VIP Sport

20. října 2017 • 15:16

Dnes je to 35 let od největší sportovní tragédie v Rusku. Na fotbale zemřelo 66 lidí!

Autor: ,
###BLOK-TOP-VIDEA###

Je to jeden z nejčernějších dní sportovní historie. 20. října 1982 během utkání fotbalového Poháru UEFA mezi Spartakem a nizozemským Haarlemem zemřelo při tlačenici v ochozech moskevského stadionu 66 převážně mladých lidí a přes 60 dalších bylo zraněno. Tragédie měla být na pokyn tehdejších vládců Sovětského svazu ututlána.V osudný den bylo v Moskvě velmi mrazivo, teploty se večer pohybovaly kolem minus deset stupňů Celsia. Na stadionu v Lužnikách pro více než 80 000 diváků bylo přes 16 500 návštěvníků. Několik minut před koncem zápasu, kdy Spartak vedl 1:0, začali domácí kvůli zimě opouštět stadion. Tlačenice vznikla údajně na jednom schodišti, kde měla upadnout mladá dívka.

Poté však nastal zmatek, když Spartak v posledních minutách zvýšil ještě vedení na 2:0, a diváci přepadávali přes sebe. V dalších letech se dokonce uvádělo, že v Moskvě zahynulo až 340 lidí! První oficiální informace o tragédii byly zveřejněny až v roce 1989, kdy tehdejší sovětský vůdce Michail Gorbačov zavedl politiku takzvané glasnosti. Památník obětem byl v Lužnikách vztyčen až při příležitosti desátého výročí tragédie.

 

Mistrovství světa ve florbale 2018 v Praze

Program a výsledky Český tým - soupiska Rozpis zápasů Info a hrací systém Haly pro MS Vstupenky Přehled medailistů z MS Akce pro fanoušky

Mistrovství světa ve florbale 2018 proběhlo ve dnech 1. - 9. prosince v Praze. Letošní šampionát byl dvanáctý v historii, triumf nakonec obhájili Finové, Češi ke svým třem historický medailím další nepřidali, když skončili čtvrtí.

České výsledky na MS ve florbale:
O 3. místo: Česko - Švýcarsko 2:4 * Semifinále: Česko - Finsko 2:7 * Čtvrtfinále: Česko - Dánsko 10:1 * Skupina A: Německo - ČESKO 5:10 * Lotyšsko - ČESKO 4:3 * ČESKO - Švýcarsko 6:4

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze