VIP Sport

18. června 2015 • 16:30

Slovenský rodák Stan Mikita má za sebou 22 sezon v NHL, ale: Nepamatuje si jediný gól!

Autor:
###BLOK-TOP-VIDEA###

Oddal se Chicagu, v jeho dresu odehrál 22 sezon a na kontě má více než bod na zápas. Jenže hokejový forvard Stan Mikita (75), rodák ze zatopené slovenské obce Sokolče, si na svoji úžasnou kariéru nepamatuje. Trpí totiž poruchou mozku.V úvodu kariéry mluvily za Mikitu pěsti, čímž si vysloužil přezdívku Malý ďábel. Nervy s ním cloumaly, patřil k nejtrestanějším hráčům týmu.

Jednou v naštvanosti dokonce praštil hokejkou o dvířka mantinelu, hůl se tam zasekla a v čepeli se ohnula. Legendární Bobby Hull ho vyzval, aby s uhnutou hokejkou vystřelil. S údivem celá střídačka koukala, jak mu to jde. Mikita tak »vymyslel« zahnutou hokejku!

Tyhle zážitky se ovšem z hlavy Stana vypařily. „Na svoji skvělou kariéru nemá téměř žádné,“ přiznali členové Mikitovy rodiny. Jeho Blackhawks v noci z pondělí na úterý vyhráli třetí Stanley Cup během šesti sezon. Ale i tohle známé hokejové osobnosti »uteklo«. „Nemá o tom ponětní,“ řekla Jill Mikita, manžela slavného útočníka.

Zdravotní komplikace jsou závažnější a závažnější. Sice není v bezprostředním ohrožení života, přesto musí být jeho stav sladovaný. Stanova diagnóza zní – demence s Lewyho tělísky, což je neurodegenerativní onemocnění na pomezí Parkinsonovy a Alzheimerovy nemoci.

I když už Mikitova hlava tolik nepracuje a zapomíná, veřejnost a hokejový svět si pamatuje porci 1394 zápasů, v nichž si Stan připsal 541 gólů a 926 asistencí.

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze