Australian Open: Kvitová i Berdych prolétli do 3. kola, Vondroušová končí

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Český tenista Tomáš Berdych na Australian Open pokračuje v suverénních výkonech. Robina Haaseho z Nizozemska dnes v druhém kole porazil za hodinu a 19 minut 6:1 a dvakrát 6:3. Ve třetím kole v Melbourne je poprvé po čtyřech letech i Petra Kvitová, která zdolala Rumunku Irinu-Camelii Beguovou 6:1, 6:3. Naopak skončila Markéta Vondroušová, která podlehla 4:6 a 5:7 Chorvatce Petře Martičové.

Berdych je při návratu po půlroční pauze kvůli zranění zad ve výborné formě. Stejně jako v prvním kole proti Kyleu Edmundovi se ani dnes na kurtu příliš dlouho nezdržel. Haaseho nepustil ani k jednomu brejkbolu a sám mu pětkrát podání sebral. Hladce tak postoupil mezi posledních 32 hráčů a čeká ho osmnáctý nasazený Diego Schwartzman z Argentiny. Bude to jejich první vzájemný duel.

"Od začátku do konce tam nebyl špatný moment, nedal jsem mu šanci. S podáním dokážu udělat dost bodů a ulehčit si situaci. O to je to pak snadnější," řekl Berdych českým novinářům v Melbourne.

Osmá nasazená Kvitová vlétla do zápasu jako uragán a rychle vedla 4:0. Pak sice prohrála šest míčů v řadě a přišla o podání, ale znovu našla rytmus. Ve druhém setu Rumunka dokázala držet s českou tenistkou krok.

V důležité desetiminutové hře odvrátila Kvitová tři brejkboly, zvýšila na 3:1 a šestadvacátým vítězným úderem proměnila po hodině a devíti minutách první mečbol. Fanoušky v zápase pobavila i úspěšným lobem, který zahrála poté, co si v nouzi přehodila raketu do pravé ruky.

Petra Kvitová měla ve druhém kole Australian Open podporu i v hledišti

Další soupeřkou dvojnásobné wimbledonské vítězky bude Švýcarka Belinda Bencicová, kterou zatím dvakrát porazila. Ve třetím kole byla Kvitová na Australian Open naposledy v roce 2015. Dál se předtím dostala v roce 2012, kdy si zde zahrála semifinále.

Stopka pro Vondroušovou

Pro Vondroušovou bylo stejně jako loni na Australian Open konečnou druhé kolo. Devatenáctiletá česká tenistka, která má problémy s kolenem, se v zápase s Martičovou nemohla opřít o servis. Šestkrát podání ztratila a navzdory čtyřem brejkům prohrála ve dvou setech.

Zatím největším překvapením dnešního programu je vyřazení turnajové pětky Kevina Andersona z JAR. Finalista loňského Wimbledonu prohrál 6:4, 4:6, 4:6 a 5:7 s dvacetiletým Američanem Francesem Tiafoem.

Obhájce titulu Roger Federer ani ve druhém kole neztratil set, i když proti britskému kvalifikantovi Danielu Evansovi musel o úvodní dvě sady bojovat v tie-breaku. Třetí set vyhrál švýcarský tenista 6:3.

Po třísetové výhře prošel do 3. kola stejně jako šestinásobný šampion z Melbourne Federer také Rafael Nadal. Španělský tenista ztratil s domácím Matthewem Ebdenem pouze sedm gamů.

Nezaváhala ani loňská šampionka ženské dvouhry Caroline Wozniacká z Dánka. Turnajová trojka porazila 6:1 a 6:3 Švédku Johannu Larssonovou a může se utkat ve 3. kole s ruskou hvězdou Marií Šarapovovou, která ale ještě bude o postup bojovat s jinou Švédkou Rebeccou Petersonovou.

Z favoritek postoupily i Američanka Sloane Stephensová a domácí Ashleigh Bartyová. Naopak skončila devátá nasazená Kiki Bertensová z Nizozemska, kterou ve třech setech vyřadila Ruska Anastasia Pavljučenkovová.

České jedničky i Peschkeová jdou dál

První kolo čtyřhry bez problémů zvládly nasazené jedničky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková. České hráčky, které loni triumfovaly na Roland Garros a ve Wimbledonu, porazily dvakrát 6:2 rumunsko-australský pár Ana Bogdanová, Anastasia Rodionovová.

Postoupila i čtvrtá nasazená americko-česká dvojice Nicole Melicharová, Květa Peschkeová, která po setech 6:1, 4:6 a 6:4 udolala Němku Tatjanu Mariaovou s Britkou Heather Watsonovou.

Opelkovi 67 es nepomohlo

Jednadvacetiletý Američan Reilly Opelka nenavázal na vítězství nad světovou devítkou Johnem Isnerem. Tenista vysoký 211 centimetrů sice nasázel Thomasi Fabbianovi 67 es, ale k postupu do třetího kola mu to nepomohlo. Z výhry se po pětisetové bitvě radoval o téměř dvě hlavy menší Ital.

O osm let starší Fabbiano měří jen 173 cm, ale proti Opelkovi využil své šance. Z pěti brejkbolů proměnil tři, sám ztratil servis jen jednou, a to ve čtvrtém setu, a hlavně napáchal výrazně méně nevynucených chyb. Během zápasu dlouhého tři a půl hodiny Fabbiano udělal chyb 26, zatímco Opelka 67.

Až 102. hráč světového žebříčku zvítězil 6:7, 6:2, 6:4, 3:6, 7:6 a poprvé si zahraje v Melbourne třetí kolo. Vyrovnal své maximum na grandslamech. Dalším Fabbianovým soupeřem bude dvacátý nasazený Bulhar Grigor Dimitrov.

Bautista (22-Šp.) - Millman (Austr.) 6:3, 6:1, 3:6, 6:7 (6:8), 6:4,
De Minaur (27-Austr.) - Laaksonen (Švýc.) 6:4, 6:2, 6:7 (7:9), 4:6, 6:3.

Ženy:

Garciaová (19-Fr.) - Hivesová (Austr.) 6:3, 6:3,
Sasnovičová (Běl.) - Kontaveitová (20-Est.) 6:3, 6:3,
Anisimová (USA) - Curenková (24-Ukr.) 6:0, 6:2,
Sakkariová (Řec.) - Sharmaová (Austr.) 6:1, 6:4.
Bencicová (Švýc.) - Putincevová (Kaz.) 7:5, 4:6, 6:2,
Šarapovová (30-Rus.) - Petersonová (Švéd.) 6:2, 6:1.

Čtyřhra - 1. kolo:

Melicharová, Peschkeová (4-USA/ČR) - Mariaová, Watsonová (Něm./Brit.) 6:1, 4:6, 6:4,
Krejčíková, Siniaková (1-ČR) - Bogdanová, Rodionovová (Rum./Austr.) 6:2, 6:2,
Hradecká, Makarovová (6-ČR/Rus.) - Barthelová, Keninová (Něm./USA) 6:3, 6:3.