VIP Sport

27. února 2013 • 05:02

Ztráta letenského klubu za sedm let děsí: 894 milionů! Hrozí Spartě KRACH?

Autor: Ondřej Michálek
###BLOK-TOP-VIDEA###

Proč fotbalová Sparta už sedm sezon po sobě prodělává? Znamená to, že zkrachuje? Zjišťovali jsme okolnosti provázející minusové hospodaření Letenských.Peníze přijdou

Sparta má mecenáše v osobě majitele Daniela Křetínského, jenž s klidem miliardáře a oddaností fanouška sype peníze. Díky němu chodí zaměstnancům platy a klub splácí své závazky tak, jak má. V tom se skrývá i odpověď, zda mu hrozí krach. Dokud bude Křetínský klub podporovat jako nyní, podle všeho nehrozí.

Proč tolik?

Skutečnost, že rozpočet Sparty je trojnásobný oproti nejbohatším českým konkurentům, zaráží. „Jsou v tom i náklady na stadion – mnoho klubů využívá městský. Také na tréninkové centrum a mládež,“ připomíná mluvčí Sparty Ondřej Kasík. Více nechtěl výdaje rozebírat. Největší položkou – asi polovinou rozpočtu – jsou platy. Ty jsou na Letné nejvyšší.

Kde prodělali?

Rekordní ztráta 237 milionů za sezonu 2011/12 má jasné důvody. „Chybí tam velký transfer do zahraničí, rok předtím se podařily přestupy Kucky a Wilfrieda,“ vysvětluje Kasík. Za ty dva klub v lednu 2011 inkasoval 180 milionů. „Dále příjmy z  pohárů. Rozpočet je stavěn na účast v základní skupině Evropské ligy,“ dodal. To Spartě nevyšlo – dělá to zhruba zbývajících 60 milionů, s nimiž by hospodaření bylo na nule.

Roman Bednář dostal šanci proti Slovácku jako střídající hráč. Využil ji a vstřelil jeden z gólů. Sparta vyhrála 4:0
Roman Bednář dostal šanci proti Slovácku jako střídající hráč. Využil ji a vstřelil jeden z gólů. Sparta vyhrála 4:0

Odkud brát?

„Obchodní příjmy měla Sparty v minulé sezoně 160 milionů, což je rekord,“ upozorňuje Kasík. Navzdory nevalným výsledkům se tedy podařilo ze sponzorů vytáhnout více. Zbývá maličkost: Vyhrát ligu a probojovat se do Champions League. Bez ní nemůže být klub s tak vysoko nastavenými výdaji v Česku nikdy ziskový.

 
Články odjinud


Články odjinud