VIP Sport

8. listopadu 2013 • 15:37

Šokující zpověď cyklisty Armstronga: Zneužil jsem boj s rakovinou

Autor:

Cyklistický svět ho pranýřuje, že pošpinil sport, v něm tak vynikal. Jenže… Lance Armstrong (42) poskytl první velký rozhovor od lednového přiznání k dopingu a opět šokoval!Snad tisíckrát během kariéry bezostyšně prohlásil, že drogy nebral. Sbíral miliony fanoušků po celém světě. Milovali ho, vždyť kromě úspěchů na slavné Tour de France zvládl i boj s rakovinou prostaty… Sám však věděl, že neustále lže. Proč mlžil tak dlouho?

Proč to dělal?

„Kdybych byl jen obyčejný chlápek bez příběhu, co prostě sedmkrát vyhrál, tak by to nebylo tak hrozné. Jenže já dával lidem, co s rakovinou bojují, naději. Musel jsem si držet svoji image,“ uvedl pro cyclingnews.com důvody, proč to dělal.

Několikrát pak zdůraznil, že by vše rád vzal zpátky, a že je „zahanbený“, když se podívá zpět. Pořád je ale přesvědčený, že byl celý sportovní systém zkorumpovaný. Nejen on sám.

Doping byl všude

„Až do roku 1995 jsem byl já i tým Motorola víceméně čistý. Pak jsme si ale řekli, že to tak dál nejde,“ hledal počátky svého dopingu. „Vždyť už od 80. let to frčelo všude. Nejenom v cyklistice, ale všude, kde je důležitá výdrž – vrcholová atletika i plavání. Jenže nikdo s tím nemohl nic dělat, neměli na to prostředky,“ vzpomínal na snadné časy pro podvodníky.

Když se v roce 2009 k závodění vracel, dušuje se, že už nic nelegálního nevzal. Ke cti Armstrongovi slouží, že teď nemilosrdně popisuje praktiky z let minulých. To je ale po desetiletí švindlů trochu pozdě.

 
Články odjinud


Články odjinud