16. července 2018 • 13:48

Fiflena? Ne, modelka, co vyhrává ultramaratony: Přeběhla jsem celé Slovensko!

Autor: ,
TOP VIDEA
ZLATÁ PÍŠŤALKA: Slavia měla zahrávat penaltu. Ta se měla pískat i proti Plzni ZLATÁ PÍŠŤALKA: Slavia měla zahrávat penaltu. Ta se měla pískat i proti Plzni
Šural před pátečním šlágrem: Plzeň nás nesnáší, půjde proti nám naplno! Šural před pátečním šlágrem: Plzeň nás nesnáší, půjde proti nám naplno!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Kdo to je? Přišla závodit, nebo se jen vyfotit? Lenka Vacvalová byla v běžecké komunitě malým zjevením. Modelka, herečka a moderátorka si ale svými výkony rychle zasloužila respekt zkušenějších běžců, zejména když vyhrála ultramaraton Pražská stovka.Desítky běžců přešlapují na vltavském nábřeží a čekají, až odstartuje jeden z prvních tréninků nově vzniklé skupiny Reebok Run Crew. Je polovina dubna roku 2017. Náhle k nim přichází kráska, která má sice běžecké boty, ale jako kdyby sem nepatřila.

Pečlivě učesaná, profesionálně nalíčená. Jmenuje se Lenka Vacvalová. Pracuje jako moderátorka Fashion TV, herečka a modelka. „O pár měsíců později mi jeden z těch běžců říkal, že si myslel, že jsem nějaká fiflena, která se jen vyfotí a pak už nikdy nepřijde,“ říká se smíchem Vacvalová.

Jak moc se ten běžec mýlil! Během prvního roku fungování "Crew" se Lenka zúčastnila největšího počtu tréninků ze všech účastníků – zvládla jich více než 30! Když uvážíte, že se tréninky konají jednou týdně (vždy ve čtvrtek v 18:30 hodin se vybíhá v Praze, Brně a Olomouci), je to úctyhodné číslo!

Když Vacvalová přišla na svůj první trénink, běhala necelý rok, měla za sebou první půlmaraton a hledala další výzvy – tou měl být štafetový závod Sněžka – Praha.

„Chtěla jsem zkusit štafetu, ale nebyla jsem součástí běžecké komunity a neměla jsem s kým běžet. Pak jsem si někde přečetla, že Reebok Run Crew vyšle na závod svůj tým a kdo se zúčastní čtyř tréninků, bude zařazen do slosování o možnost stát se jeho součástí. A opravdu jsem byla vylosovaná!“ směje se krásná Slovenka, která se nyní připravuje na další štafetový závod – v srpnu pojede do německého Hamburku na Ragnar Relay.

Za ten rok se v jejím běžeckém světě změnilo snad všechno. Z hobby běžkyně, která si chtěla zkusit štafetový závod, se stala ultramaratonkyně a skyrunnerka. Pozornost vzbudila zejména svým podzimním vítězstvím na stokilometrovém závodě Pražská stovka, kterou zvládla v čase 15 hodin 56 minut.

„Zkraje června jsem zkusila absolutní šílenost!“ vypráví. „Během deseti dnů jsem přeběhla celé Slovensko. 488 kilometrů. Běžela jsem v rámci projektu, který se jmenuje Tým odvahy. Krásné na tom bylo, že si na stránkách projektu mohl kdokoliv adoptovat mé kilometry a přispět tak na aktivní trávení volného času onkologicky nemocných dětí. Vybralo se 2430 Eur.“

Naposledy absolvovala v polovině června Krakonošovu stovku. Na náročné stokilometrové trase vybojovala v kategorii žen sedmé místo. „Na takové závody nejezdím s cílem vyhrát. Chci závod dokončit. Nikdy totiž nevíš, co se na těch sto kilometrech stane,“ říká.

K jejím dalším výzvám budou patřit tratě Tatranské šelmy či SkyMarathon v Dolomitech. Hodně času teď totiž tráví pobíháním po italských nebo slovenských horách, kde také potkala svého přítele. „Asi jsem pro něho byla trochu zjevením, protože jsem taková no-limits. Na všechno zpočátku řeknu, že to bych nedělala. A potom jdu do každého bláznivého nápadu,“ směje se Vacvalová.

Lenka Vacvalová pracuje jako moderátorka Fashion TV, herečka a modelka. A také běhá ultramaratony!
Lenka Vacvalová pracuje jako moderátorka Fashion TV, herečka a modelka. A také běhá ultramaratony!

 Klasická verze
Mobilní verze