VIP Sport

8. června 2019 • 17:15

Özilovi šel za svědka kontroverzní prezident Erdogan. Hvězda místo darů pomáhá charitě

Autor: ČTK, iSport.cz

Bývalý člen německé fotbalové reprezentace tureckého původu Mesut Özil se v Istanbulu oženil. Za svědka mu šel turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Informovala o tom agentura AFP. Özil svým blízkým vztahem k tureckému prezidentovi, označovanému za autoritářského státníka, pravidelně sklízí v Německu kritiku. Naposledy kvůli společné večeři v květnu.Prezidentská kolona vpodvečer přijela k luxusnímu hotelu na břehu Bosporu, kde 30letý záložník anglického Arsenalu později uzavřel manželský svazek s herečkou a modelkou Amine Gülşeovou, bývalou miss Turecka, napsal korespondent AFP. Krátce poté stanul turecký prezident spolu se svou ženou Emine ve společnosti mladé dvojice, k níž se obracel oddávající.

Özil se svou manželkou plánují zaplatit důležité operace tisícovce dětí, kterým chtějí dopřát lepší život. Místo svatebních darů tak žádali hosty svého obřadu, aby raději přispěli na jejich charitu.

Fotbalista Erdogana na svatbu pozval v polovině března. Turecká vládní strana AKP následně zveřejnila ze setkání fotografii. Na ní údajně Özil se svou snoubenkou právě předává Erdoganovi pozvání na svatbu.

"Samozřejmě jsem z toho smutný, že to takhle pokračuje," řekl tehdy listu Bild šéf úřadu kancléřky Angely Merkelové Helge Braun. "Mylím, že to mnohé fotbalové fanoušky zklamalo, včetně mě," dodal politik Křesťanskodemokratické unie (CDU). Podle něj jsou fotbalisté "symbolickými postavami, s nimiž se lidé identifikují".

Minulý rok sklidil Özil kritiku v Německu kvůli tomu, že se s tureckým prezidentem nechal vyfotit a věnoval mu dres. Podle kritiků z řad politiků, médií i veřejnosti tím Özil a jeho kolega Ilkay Gündogan, tehdy oba hráči německé reprezentace, podpořili předvolební kampaň autokrata.

Tehdejší šéf německého fotbalového svazu Reinhard Grindel se nechal slyšet, že svaz sice respektuje situaci hráčů s migračními kořeny, ale zároveň zastává hodnoty, které Erdogan dostatečně nerespektuje.

Po loňském letním světovém šampionátu v Rusku, kde Özil s německým týmem nečekaně vypadl už ve skupině, hráč Arsenalu oznámil konec v reprezentaci. Vysvětlil to tím, že necítí dostatek respektu, a vedení svazu v čele s předsedou Grindelem, který letos v dubnu rezignoval po skandálu s převzetím luxusního daru, obvinil z rasismu.

Fotbalista Özil se narodil v západoněmeckém Gelsenkirchenu, je imigrantem z třetí generace a nemá turecké občanství.

Mesutu Özilovi šel za svědka turecký prezident ErdoganMesutu Özilovi šel za svědka turecký prezident ErdoganFoto Reuters

 
Články odjinud


Články odjinud