19.4.2018 • 17:30

Kreuziger o tlaku "protinožců" i Saganovi: Ohromně nám pomůže!

Vstoupit do diskuse
0

Pády, nemoci? Díky, stačilo! Roman Kreuziger po smolné loňské sezoně baží po restartu. V australské stáji Mitchelton-Scott bude jezdit o vlastní kredit i novou smlouvu. „Navýšili rozpočet, chtějí výsledky,“ říká v rozhovoru pro Superlife 31letý špičkový cyklista. Sezona bude pro něj náročná i z jiných důvodů. V péči má svoji cyklistickou akademii a manželce pomáhal organizovat Mistrovství České a Slovenské republiky, kam v červnu do Plzně přilákal i hvězdného slovenského jezdce Petera Sagana.



Vstupujte do své třinácté sezony mezi profesionály, bude třináctka šťastným číslem?
„To uvidíme, ale rád bych! Ke každé sezoně přistupuju stejně. Doufám, že ta letošní bude lepší než ta loňská, která mi nevyšla podle představ. Zimní příprava se mi letos povedla, takže je na čem stavět.“

Konkrétní plány máte?
„Tým se rozhodl oznamovat obsazení závodů vždy až několik dní předem. Takže se nechte překvapit. Ale určitě chci, abych byl individuálně úspěšnější než v sezoně uplynulé. Do týmu jsem se vloni zapracoval, atmosféra je výborná, cítím se dobře. Jsem připravený pomoci bratrům Yatesům a dalším jezdcům, ale neznamená to, že bych neměl individuální ambice!“

Cyklistický rok jste zahájil osmým místem v etapovém závodu Kolem Valencie a poté čtrnáctou pozicí Kolem Abú Zabí. Prodal jste, co jste natrénoval?
„Myslím, že ano. Konkurence se neustále zvyšuje, pole je nesmírně vyrovnané. Rozhodují opravdové maličkosti. S tím, co předvádím letos, bych byl v minulých letech výš. Výsledkově spokojený nejsem nikdy, pokud nevyhraju. Ale pocitově je to dobré. Těším se na další závody.“

Zimní přípravu jste trávil na Kanárských ostrovech a v italském Livignu, sáhl jste k nějakým inovacím?
„Ne, byl to klasický program, co jsem dělal dříve. Základem je objemová práce. Akorát v Livignu jsem byl i na sjezdovkách. To už je taková tradice. A taky ve stopě, běžeckému lyžování přicházím stále víc na chuť.“

Jako tým jste v přípravě hodně cestovali, měnili hotely, při tréninku i silnice. Bylo to pro vás komfortní?
„A víte, že ano? Měli jsme tři měsíce individuální přípravu a volnost. Takže nebylo špatné najet znovu na týmový rytmus. Máme skvělý personál a zázemí, takže i každodenní přesuny jsme zvládali logisticky v pohodě. Máme rodinnou atmosféru, přirovnal bych to k Liquigasu nebo k Tinkoffu v prvním roce. Je to inspirativní prostředí a rád bych zůstal i v dalších letech. Letos mi končí smlouva, a pokud se dohodneme na podmínkách, chci pokračovat. Rád zůstávám v týmech déle a podílím se dlouhodobě na koncepční práci. Třeba v Tinkoffu jsem končil až po čtyřech letech, a to kvůli tomu, že končila celá stáj.“

Co ostatní jezdci ve stáji, ke komu máte nejblíže?
„Nejblíže asi k Michaelovi Albasinimu, známe se z angažmá v Liquigasu. Vím, jaký je, jak funguje. Byl i u mého vítězství na Romandii, zažili jsme toho hodně.“

Vloni vaše stáj získala ze Sky špičkového domestika Mikela Nieveho, jednoho z klíčových mužů, kteří pomohli Chrisi Froomovi k posledním dvěma titulům na Tour de France. Jaký je?
„Velmi klidný kluk. Bydleli jsme spolu na soustředění. Je vidět, že je nový a naslouchá. Je zvyklý tvrdě makat a koncentrovat se na tréninky i závody. Profík každým coulem.“

Zároveň je to ale i velký konkurent, viďte?
„Víte, že to tak nevnímám? Konkurence mě posouvá dopředu. A navíc závodů je tolik, že potřebujeme mít kvalitní tým na celý program, nejenom na jeden dva závody.“

Je na vás vedením stáje vyvíjen tlak skrz vyjíždění určitých výsledků? Přeci jen bojujete o novou smlouvu…
„Stáj má výrazně vyšší rozpočet i ambice než dřív. Už nám nejde jen o etapy, ale o celková pořadí. Chtějí výsledky a já tomu rozumím. Na druhou stranu, a to je cenné, zároveň dbají na dobrou partu, týmový duch. Není to jen o penězích, ale také o chemii, vtazích.“

S Vakočem jsem byl po pádu v kontaktu

Jak snáší vaše rodina, manželka a dvě dcery, že jste pořád na cestách?
„Zeptejte se jich… (směje se) Manželka Míša mi vytváří zázemí a má velké pochopení. Jakmile můžu, jsem s nimi. Nebo cestují ony se mnou.“

Hlídal jste si v přípravě více svůj zdravotní stav, který vás minulý rok limitoval?
„Nijak zvlášť, stejně jako v minulých letech. Dcera Viktorka už chodí do školky déle, takže si její imunitní systém nejspíš víc zvykl na bakterie a viry. Zaklepu to, ale domů už nenosí dětské infekce. Je pravda, že minulý rok se toho sešlo víc. Padal jsem, byl jsem nemocný, Viki mě srazila na rodinné vyjížďce. Doufám, že už jsem si smůlu vybral a letos to bude v klidu.“

Nebudete jezdit letos podvědomě více „bezpečně“?
„Ne, to ani nejde. Spadneš, nasedneš a jedeš dál. Za ty roky už si to tolik neberu. Prostě se to občas stává.“

Když už jsme u pádů, co říkáte fantastickému návratu Alejandra Valverdeho, který 215 dnů po těžkém úrazu na Tour vyhrál závod Kolem Valencie?
„On je neuvěřitelný. Má ocelovou vůli. Nejuniverzálnější závodník posledního období. Jde do toho vždy naplno, a je jedno, jestli jede Grand Tour nebo obyčejný závod. Prostě legenda s obrovskou zarputilostí. Svědčí o tom třeba historka po jeho pádu v časovce na Tour. Nechal si namontovat ergometr na dno bazénu a jezdil a jezdil.“

Kreuziger o své přípravě: Základem je správně zvolené stravování
Video se připravuje ...

Na silnici jde cyklistům mnohdy o život. Petra Vakoče při tréninku v JAR srazilo auto, potkala vás v přípravě nějaká nebezpečná situace?
„Naštěstí ne. Ale stát se může cokoliv. Člověk si to nesmí moc připouštět. Na druhou stranu je moc důležitá vzájemná ohleduplnost. Říkám to pořád, cyklisté by si měli uvědomit, že silnice není jen jejich, ale stejně tak řidiči. Vždyť předjet cyklistu ve stejné vzdálenosti jako auto nikoho nezdrží a přitom je to o sto procent bezpečnější.“

Zajímáte se o Vakočův stav?
„Samozřejmě, jsme v častém kontaktu. Zajímá mě, jak na tom je. Naštěstí by to mělo dopadnout dobře.“

Odnesl jste si z loňské výsledkově průměrnější sezony nějaké ponaučení?
„Sešlo se víc faktorů. Přestoupil jsem do nového týmu. Potkaly mě nemoci, pády. Prostě příprava nevyšla tak, jak bych si představoval. Druhá půlka sezony už byla lepší. I když se mi to nemuselo líbit, holt někdy trvá déle, než si věci sednou.“

Co vás vloni naopak potěšilo?
„Simon získal bílý dres na Tour. Podařilo se mi vyhrát Otztaler. Na mistrovství světa byla skvělá parta okolo Zdeňka Štybara. No a samozřejmě mi obrovskou radost udělalo, že se nám narodila Anička, to je obrovský pozitivní impuls, který se přenáší i do mé profese.“

Stále mám před očima krásný obrázek, Roman Kreuziger v pozici lídra na Tour. Vrátí se ty časy?
„Tak to neumím říct. Ale co vím, je, že osobní ambice jsem rozhodně neodložil.“

Česko není cyklistická velmoc

Červnové mistrovství České a Slovenské republiky má hvězdné obsazení. Kromě vás ho pojedou i Štybar, Vakoč nebo hvězdný Peter Sagan, těšíte se?
„Jasně. Trasu jsem si několikrát projel. Je to hezký profil, členitý, zajímavý divácky, s několika technickými pasážemi. Mistráky nejsou můj hlavní cíl v sezoně, ale žiju v Plzni, takže nechci udělat ostudu (usmívá se) a hodně se těším. Budeme se určitě hecovat se Štybym, který je ze Stříbra, kousek od Plzně.“

Vyzkoušel jste si nově roli spolupořadatele…
„Organizaci má na starosti manželka Míša, kterou vloni oslovil svaz. Hodně se tomu věnuje a žije tím. Projel jsem kus cyklistického světa, rád poradím, ale hlavní tíha organizace je na ní. Já se věnuju závodění. Ale hrozně ji to baví a jsem přesvědčený, že to budou hezké závody.“

Mistra světa Sagana jste ale k účasti přemluvil vy. Jak těžké to bylo?
„Známe se dlouhá léta, závodili jsme spolu, takže k němu mám docela blízko. Ale dokud nebude na startu, není nic stoprocentní. Nicméně věřím, že pokud bude Peter zdravý, přijede. Je jeden z těch, který málokdy vynechá. Viděli jsme loni v Žiaru, jaké haló způsobil mezi fanoušky. A letošním mistrákům jeho účast taky ohromně pomůže.“

Kreuziger o Saganovi: Každý by si přál mít alespoň část talentu a formy, jakou disponuje
Video se připravuje ...

Na cyklokrosech v Plzni bývala vždy špičková atmosféra. Kolik diváků očekáváte?
„Máme tajný tip, ale nechceme nic zakřiknout. Každopádně závody mají potenciál přitáhnout tisíce lidí na místo a miliony lidi, kteří se o nich dozví v médiích. Plzeň je dobře dostupná z Liberce, Prahy, Varů, Budějovic, ale i z Moravy. Jak po dálnici, tak vlakem. I pro Slováky je to řešitelné. Lidé si v Plzni můžou udělat pěkný víkend, podívat se do pivovaru, do centra a pak na závody.“

Zkuste zatím nerozhodnuté fanoušky na šampionát pozvat.
„Není to jen jednodenní závod. Připravujeme program pro děti i dospělé, chystáme autogramiády nejenom cyklistů, výstavu fotek, osvětu v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Okruh je na zajímavém a dobře dostupném místě. Lidé zažijí, co je to cyklistika. Uvidí i zázemí. A díky účasti špičkových jezdců lidé vlastně ochutnají atmosféru, která se dá zažít i na Giru nebo Tour. Prostě silnice, svět cyklistiky.“

Je domácí šampionát i šance, kde by mohl vyklíčit nějaký český talent?
„Někdo se může ukázat. Dva tři kluky v juniorech mám v merku, jsou šikovní, uvidíme. Ale nechci teď jmenovat, aby nezpychli.“

Proč má vůbec Česká republika talentovaných jezdců v současné době poskrovnu?
„Nemyslím si, že by se pochybilo. Nejsme cyklistická velmoc jako Itálie, Francie nebo Amerika. Převedete-li počet cyklistů v profipelotonu na procenta vůči obyvatelům, tak na tom nejsme vůbec špatně. Na absolutní čísla jezdců není moc, ale mají svou kvalitu.“

Zakládáte novou akademii pro talentované cyklisty „Roman Kreuziger Cycling Academy“, co vás k tomu vedlo?
„Když jsem začínal, spousta lidí mě podporovala, teď to chci vrátit mladým talentovaným jezdcům. Začínáme s přibližně patnácti cyklisty a cyklistkami. Pomáháme jim se vším, co je potřeba pro rozvoj silničního cyklisty. Zahrnuje to testy, správné pozice na kole, soustředění, jak správně cvičit v zimě, tvorbu tréninkových plánů, školení od mechaniků, jak se starat o kolo a další. Prostě všeobecná průprava a příprava na kariéru. Chceme jim zkusit pomoci i s přestupem do týmů doma nebo v zahraničí. Věkově je to omezené do přibližně osmnácti let. Zajistíme i kola a soustředění. Podařilo se nám sehnat partnery, hodně nám pomáhá například Silvini. Ale zároveň to není úplně zadarmo, aby si každý člen akademie vážil svého členství. Akademii rozhýbal Petr Kubias, sám bývalý závodník a nadšený cyklista. Věnuje se tomu i manželka Míša. Co je důležité, u dětí dbáme i na studium, budeme v kontaktu se školami. Pokud nebudou závodníci prospívat, nebudou moci jezdit. Jsou to spojené nádoby. Nechceme, aby kvůli cyklistice někdo flákal školu.

Simon Yates před Romanem Kreuzigerem v královské etapě závodu Paříž - Nice
Simon Yates před Romanem Kreuzigerem v královské etapě závodu Paříž - Nice

Vstoupit do diskuse
0
Další články autora

iSport LIFE

Běh Kolo Testy Inspirace Akce iSport LIFE Columbia běžecké závody

iSport LIFE je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. Přijmi výzvu!

Jízdní kola * Elektrokola * Elektrokoloběžky * Tenisové vybavení na Heureka.cz

18. září 2021
Brno
Výsledky
16. října 2021
Praha
Výsledky

www.isportlife.cz je web o životě sportovců. Nenajdete zde však výsledky, časy, rozebírání herních taktik a hledání ideálních sestav. Začíst se naopak můžete do profilů, rozhovorů a příběhů nejen našich, ale i zahraničních sportovců. Poodhalíme vám nejen jejich tréninkové finty, ale i to jak správně odpočívat. iSport LIFE je o životě ve sportu.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá také běžecké závody v různých městech v České republice.

Články odjinud
Články odjinud

{# Inicializace knihovny pro opozdene nacitani zdroju #}