VIP Sport

24. srpna 2018 • 20:35

Na ulici objevil hvězdného Neymara: Kouč vzpomíná, jak mu promlouval do duše

Autor:
###BLOK-TOP-VIDEA###

Dal světu Neymara. Bývalý brazilský fotbalista a trenér Antônio Lima Dos Santos (76) objevil na ulici dvanáctiletého chlapce, který ho při hře s míčem okamžitě uchvátil. O 13 let později se pak z malého caparta stal nejdražší fotbalista historie. Kouč Dos Santos zavzpomínal na první setkání s Neymarem, a jak mu musel několikrát promluvit do duše.Patří mezi brazilské fotbalové ikony Antônio Lima Dos Santos hrál v reprezentaci a za FC Santos společně s legendárním Pelém a po konci aktivní kariéry začal trénovat mládež. Jednou ho kamarád oslovil, aby se přišel podívat na nadějného chlapce.

„Byl jsem zvědavý, jestli je opravdu tak dobrý, jak mi říkal kamarád. Nikdo o něm tehdy vůbec nevěděl. Byl jsem jím ohromen a i kvůli němu jsme v FC Santos založili kategorii hráčů do 13 let. Mohl tak být registrován jako fotbalista a stal se součástí našeho týmu,“ prozradil trenér, který hrál za Brazílii na mistrovství světa v roce 1966 v Anglii.

Antônio Lima Dos Santos objevil na ulici Neymara a fotbal stále miluje!
Antônio Lima Dos Santos objevil na ulici Neymara a fotbal stále miluje!

Obavy však nastaly z toho, že mladý Neymar byl zvyklý hrát malý fotbal v hale a nikdo nevěděl, jak si zvykne na klasické velké hřiště. „Když šel poprvé na velké hřiště, tak jsem s ním promluvil v šatně. Říkal jsem mu, že mu bude chvíli trvat, než se tomu přizpůsobí. Trvalo mu to jen 30 minut, a pak hrál velmi uvolněně. Když jezdil na turnaje, tak diváci se chodili dívat jen na něj a to byl jen třináctileté dítě,“ smál se Dos Santos.

Neymar byl od dětství míčový kouzelník a bez balonu ho to na hřišti moc nebavilo. „Vždycky chtěl mít na hřišti míč. Kdyby mohl, tak by i celou dobu trénoval s balonem,“ vzpomínal kouč, na kterého i samotný Neymar často a rád zavede řeč.

„Stali jsme se skvělými přáteli. Moc ho miluju, protože vše co se stalo, je spíše důsledkem našeho přátelství, než vztahu trenér-hráč. Mluvil jsem s ním, jako se svým synem a snažil jsem se mu vysvětlit, co dělá špatně. Poslouchal mě a dobře věděl, že mám pravdu.“

I nyní vidí Dos Santos prostor pro zlepšení útočníka, kterého loni za 6 miliard korun koupil z Barcelony klub Paris Saint Germain. „Dnes bych jako jeho trenér pracoval na zlepšení jeho výkonu. Trénoval bych ho, aby byl ještě rychlejší s míčem, protože všichni soupeři vědí, jak proti němu hrát. Nedávají mu moc šancí, aby byl u míče, a nedovolí mu, aby rozvíjel svou hru,“ upozornil trenér Dos Santos v rozhovoru pro Red Bull Media House.

Už od mala navíc Neymar nesnášel porážky. „Nemohl si na to zvyknout. Skoro nemohl pochopit, že se něco takového může stát. Řekl jsem mu, že se můžou stát jen tři věci. Vyhraješ, prohraješ nebo remizuješ. Nic víc se stát nemůže.“

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Nový hrací model Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci.
Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu.

Profily klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

MS v hokeji 2019 (Slovensko): Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

MS v biatlonu 2019 (Östersund): Program * Závody * Info a vstupenky

Články odjinud


Články odjinud