VIP Sport

27. ledna 2016 • 14:11

Bývalý reprezentační trenér v průšvihu: Jak mohl Růžička zpronevěřit peníze?

Autor:
###BLOK-TOP-VIDEA###

Jestli kauzu 500 na dřevo bral na lehkou váhu, tak teď si může být jist, že je v tom až po uši! Bývalého trenéra české hokejové reprezentace Vladimíra Růžičku (52) policie obvinila ze zpronevěry a řeší se, jakou cestou se provinil. Nejpravděpodobnější jsou dvě možnosti.„Mohu potvrdit, že si dnešního dne převzal muž ve věku 52 let písemnost. Od chvíle převzetí je stíhán pro přečin zpronevěry dle paragrafu 206,“ řekl dnes dopoledne Blesku policejní mluvčí Tomáš Hulan. „Dotyčný má právo podat proti usnesení stížnost státnímu zástupci, tudíž by na základě stížnosti mohlo dojít i ke zrušení,“ dodal.

Každopádně Růžička teď létá v pořádném průšvihu! Jaký druh zpronevěry muži zákona šetří, není jisté, ale reálně se nabízí dvě možnosti. Tou první je tolik omílaná aféra, která propukla před mistrovstvím světa v Praze (loni v dubnu), kdy Růžička údajně převzal od podnikatele Miroslava Palaščáka půl milionu korun údajně za to, že jeho syn bude působit ve Slavii. Podle trenéra šlo o sponzorský dar, který však nebyl zanesen do účetnictví klubu. Později tuto částku Palaščákovi vrátil. Jenže se nejednalo o jediný případ, k Palaščákovi se přidaly další rodiče!

Druhý způsob, jak se mohl Růžička dopustit zpronevěry, popsal investigativní novinář Janek Kroupa pro Radiožurnál. „Obvinění ze zpronevěry mohlo vzejít také z problematiky kolem hokejové školy Vladimíra Růžičky. Policie se prý zabývala jeho nadací, související se zmíněnou školou, do níž byly vkládány peníze a následně vybírány,“ řekl.

Co říká paragraf 206?

(1) Kdo si přisvojí cizí věc nebo jinou majetkovou hodnotu, která mu byla svěřena, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

(2) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 a byl-li za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán.

(3) Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 větší škodu.

(4) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán:

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny,
b) spáchá-li takový čin jako osoba, která má zvlášť uloženou povinnost hájit zájmy poškozeného,
c) spáchá-li takový čin za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, za živelní pohromy nebo jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, veřejný pořádek nebo majetek, nebo,
d) způsobí-li takovým činem značnou škodu.

Nyní začne nová série výslechů, při níž budou policisté proti trenérovi shromažďovat další důkazy
Nyní začne nová série výslechů, při níž budou policisté proti trenérovi shromažďovat další důkazy

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 
Prohlédněte si nejlepší akty na webu DIGIarena.czKlasická verze
Mobilní verze