26. února 2010 • 20:50

Před OH jsem o zlatu ani nesnila, přiznala Björgenová

Autor:
Marit Björgenová slaví své druhé vancouverské zlato
TOP VIDEA
Unikátní VIDEO ze zasněženého derby Sparta - Slavia: podívejte se na záběry přímo od hřiště Unikátní VIDEO ze zasněženého derby Sparta - Slavia: podívejte se na záběry přímo od hřiště
Zimní olympiáda objektivem fotografky Deníku Sport Barbory Reichové Zimní olympiáda objektivem fotografky Deníku Sport Barbory Reichové
VŠECHNA VIDEA ZDE

Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová je se třemi zlatými a celkem čtyřmi medailemi dosud nejúspěšnějším sportovcem olympiády ve Vancouveru. Po čtvrteční štafetě však připustila, že před začátkem her pochybovala o tom, zda na whistlerských tratích vybojuje aspoň jeden nejcennější kov. Bála se, že ji dál bude pronásledovat předešlé olympijské prokletí.Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová je se třemi zlatými a celkem čtyřmi medailemi dosud nejúspěšnějším sportovcem olympiády ve Vancouveru. Po čtvrteční štafetě však připustila, že před začátkem her pochybovala o tom, zda na whistlerských tratích vybojuje aspoň jeden nejcennější kov. Bála se, že ji dál bude pronásledovat předešlé olympijské prokletí.

"Neodvažovala jsem se snít o tom, že bych mohla získat jednu zlatou medaili a teď mám najednou tři. O něčem takovém jsem ani nesnila, jsou to pro mě báječné olympijské hry," prohlásila norská hvězda, které se nejcennější kov na zimních hrách dlouho vyhýbal.

Na předchozích olympiádách v Salt Lake City a Turíně získala dohromady jen dvě stříbra. Ve Vancouveru však zlomila čekání na triumf už ve druhém z pěti plánovaných závodů - ve sprintu. Od té doby mohla závodit v klidu. "Když se na to zpětně podívám, asi to byl zlomový bod. Řekla jsem si, že mám vlastně splněno. Konečně jsem získala zlato a mohla jsem se uvolnit a užívat si to," uvedla Björgenová.

Po sprinterském úspěchu dosáhla na zlato i ve skiatlonu a ve čtvrtek dotáhla jako finišmanka k nejvyššímu stupni norskou štafetu. Závěrečné metry si užila. Při příjezdu na stadion nasadila široký úsměv, vzala si norskou vlajku a do cíle doslova vpadla skokem. "Ani nevím, proč jsem to udělala. Byla jsem prostě tak šťastná, bylo to krásné," řekla devětadvacetiletá běžkyně, která vedle tří zlatých medailí vybojovala ještě bronz z úvodní volné desítky.

Čtyři cenné kovy kromě ní ve Vancouveru zatím nikdo nezískal. "Jestliže jsem královnou olympiády, je to skvělé, ale pro mě osobně má největší význam zisk zlatých medailí. Nepřemýšlím o tom, co si o mých výkonech myslí ostatní," dodala nejúspěšnější Norka v historii zimních olympiád, která může svoji úžasnou bilanci ještě vylepšit v sobotním závodu na 30 kilometrů.

MS v hokeji 2018: program a skupiny >>

 Klasická verze
Mobilní verze