Bouzková ztratila vedení, dohraje v úterý. Strýcová, Plíšková i Rosol končí

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Druhý hrací den byl pro český tenis na French Open zakletý... Petra Kvitová se musela odhlásit kvůli zranění, Kristýna Plíšková, Barbora Strýcová ani Lukáš Rosol své duely prvního kola antukového grandslamu nezvládli. Ve hře o postup do druhého kola zůstala už Marie Bouzková, která v duelu s dvaadvacátou nasazenou Biancou Andreescuovou vyhrála první set, ve druhé sadě plné brejků ale o vedení přišla. Poté byl jejich zápas odložen na úterý kvůli tmě.

Strýcová v duelu třicátnic nestačila na Australanku Samanthu Stosurovou, které podlehla 2:6 a 6:7. Kristýna Plíšková prohrála 2:6 a 4:6 s americkou tenistkou Lauren Davisovou. Lukáš Rosol, který se do hlavní soutěže dostal jako náhradník, podlehl Lloydu Harrisovi z JAR 1:6, 6:4, 6:2, 1:6 a 2:6. Napodobil tak Jiřího Veselého, který se s turnajem rozloučil v neděli.

Strýcová vypadla podruhé za sebou v prvním kole grandslamu. V prvním setu se vůbec neprosadila na returnu a uhrála jen dvě hry. Ve druhé sadě vedla 4:2, ale náskok brejku neudržela a naopak musela za stavu 4:5 při svém podání odvracet mečbol. To se jí povedlo a dotáhla sadu do tie-breaku. Ve zkrácené hře vedla 3:1, ale pak prohrála šest míčů za sebou a skončila.

Barbora Strýcová v prvním kole dvouhry na French Open proti Australance Stosurové

Sedmadvacetiletá Plíšková se s Davisovou, která je na začátku druhé stovky světového žebříčku o jediné místo před ní, utkala potřetí a potřetí neuspěla. V obou předchozích zápasech dokázala soupeřce sebrat set, na pařížské antuce tentokrát po třech ztracených servisech prohrála 0:2 za hodinu a osm minut. Sama v utkání měla jen jeden brejkbol.

Třiatřicetiletý Rosol si zahrál hlavní soutěž grandslamu poprvé od Wimbledonu 2017. V prvním setu se vůbec nechytal při soupeřově podání, na returnu uhrál jen jeden fiftýn a za méně než půlhodinu prohrával. Pak zamířil do šatny a karta se začala obracet. Ve druhé sadě otočil z 1:3 na 6:4 a třetí set vyhrál hladce 6:2.

Poté zamířil do šaten dvaadvacetiletý Jihoafričan a znovu zvrátil utkání na svou stranu. Čtvrtý set ovládl za necelou půlhodinu znovu 6:1 a hned na úvod rozhodující sady, před kterou si Rosol nechal namasírovat bedra, sebral českému tenistovi servis. Při svém podání neměl žádné problémy a zvítězil 6:2.

Jako poslední z českých tenistů nastoupila v pondělí na kurt Marie Bouzková, která sváděla vyrovnanou bitvu s turnajovou dvaadvacítkou Biancou Andreescuovou. Osmnáctileté Kanaďance, která letos vyhrála elitní turnaj v Indian Wells, ale od března nehrála kvůli bolavému ramenu, za hodinu a čtvrt sebrala první set. Vyhrála ho 7:5 mimo jiné díky tomu, že odvrátila devět z deseti brejkbolů.

Vyrovnaná bitva pokračovala i ve druhé sadě. Devětkrát za sebou si hráčky prohrály servis, než dokázala své podání udržet Andreescuová a získala sadu v poměru 6:4. To už měly za sebou přes dvě hodiny hry, ale kvůli tmě byl zápas přerušen a rozhodující set se dohraje v úterý.

Wozniacká vyhrála v Paříži sedm gamů v řadě, pak vypadla

Bývalá světová jednička Caroline Wozniacká se navzdory výbornému startu rozloučila s Roland Garros již v prvním kole. Dánská tenistka získala v utkání s Ruskou Veronikou Kuděrmětovovou úvodních sedm gamů, nakonec ale podlehla 6:0, 3:6, 3:6.

Wozniackou v poslední době trápí zdravotní problémy. Před třemi týdny v Madridu skrečovala zápas prvního kole kvůli zádům, v Římě pak nedohrála úvodní utkání s poraněnou nohou.

Kuděrmětovová díky obratu proti nasazené třináctce zaznamenala první vítězství nad hráčkou z první světové dvacítky. "Je to pro mě ohromná výhra. Byla jsem nadšená, že hraju na tomhle velkém kurtu, tom velkém stadionu. Jsem z toho úplně vedle," radovala se po utkání na dvorci Philippa Chatriera dvaadvacetiletá Ruska, které patří 68. místo ve světovém žebříčku.

"Na začátku jsem byla trochu nervózní, ale s každým dalším gamem jsem se snažila hrát svou hru. Být agresivnější a myslím, že jsem podala výborný výkon," libovala si po vítězství nad loňskou šampionkou Australian Open.

"V úvodu druhého setu měla trochu štěstí a využila příležitosti, které dostala. Mně ke konci došla síla pára a udělala jsem pár chyb, co většinou nedělám. To bylo hodně mrzuté," konstatovala Wozniacká.

Utkání s opačným průběhem sehrála jiná bývalá světová jednička Serena Williamsová, kterou na jaře trápily problémy s levým kolenem. Třiadvacetinásobná grandslamová šampionka prohrála s 83. hráčkou světa Vitalií Ďjačenkovou z Ruska první set 2:6, pak ale hru zlepšila a další sady získala hladce 6:1 a 6:0. Sedmatřicetiletá Američanka v prvním setu udělala 14 nevynucených chyb, ale ve zbytku zápasu pouze deset.

Bez problémů vstoupili do turnaje dva největší favorité mužské dvouhry. Držitel rekordních 11 pařížských titulů a obhájce trofeje Rafael Nadal ze Španělska nedal šanci Yannicku Hanfmannovi z Německa, jehož porazil 6:2, 6:1, 6:3. Světová jednička Novak Djokovič ze Srbska měl podobně málo práce s Polákem Hubertem Hurkaczem a vyhrál 6:4, 6:2, 6:2.