VIP Sport

23. května 2019 • 15:18

Dusí Nike těhotné ženy? Riskujeme a obírají nás o peníze, tvrdí šampionka

Autor: ČTK, iSport.cz

Atletická hvězda Allyson Felixová kritizuje sportovní firmu Nike za její postoj ke sportovkyním, které během kariéry otěhotněly. Třiatřicetiletá sprinterka a matka půlroční dcery tvrdí, že Nike atletky za přerušení kariéry a slabší výkony "trestá" nižším finančním ohodnocením."Když čekáme dítě, riskujeme během těhotenství a po něm finanční ztrátu. Je to ukázkový příklad sportovního průmyslu, kde pravidla určují muži," uvedla šestinásobná olympijská vítězka a jedenáctinásobná mistryně světa Felixová v listu New York Times.

Felixová loni v listopadu porodila dceru Camryn. K založení rodiny se odhodlala přesto, že v té době vyjednávala s Nike o novém kontraktu. Navzdory tomu, že je nejúspěšnější atletkou v historii OH i MS, jí firma nabídla o 70 procent nižší kontrakt než před narozením dítěte.

"Pokud mají pocit, že taková je teď moje hodnota, tak to beru. Ale co nepřijmu, je status quo týkající se mateřství," uvedla Felixová. Nike žádala, aby měla smluvně zajištěno, že nebude trestána, pokud v měsících po porodu nebude podávat své obvyklé výkony. Poté vyjednávání uvízlo na mrtvém bodě.

Felixová se navíc cítila ze strany Nike pod tlakem rychlého návratu do formy, i když rodila akutním císařským řezem ve 32. týdnu těhotenství. Společnost v reakci na kritiku některých sportovkyň, jež se vyjádřily ještě před Felixovou, slíbila svůj přístup k těhotným sportovkyním přehodnotit.

 

Tour de France, Wimbledon, MS v basketbale

Tour de France 2019: trasa 106. ročníku, program, etapy, Češi na startu (6. - 28. července 2019)

Wimbledon 2019: travnatý tenisový grandslam (1. - 14. července 2019)

MS v basketbale mužů 2019: Češi ve skupině i s USA (31. 8. - 15. 9. 2019, Čína)

Články odjinud


Články odjinud