VIP Sport

Tragédie

29. listopadu 2016 • 11:38

Osudné letadlo! Letěl s ním Messi, teď spadlo s týmem, který žil pohádku

Autor: ,

Celý fotbalový svět truchlí. Malý klub, jehož vzestup připomínal příběh Leicesteru či Zlína, svůj pohádkový příběh ve finále Jihoamerického poháru nedopíše. Osudným se mu stala havárie letadla, v němž údajně před třemi týdny letěla na kvalifikaci také argentinská reprezentace s Lionelem Messim na palubě. Z českého pohledu nebyl kádr, tvořený převážně Brazilci, tolik známý, ale našli byste v něm jména borců, kteří za sebou měli úspěšná angažmá v Evropě.K prvnímu duelu finále měl fotbalisty Chapecoense dopravit letoun Aerospace 146 určený na krátké vzdálenosti a regionální přelety. Důvodem pádu se stala údajně elektronická porucha.

Nechybělo však mnoho a tragédie se mohla týkat jiných cestujících a jiných fotbalových týmů. Podle španělského listu Sport se totiž se stejným letadlem před třemi týdny přepravovala reprezentace Argentiny s hvězdným Lionelem Messim a dříve ho prý využili také hráči Venezuely.

Letadlo s 81 cestujícími a údajně pěti přeživšími se zřítilo v Kolumbii, kam fotbalisté letěli k finále Jihoamerického poháru. Pro klub byla účast ve finále doposud největším úspěchem od jeho založení v roce 1973. Chapecoense však nepatří mezi brazilské giganty. V Brazílii jde o tým, který nepatří mezi úplnou špičku.

Klub Chapecoense se ještě před sedmi lety potloukal až ve čtvrté lize, ale do nejvyšší soutěže se pak prokousal rychle. Postup mezi elitu si vybojoval v roce 2013. Letos pak dosáhl na první velký úspěch, když se nečekaně probojoval až do finále Jihoamerického poháru, jehož vítěz se kvalifikuje do prestižnějšího Poháru osvoboditelů.

Pro Chapecoense se tak mělo jednat o završení pohádkového příběhu, který v minulé sezoně prožili tolikrát zmínění fotbalisté Leicesteru či v aktuálním ročníku hráči Zlína. Brazilskému klubu se navíc daří i v lize, kde je před posledním kolem devátý a útočí na nejlepší umístění v historii. Ve dvojzápase s kolumbijským Atléticem Nacional měl bojovat o cennou trofej, která je v jihoamerické hierarchii na stejné úrovni jako Evropská liga.

Tuto příležitost už většina fotbalistů Chapecoense nedostane. Mezi pěti přeživšími by měli být brankář Follman a Neto s Alanem Ruschelem, jehož fotografie po příjezdu do nemocnice už se objevila na internetu. Zachráněn byl také brankář Danilo, ale zemřel po převozu do nemocnice. Tým tvořili zejména Brazilci s výjimkou Argentince Alejandra Martinuccia, který ovšem v letadle nebyl.

Letecké neštěstí, při němž s letadlem spadl brazilský fotbalový tým Chapecoense
Letecké neštěstí, při němž s letadlem spadl brazilský fotbalový tým Chapecoense

Největší hvězdou týmu byl zřejmě Cléber Santana, bývalý spoluhráč Tomáše Ujfalušiho v Atlétiku Madrid, který v madridském klubu a Mallorce odkopal 69 zápasů. V portugalském Marítimu se zase uchytil brazilský brankář s belgickým pasem Marcelo Boeck. Dvaatřicetiletý brankář však v posledních sezonách plnil roli dvojky ve Sportingu Lisabon a před sezonou se rozhodl pro návrat do Brazílie.

Mezi muži, kteří jsou nejspíš poprvé v kariéře vděční za to, že nebyli nominováni k zápasu, je například dvaadvacetiletý Cláudio Winck, syn dvojnásobného držitele olympijského stříbra Sergia Wincka. Mladý obránce působil ještě před rokem v Itálii, ale v Hellasu Verona nedostával mnoho příležitostí a utekl zpět do rodné vlasti. V ní měl smlouvu se slavným Internationalem, odkud v Chapecoense mu běží hostování do konce roku.

ONLINE ZPRAVODAJSTVÍ PO HAVÁRII SLEDUJTE ZDE>>>

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Hokej na ZOH 2018 >>

 
Prohlédněte si nejlepší akty na webu DIGIarena.czKlasická verze
Mobilní verze