Petrem Vabrouškem, což je největší česká ironmanská legenda a stále ještě velmi úspěšný závodník. „Než jsme začali spolupracovat, myslel jsem si, že trénuju hodně. Ale Petr mi tréninkové dávky ještě znásobil. V březnu 2017 (dva měsíce před závodem, pozn.) to kulminovalo ke 135 hodinám měsíčně,“ vypráví Michal, který vede vlastní stavební a strojírenskou firmu, což mu umožnilo skloubit časově náročný trénink s pracovním a rodinným životem.

Někteří účastníci EPIC5 vyprávějí o tom, že usínali za běhu. Jiní měli halucinace z vyčerpání. Michala nic takového nepotkalo. Prošel si jedinou krizí. „Udělal jsem začátečnickou chybu a snědl něco, co jsem neměl vyzkoušeno z tréninku. Jeden den jsem pak měl na kole takové žaludeční problémy, že jsem nevěřil, že se dostanu do cíle v limitu, abych stihl přelet na další ostrov. Naštěstí se to ale uklidnilo.“

Nakonec nejenže závod jako první Čech dokončil, ale dokonce ho vyhrál ve světovém rekordu! Všech pět etap dokončil v celkovém čase 60 hodin a 35 minut. „Ten pocit v cílové rovince byl nepopsatelný. Kvůli těm třem vteřinám euforie v cíli to dělám,“ dodává se smíchem.

Teď už se Michal připravuje na další extrémní výzvu. V únoru absolvujte Ultramana na Floridě – 10 km plavání, 423 km na horském kole a 84 km běhu. „Chci se tam kvalifikovat na ultramanské mistrovsví světa na Havaji,“ dodává. A znovu tak dokazuje, že nikdy není pozdě dávat si velké cíle.

Témata:  sportsuperlifetriatlon
Další články autora
 

Superlife

Běh Kolo Testy Inspirace Akce Superlife Columbia běžecké závody

Superlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem Superlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří trackovací aplikace Superlife pro nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Superlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem Superlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace Superlife pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!