Na Olympii. Jak se z Ruzyně dostat na nejslavnější kulturistickou akci světa? | iSport.cz
Jan Barák
21. září 2018 • 13:31

Na Olympii. Jak se z Ruzyně dostat na nejslavnější kulturistickou akci světa?

Autor: ,
TOP VIDEA
ZLATÁ PÍŠŤALKA: Kolářův pád? Přihraný, ale šlo o faul. Proti Plzni se mohla pískat penalta ZLATÁ PÍŠŤALKA: Kolářův pád? Přihraný, ale šlo o faul. Proti Plzni se mohla pískat penalta
LIGOVÁ NEJ: vybrali jsme to nejlepší a nejhorší z podzimu. Kdo dal nejkrásnější gól? LIGOVÁ NEJ: vybrali jsme to nejlepší a nejhorší z podzimu. Kdo dal nejkrásnější gól?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nešlo o společný zásah s americkými kolegy, jakým prošel třeba Arnold Schwarzenegger ve filmu Red Heat v roli ruského policisty Ivana Danko. Je tu ale jiné pojítko - česká nadpraporčice Lenka Ferenčuková se věnuje stejnému sportu jako akční hrdina – bodybuildingu. A Las Vegas v polovině září hostilo už podvacáté ikonickou Olympii, vrcholnou kulturistickou soutěž světa pořádanou od roku 1965. Známé pravidlo „co se stane ve Vegas, zůstane ve Vegas“ protentokrát rádi porušíme.Ruku na srdce - když zkombinujeme pojmy policie a sport, na „první dobrou“ se nám nejspíš vybaví nedávné policejní zásahy a vyšetřování nepravostí při financování sportu. Když ale opustíme toto prvoplánové vnímání, dostaneme se k pozitivní stránce věci: mezi policisty je řada vynikajících sportovců.

Pokud zabrousíme do historie, narazíme na jméno Louis Cyr. Tento silák, dnes bychom řekli „strongman“ byl na sklonku předminulého století policistou v Montrealu. Kulturista Ronnie Coleman, osminásobný Mr. Olympia, zase nosil policejní uniformu v texaském Arlingtonu. Policistkou je i rusko-slovenská biatlonistka Anastázie Kuzminová.

Čeští policisté se v mezinárodním měřítku prosazují v disciplínách, které k policejní práci pasují: bojovníci MMA Rudolf Kříž a Daniel Brunclík, nebo střelec Jindřich Skupa, který hájil národní barvy na olympijských hrách v roce 1992 v Barceloně. Mistr Evropy a vicemistr světa v thajském boxu Jakub Klauda zase přivezl bronz z posledních Světových her. Pozadu nezůstávají ani ženy, třeba boxerka Martina Schmoranzová je bronzovou medailistkou ze šampionátu Evropy.

Ale jde to i opačně – když úspěšní sportovci posílí policejní sbor. Například biatlonista Jaroslav Soukup, dvojnásobný medailista z OH v Soči rozšířil řady policie v Libereckém kraji. Podobně i slovenský hokejista Boris Valábik, který hrál v NHL a třeba i v brněnské Kometě, vyměnil vloni dres za uniformu. Je absolventem střední policejní školy a chce dálkově pokračovat na policejní vysoké škole.

Podobné studijní cíle má i Lenka Ferenčuková, která pracuje na letišti v Ruzyni jako příslušnice cizinecké policie. Uniformu obléká už 15 let, od maturity. Sama říká: „Ke středoškolskému studiu jsem si vybrala obor „veřejnosprávní činnost“ a v roce 2003 nastoupila k policii. V rámci oboru jsem studovala i dál, z roku 2011 mám titul bakaláře na Policejní akademii a jsem přihlášena k magisterskému studiu. Prakticky stejně dlouho se věnuji bodybuildingu. Předtím jsem hrála házenou, pak ale nastal ten téměř klasický příběh: šla jsem s kamarády do posilovny, přišla činkám na chuť – a už u nich zůstala.“

Našla se v kategorii physique v níž dosáhla na český vrchol v roce 2014 a 2015. Ta je zjednodušeně řečeno na ženské stupnici druhá po kulturistice, nemá tak brutální objemy svalů. Ještě níže je bodyfitness, v USA zvaná figure, a pak nejsubtilnější bikiny fitness. „Ta nejvyšší kategorie - ženská kulturistika - trpěla v posledních letech menším soutěžním, diváckým i sponzorským zájmem, a proto vypadla z programu Olympie. Nadále ale má své vlastní soutěže. To ovšem není cesta, kterou se chci vydat, kategorie physique je pro mne optimální“, vysvětluje Ferenčuková.

Pořádně se roky „pumpování železa“ zúročily v prosinci 2016, kdy poprvé vyhrála velkou prestižní soutěž Olympia Amateur San Marino. Začátkem roku 2017 následovalo zlato na Arnold Classic Amateur v Columbusu v USA a vzápětí druhé místo v australském Melbourne na soutěži stejné série Arnold Classic. Loňský rok uzavřelo „zlaté repete“ v San Marinu a absolutní prvenství na Holiday Classic v USA. Především si ale Lenka vybojovala profesionální kartu a opustila amatérská soutěžní pódia. „Po prvenstvích v ČR to považuji za další důležitou metu sportovní kariéry. Jdu krok za krokem a tenhle byl dost podstatný.“

Nepostoupila, ale zklamaná nebyla

Ten další na sebe nenechal dlouho čekat. Letos česká „žena zákona“ debutovala mezi profesionály. A vůbec ne špatně. Za velkou louží, na přelomu června a července, brala v nabité konkurenci profesionální ligy IFBB dvakrát deváté místo – v San Jose a ve Vancouveru. Další soutěž, IFBB Portugal Pro, už ve své kategorii vyhrála a splnila si sen snad každého kulturisty – kvalifikovala se na legendární Olympii!

A tím se vracíme k úvodu článku. V lasvegaské Orleans Aréně nastoupilo v kategorii physique 26 kvalifikantek. Semifinále vydestilovalo 15 nejlepších, u nichž se určuje pořadí. Mezi ně se Lenka Ferenčuková nedostala a tak je vedena spolu s dalšími 11 soupeřkami shodně na 16. místě. Při debutu to ale není zklamání, podobně se vedlo vloni i její zkušenější reprezentační kolegyni Margitě Zámolové. Ta si tentokrát při své druhé účasti polepšila na 11. místo.

„Děkuji všem, kteří mi věřili a podporovali mne. Jsem spokojená, i když forma nevyšla ideálně. Závod snů jsem si velmi užila. Beru to jako obrovskou soutěžní i životní zkušenost, důležitý krok v závodní kariéře. Věřím, že jsem ještě neřekla poslední slovo.“

Česká nadpraporčice Lenka Ferenčuková se věnuje stejnému sportu jako akční hrdina – bodybuildingu. A dostala se i na slavnou Olympii!
Česká nadpraporčice Lenka Ferenčuková se věnuje stejnému sportu jako akční hrdina – bodybuildingu. A dostala se i na slavnou Olympii!

 
Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze