Pavel Novotný
3. února 2016 • 20:02

Djokovičova nadvláda? Za vším stojí Becker, říká britská legenda

TOP VIDEA
Do Sparty míří Stanciu – podívejte se na jeho statistiky Do Sparty míří Stanciu – podívejte se na jeho statistiky
Hokejisté pro ZOH! Jandač vysvětluje, proč povolal Erata a spol. jméno po jménu Hokejisté pro ZOH! Jandač vysvětluje, proč povolal Erata a spol. jméno po jménu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vládne světovému tenisu způsobem, který nemá v historii obdoby. V zápasech s Novakem Djokovičem bojují soupeři více než o vítězství o to, zda se jim proti jedenáctinásobnému grandslamového vítězi podaří uhrát třeba alespoň set. Hlavní rozdíl suverénní dominance světové jedničky vidí britská legenda John Llyod v osobě Borise Beckera, který se připojil k Mariánu Vajdovi na konci roku 2013.


REKLAMA
digi tv

4. července roku 2011 se Novak Djokovič stal poprvé světovou jedničkou. Od té doby se na místě pro nejlepšího hráče planety nechal na chvíli vystřídat jen od Rafaela Nadala a Rogera Federera. Na žebříčku sice byl první, pořád však zůstával tenistou, s kterým se dalo hrát a čas od času ho i porazit.

I tento drobný nedostatek, který dával soupeřem alespoň nějakou naději na úspěch, se brzy začal rozplývat. Rozhodujícím prvkem bylo podle finalisty Australian Open z roku 1977 Johna Llyoda angažování Borise Beckera.

"Ten rozdíl udělal Boris. On se postaral především o psychickou stránku Novaka a to ho posunulo úplně na jinou úroveň," ocenil význam šestinásobného grandslamového šampiona Brit.

Novak Djokovič utišuje fanoušky během semifinálového utkání Australian Open proti Rogeru Federerovi

Svoji suverenitu dovedl rodák z Bělehradu prakticky k dokonalosti. Jeho nesmlouvavý životní styl, který je zcela podřízen profesionální kariéře, se stal téměř legendárním.

Bezlepková dieta, koktejly z hrachového koncentrátu, avokádo, absence jakéhokoliv alkoholu... To jsou jen některé body z přísně asketického jídelníčku světové jedničky.

„Když vstanu ráno z postele, tak si hned dám sklenku vody, která má pokojovou teplotu. Potom, a to možná všechny překvapí, sním dvě lžičky manukového medu," prozrazuje svoji cestu k úspěchu otec patnáctiměsíčního syna Stafana.

Vláda jednoho krále

A že tento způsob opravdu funguje, se mohli přesvědčit jeho soupeři i na v neděli skončeném Australian Open. Jediný, kdo donutil srbskou mašinu přiložit pod kotel, byl ve 4. kole Gilles Simon, který dohnal světovou jedničku až do pátého setu. Ale jinak? Federer vydřel s Djkokovičem jediný set, Murray pak ve finále už ani to ne.

"Chvíli to trvalo, než jsem pochopil, co po mě Boris chce. Možná i proto jsem prohrál ve čtvrtfinále Australian Open v roce 2014 s Wawrinkou a finále Roland Garros s Nadalem," říká Novak. Ve stejném roce ještě zaváhal v semifinálovém souboji US Open s Nišikorim, tím však veškeré šance pro soupeře skončily.  

Novak Djokovič před startem semifinále Australian Open

Až na životní výkon Stanislase Wawrinky ve finále French Open neměl v minulém roce na granslamech nikdo šanci. I letošní sezonu začal srbský démon ve stejné stylu. Od roku 2014 odehrál Djokovič rovných 100 utkání, jen v šesti odešel poražen.

"Boris dal Novakovi obrovskou vnitřní sílu ve své schopnosti. Becker je skutečný šampion, který o sobě nikdy nepochyboval, a to předal právě Djokovičovi. Těsně před zápasem má každý tenista pochybnosti, jak to dopadne, jestli je dobře připraven. To je normální. Ale Boris vás veškerých podobných úvah zbaví," říká Llyod.

"I Federer začíná na Novaka ztrácet. A on to ví. Novak to taky ví. I když Roger to nikdy veřejně nepřizná, ty pochybnosti v něm zůstávají," uzavírá jednašedesátiletý Llyod.

Novak Djokovič se raduje po výhře nad Rogerem Federerem v semifinále Australian Open
Novak Djokovič se raduje po výhře nad Rogerem Federerem v semifinále Australian Open

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze