VIP Sport

21. srpna 2018 • 17:30

První transgender rozhodčí v Anglii: Začal pískat ženy, sní o Premier League

Autor:

Na ostrovech zažili o víkendu revoluci. Přípravné utkání dvou ženských fotbalových týmů v Londýně pískal sudí Nick Clark (46), který ale minulý týden veřejně odhalil, že je transgender. Tedy osoba, která se narodila s jiným pohlavím, než je jeho genderová identita. Zápas tak pískal už ne jako Nick, ale jako Lucy Clarková.Živí se jako taxikář a s manželkou Avril má tři děti. Nick Clark ale nebyl v životě příliš šťastný. Dlouhých třicet let se pral s tím, že je uvězněn v mužském těle. Až nyní si začal říkat Lucy a veřejně odhalil, že je transgender.

„Většinu života jsem to tajila. Teď jsem už ale svá. Snad mě okolí příjme,“ prozradila pro britské noviny Sunday Mirror Lucy Clarková. Poprvé už v sedmi letech cítila, že nepatří mezi chlapce, ale táhlo ji to do dívčího kolektivu. „Necítila jsem se jako ostatní děti. Toužila jsem být v dívčí škole se svou sestrou. Pak jsem ale začala dělat to, co chlapci dělají, a pustila jsem se do fotbalu,“ prozradila Lucy, jak se dostala k milovanému sportu.

Lucy (vlevo) s manželkou Avril. Mají spolu tři děti a stále se milují.
Lucy (vlevo) s manželkou Avril. Mají spolu tři děti a stále se milují.

Jako poloprofesionální rozhodčí Nick nastoupil ke stovkám utkání. V neděli se na trávníku poprvé objevila Lucy. „Jsem trochu nervózní. Kdyby se najednou objevilo na utkání 200 fanoušků a křičeli na mě, tak nevím, jak budu reagovat,“ vyprávěla před zápasem Lucy.

Nakonec se ale její obavy nenaplnily. Zápas v roli hlavní sudí zvládla skvěle a hru řídila s růžovou píšťalkou v ústech. Lucy pak chválily i fotbalistky. „Byla skvělá, jedna z nejlepších sudí, jaké jsem kdy zažila,“ řekla hráčka Queens Park Rangers Jessica Painterová. Lucy se dostalo podpory i od Anglické fotbalové asociace.

„Plně podporujeme Lucy a kohokoliv, kdo se chce účastnit fotbalu v jejich preferovaném pohlaví,“ stálo v prohlášení asociace. Jako transgender sudí začala Lucy pískat utkání žen, ale věří, že v budoucnu se vrátí k mužskému fotbalu. Prozradila i svůj nemalý cíl.

„Dívám se do budoucnosti a chci jako rozhodčí postupovat. Ráda bych se dostala do Premier League, ale jsem příliš stará. Trvalo by to tak deset let, než se tam dostanu a to mi bude už 56 let,“ povzdechla si Lucy, která se chce příští rok kompletně přeměnit v ženu.

„Už beru hormony a čeká mě operace,“ prozradila fotbalová sudí, která je stále zamilovaná do své manželky. „Před 18 lety jsem Avril řekla, že jsem žena uvězněná v mužském těle. Je mi velkou oporou. Máme i svůj vlastní styl oblékání a velkou sadu líčidel. Dokonce mi ukradla i mé šaty,“ smála se šťastná Lucy.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 8. kola Fortuna ligy »

9. kolo Fortuna ligy:

Zlín - Ostrava (pá 21.9., 18:00), Olomouc - Dukla (so 22.9., 15:00), Opava - Teplice (so 22.9., 17:00), Mladá Boleslav - Slovácko (so 22.9., 17:00), Karviná - Příbram (so 22.9., 17:00), Sparta - Liberec (so 22.9., 19:00), Slavia - Bohemians (ne 23.9., 18:00), Jablonec - Plzeň (po 24.9., 18:00)
Klasická verze
Mobilní verze