VIP Sport

Tragédie

30. listopadu 2016 • 16:49

Brazilský tým bude hrát dál! Ronaldo dá miliony, kluby půjčí hráče zdarma

Autor: ,
###BLOK-TOP-VIDEA###

Brazilské Chapecoense stále vstřebává šok z letecké tragédie, při které v úterý zemřela většina hráčů s desítkami dalších cestujících. Viceprezident Ivan Tozzo už ale prohlásil, že je odhodlaný mužstvo znovu vybudovat a příští sezonu hrát první ligu. Ve své snaze se může spolehnout na velkou podporu ze všech koutů světa. Nemalou peněžitou částkou přispěl také Cristiano Ronaldo a kluby z Jižní Ameriky jsou ochotné mužstvu pomoci hostováním svých hráčů.Životy mladých fotbalistů zhasly, ale Chapecoense žije dál. Tak by se dal shrnout postoj vedení brazilského klubu i jeho fanoušků. „Budeme muset restrukturalizovat klub, podepsat nové hráče, podniknout spoustu schůzek a mít spoustu trpělivosti. Věřím, že příští rok budeme ligu zase hrát. Máme v úmyslu pokračovat,“ vyhlásil viceprezident klubu Ivan Tozzo.

Zdánlivě velmi náročný úkol by nemusel být tak těžký. Finančně pomůže dokonce Cristiano Ronaldo, který věnuje brazilskému klubu tři miliony eur (75 milionů korun). V médiích se navíc mluvilo o tom, že by se měl finančně zapojit také francouzský gigant PSG, ale klub svou údajnou injekci v podobě 40 milionů eur (1 miliardu korun) popřel.

Aktivně už se ale zapojily další kluby z Jižní Ameriky. Brazilské týmy nabídly, že svému soupeři půjčí hráče na roční hostování zadarmo a požádaly vedení brazilského fotbalu, aby Chapecoense mělo v nejbližších třech letech jistotu, že nesestoupí. Také kluby z Argentiny už dokonce zveřejnily oficiální potvrzení, že si Chapecoense může vypůjčit jejich hráče zadarmo.

Co bude dál? Liga a Pohár osvoboditelů?

Dalším rébusem je, co všechno Chapecoense v příští sezoně čeká. O účast v první lize určitě nepřijde, protože je kolo před koncem na devátém místě, což je nejlepší výsledek v historii klubu. Problém je v Jihoamerickém poháru, obdobě Evropské ligy, jehož finále měl brazilský klub odehrát proti kolumbijskému Atlétiku Nacional.

Tým z Kolumbie už oficiálně požádal CONMEBOL, jihoamerickou fotbalovou konfederaci, aby finálové zápasy zrušil a za vítěze určil právě Chapecoense. Na první pohled ušlechtilé gesto má oříšek, kvůli kterému nejspíš vedení jihoamerického fotbalu váhá. Vítěz Jihoamerického poháru si totiž zajistí pro příští rok účast v Copa Libertadores, což je pro změnu jihoamerická Liga mistrů.

Problém je v tom, že Atlético Nacional si účast zajistilo ligovým titulem, tudíž by v případě jeho vítězství ve finále Jihoamerického poháru postoupil do prestižní soutěže další tým kolumbijské ligy. CONMEBOL tak nechce uzmout právo startu případnému účastníkovi z Kolumbie.

Dá se ale očekávat, že by tuto skutečnost případný kolumbijský účastník přijal a přenechal své místo právě brazilskému mužstvu.

Kdo bude hrát?

Na palubě letadla zemřelo devatenáct hráčů Chapecoense, zatímco tři přežili. Ze základní jedenáctky z posledního utkání proti San Lorenzu přežil jen obránce Neto, ale jeho návrat k fotbalu je velmi nepravděpodobný. Už jen proto, že stále bojuje o život na jednotce intenzivní péče.

Do míče už si nekopne ani brankář Jackson Fullman, který přišel o nohu a možná mu budou muset amputovat i druhou. Třetí přeživší, obránce Alan Ruschel, má četné zlomeniny včetně pánve a poraněnou páteř, se kterou byl na operaci. Jak už ale bylo zmíněno, většina hráčů na palubě letadla patřila do užšího kádru.

Pravděpodobně všichni zbylí hráči, kteří s týmem z různých důvodů neletěli, budou chtít v klubu zůstat a pomoci. Po smrti však mohl být například argentinský záložník Alejandro Martinuccio, kterého do Kolumbie nepustilo zranění, naopak třetí brankář Marcelo Boeck dostal povolení, aby odjel na rodinnou oslavu svých narozenin. Kromě nich jsou k dispozici brankář Nivaldo, obránci Rafael Lima, Moisés, Demerson a Cláudio Winck. S týmem necestovali ani záložníci Hyoran s Andreiem.

O budoucnosti Chapecoense tedy rozhodnou nejbližší týdny, S podporou fotbalového světa by klub Chapecoense o svoji budoucnost přijít neměl.

MS v hokeji 2018: program a skupiny >>

 Klasická verze
Mobilní verze