Čtvrtek 28. března 2024
Svátek slaví Soňa, zítra je Velký pátek / Taťána
Oblačno, déšť 14°C

Vymyslel byt pro Kadlece i Fenina. Gecov stíhá fotbal i podnikání

Autor: Patrik Vacek

Nejen fotbal je jeho živobytím. Záložník Marcel Gecov (27) se našel i v podnikání, které ho baví. Před třemi lety založil kreativní studio zabývající se architekturou a designem nábytku. Jeho ateliér DELICODE už vytvořil přes desítku luxusních interiérů bytů a domů.

Jak se zrodil nápad založit si architektonické studio?
„Do jisté míry to byla náhoda, ovšem asi své současné i předešlé počiny nemohu donekonečna svádět na náhody. Architektura a design je jedna z věcí, které mě vždy zajímaly. Když jsem před lety začal řešit otázku vlastního bydlení v centru Prahy, měl jsem poměrně jasnou představu. Napadlo mě, že by bylo ideální najít architekta, se kterým bychom v budoucnu, pokud vše dobře dopadne, založili vlastní studio. Byl to dlouhý proces, než jsem narazil na Václava Dernera, spolupráce nakonec dopadla na výbornou. Sedli jsme si lidsky i profesně a následně založili firmu Delicode, kde jsme společníci.“

Jak tohle netradiční spojení funguje?
„Oba jsme jiní, přesto máme plno charakteristických rysů, které nás spojují. Já jsem ten v oblacích a on zase víc při zemi, oba jsme však velcí perfekcionisti. Vidíme věci z mnoha různých úhlů pohledu. Často máme na věc rozdílný názor, ale právě to je naší výhodou. Nakonec to totiž skončí někde uprostřed a světe, div se, funguje to dobře.“

V civilu podniká ve firmě Delicode.Foto https://www.facebook.com/www.delicode.cz

Bylo těžké najít správný tým lidí pro vaši firmu?
„To je v podstatě to nejtěžší. Nechceme si hrát na šéfy a stát nad někým s bičem. Důležité je, aby byli samostatní a měli chuť dělat věci sami od sebe. Jak chcete někoho donutit být kreativní, inovativní, zodpovědný? To musí mít lidé v sobě. Naši práci děláme na vysoké úrovni. Klientům poskytujeme nadstandardní servis a přemýšlíme nad každým detailem. V takovém prostředí je podmínkou mít na každé pozici lidi, co berou svoji práci vážně a víc než na hodinky koukají na výsledek. Musí mít chuť se neustále zlepšovat. Za tu dobu jsme se prokousali stovkami nabídek práce a absolvovali bezpočet pracovních pohovorů, přesto není snadné sehnat ty správné spolupracovníky. Naštěstí se to povedlo a jsme dobrý tým.“

V zimě jste přestoupil do Rumunska. Jak je těžké vést firmu na dálku?
„S podobnou variantou jsme počítali. V úplných začátcích jsme si jasně rozdělili úkoly, kdo co bude dělat, a rozložili si míru zodpovědnosti, kdo bude za co ručit. Pravidelně máme porady, na kterých rozebíráme každý projekt, pak by nás nemělo nic zaskočit. Celé to jistí Václav, který to má v ateliéru každý den pod kontrolou. Já mám teď větší klid a můžu řešit věci, na které jsme během našeho rychlého vývoje neměli čas. Nikdy jsem to ale neměl nastavené tak, že když se firma rozjede, že upozadím fotbal. Pořád si ve fotbale kladu vysoké cíle, nerad bych se jednou ohlédl zpět a vyčítal si, že jsem pro to mohl udělat víc.“

V Delicode pracuje i vaše bývalá přítelkyně Michaela. Je to teď taková vaše prodloužená ruka, když jste v zahraničí?
„Ano, bez ní bych vše zvládal jen těžko. Fungovali jsme jako tým a dobře věděla, že musí mít přehled o všem, co řeším, aby mě mohla co nejdříve zastoupit, když nastane taková situace. Ke svým povinnostem tak přibrala i část mých. Má toho dost, ale zvládá to dobře.“

Co na to říkají spoluhráči, že podnikáte v takhle zajímavém oboru?
„Už jsou na to zvyklí. Když mi bylo dvacet a hrál jsem v Liberci, tak jsme měli dárkovou balicí službu a to byly první zkušenosti s podnikáním. Pak jsme ještě pronajímali sportovní auta. Během mého působení ve Fulhamu jsme začali s Delicode. Prostě se ve volném čase snažím dál rozvíjet. Dělám to, co mě baví.“ 

První fotbalový zákazník byl Mario Holek

Kdo byl první z fotbalistů, komu jste projektovali byt?
„To byl Mario Holek s manželkou Ivanou. Řešili v té době bydlení a my jsme jim nabídli pomoc. Byt prohlédl zkušený architekt, který jim ještě před koupí objasnil, co vše bude potřeba změnit, aby dosáhli toho, po čem toužili. Všem našim klientům nabízíme nadstandardní služby. Při koupi bytu č i domu na ně číhá hodně nástrah a není nad dobrou radu.“

Oslovují vás hráči sami od sebe, když vidí vaši práci?
„Ano, ale nerad bych vytvářel mylný dojem, že pracujeme jen se sportovci. Je to široká škála investorů, kteří oceňují náš smysl pro detail, profesionální přístup a nadstandardní péči. Jako takovou vzpomínku máme ale od všech hráčů, pro které jsme pracovali, jejich dresy zarámované v ateliéru." 

Co pro vás bylo zatím nejsložitější na provedení?
„Takový moment si nevybavuji. Máme rádi nové výzvy a věřím, že proveditelné jé téměř vše. Podmínkou je mít na druhém konci investora, který pochopí, že vyvíjet prototypy a hledat nová řešení stojí čas a peníze. Standardně si s klienty nejprve sedneme a pobavíme se. Zjistíme, jak vnímají architekturu, jaké mají představy, ale i s jakým rozpočtem bychom měli pracovat. Z této úvodní schůzky v podstatě vyplyne, jestli jsme pro klienta to pravé studio. Strávíme společně poměrně dost času a bylo by nesmyslné spolupracovat, pokud bychom se nějak zásadně rozcházeli v názorech a pohledu na věc.“

Služeb Marcela Gecova využil i útočník Václav Kadlec.
Služeb Marcela Gecova využil i útočník Václav Kadlec.

Přemýšlíte i o tom, že byste se chtěl stát po konci kariéry architektem?
„Nemám takové ambice. Každý by měl dělat to, co mu jde nejlépe. Sednout si před prázdný papír a nakreslit něco bez předlohy, co dobře vypadá, funguje a je plně praktické, aniž byste se neopakoval nebo jen něco nekopíroval, to je hrozně těžké. S tím se člověk musí narodit. Jsem realista a ani by mě nenapadlo se do toho pouštět.“

Jak je pro vás těžké přepínat mezi fotbalem a vaším studiem?
„Je to lehké. Nemám totiž nic jiného na práci. Když ráno vstanu, jdu s čistou hlavou na trénink. Dělám vše co je třeba a co mně síly dovolí, abych se pořád zlepšoval. Zbytek dne se snažím využít plodně, zabývám se věcmi, které snad jednou naplno zúročím, až půjdu do fotbalového důchodu a které mě zároveň posouvají a lidsky formují. Víte, někdo přijde domů a hraje si s dětmi, nebo s počítačem, já zatím rodinu nemám a sedět u videoher mě nikdy nebavilo. To co dělám, mě momentálně baví a je to pro mě navíc i ohromný relax, u kterého se odreaguji.“

V jakých cenových relacích se vaše projekty pohybují?
„To je odvislé od typu realizace a představách investora. Nemáme něco jako startovní částku. Náš cíl sice není sekat kuchyně v developerských projektech, ale klidně pro klienta uděláme garsonku s nábytkem z překližky, pokud půjde o zajímavý projekt, který bude mít hlavu a patu.“

Problémy s cenou nejsou. Dohodneme se

Jak vypadaly vaše začátky se studiem?
„Odstartovali jsme hrozně rychle. Nechtěli jsme začínat podnikat postupně z garáže. O naší kvalitě jsem byl přesvědčený a cítil jsem, že servis, který poskytujeme, na trhu chyběl. Ovšem to s sebou neslo velké náklady, tlak na kvalitu práce a poskytované služby od samého začátku. Nejvíc nám dalo zabrat stěhování z Václavského náměstí do našeho nového ateliéru na Starém Městě. Nový ateliér jsme celý zrekonstruovali, chtěli jsme, aby vypadal jako zařízený byt. Klienti vidí naživo naši práci. Jsem překvapený, jak rychle jsme vše zvládli, ale vím, že to není náhoda.“

Co všechno mohou u vás v ateliéru vidět?
„Naším cílem bylo mít ateliér, který bude vypadat jako vzorový byt. Rozkreslujeme a vyrábíme vlastní nábytek, máme své typické detaily. Jde o naše know how, které jsme chtěli prezentovat tímto způsobem. Ale nejen to, k vidění jsou například různá provedení laků na nábytcích, včetně vysokého černého lesku, kterého se klient často bojí. To samé platí u nerezových prvků. Klient také snáz pochopí, proč lamino nikdy nebude vypadat lépe než kvalitní dýha, že betonová stěrka na stěně nemusí vždy působit chladně, nebo například jak funguje mramor na desce v kuchyni.“

Prvním fotbalistou, který využil služeb Delicode byl Mario Holek.Foto https://www.facebook.com/www.delicode.cz

Jak to tedy obvykle probíhá, když vám klient zavolá?
„Na začátku každého příběhu je vždy jiný požadavek. Předělat byt na Starém Městě, vytvořit interiér v developerském projektu, postavit dům, zrekonstruovat statek. Jenže… nabídka nových bytů je široká, ale rozhodně ne o všech se dá bavit jako o dobrých investicích. Je lepší stavět dům nebo raději zrekonstruovat starý? Statek zase na první pohled vypadá krásně, ale nečíhají na mě v takovém případě neočekávaně vysoké investice? Abychom předešli těmto zklamáním, asistujeme klientům již při nákupu nemovitostí a pozemků, poskytneme odborný názor. Následuje vytvoření velmi podrobné studie, řeší se každý detail, zároveň pro klienty tvoříme 3D model. Může se »projít« bytem či domem, pochopí, jak dílo funguje prostorově, uvidí z vlastní perspektivy, jak spolu budou fungovat materiály i barvy. Klientům se snažíme šetřit č as a peníze a neposíláme je po showroomech, ale necháme vždy konkrétní vzorky dopravit k nám. Přijdete v dohodnutém termínu do našeho ateliéru, dostanete kávu a sušenky, někdy i čerstvou bábovku a celý proces tvoření vašeho snu si užijete. Dobrý architekt musí být zároveň i trpělivý psycholog. Pro zahraniční klienty pracujeme po Skypu a hovor probíhá plynule v německém i anglickém jazyce.“

Bývá problém dohodnout se na konečné ceně?
„Nebývá. Hotová studie se následně nacení a klient má přehled, kolik ho každá položka bude stát. Je na jeho prioritách, zda někde přidá, nebo ubere. Do díla se pouštíme až po odsouhlasení finální ceny. Nad každým projektem neseme autorský i stavební dozor, máme od toho v Delicode autorizovaného stavebního inženýra, dohlíží na celý proces a kontroluje kvalitu práce. Asi je také dobré říct, že naše realizace zaštiťujeme od návrhu po zajištění stavby nebo rekonstrukce až po dodávku a montáž celého interiéru. Máme tak vše pod kontrolou a neseme nad celým dílem záruku.“

Jaké projekty máte momentálně rozpracované?
„V současnosti máme rozpracováno desítku projektů, které jsou v různých fázích. Navrhujeme několik domů, rekonstruujeme statek, pracujeme na bytech, děláme interiér hudebního klubu.“

To je hodně projektů na ateliér, který vznikl před třemi lety, kolik lidí se na tom podílí?
„Jsme šťastní, že o práci nemáme nouzi a že klienti oceňují náš přístup. Pochopili jsme, že nejtěžší je převést vizi, ke které jsme během spolupráce dospěli, co možná nejvěrněji do reality, a proto pracujeme s našimi prověřenými dodavateli a sami zajišťujeme realizaci staveb a dodávky interiérů. Proto se na každém projektu podílí desítky lidí, celá škála profesí. Náš tým, který to celé musí uřídit, je složen z 10 členů.“

Služeb Marcela Gecova využil i útočník Václav Kadlec.
Služeb Marcela Gecova využil i útočník Václav Kadlec.